Bizi takip edin

Editörden

İşimizin başındayız Mehmet Abi

->

-> 554

Biz sana gelemedik Mehmet Abi; işimiz vardı, karakollardaydık, adliyelerdeydik filan desek de boş. Biz sana gelemedik; bu bizim ayıbımız olsun ama biz senin istediğin şeyi, gazeteciliği yaptık, yapıyoruz, bu da bizim ve senin hanende bir onur olarak yazılsın.

Kötü günlerden geçiyoruz Mehmet Abi; Brecht’in dediği gibi “karanlık zamanlardan” geçiyoruz. Karanlık zamanlardan aydınlığın türküsünü söyleyerek geçiyoruz; umudumuzu hiç yitirmeden. Tam da böyle zamanlarda, genç çocuklara ne kadar ihtiyacımız varsa, yüreğindeki ateşi hiç söndürmemiş yaşlı kurtlara da o kadar ihtiyacımız varken, terk edip gidiyorsun bizi. Alacağın olsun ve zaten var. Üstümüze ağır ve onurlu bir sorumluluk yüklüyorsun böylece. İyisini yapmak, hep daha iyisini yapmak boynumuzun borcuydu zaten, şimdi borcumuz daha da arttı. Olsun, o bizim borcumuz ve işimizdir; yaptık, yapmaya devam edeceğiz. Sen de yanımızda olsaydın daha keyifli olurdu biliyoruz ama yokluğunda da seni aratmayacağız; bilesin diye söylüyoruz.

“Cepheye ne kadar yakın olursan o kadar iyi insan görürsün” diyor Hemingway bir yerde; biz seninle iyi insanların olduğu yerde karşılaştık, iyi ki de karşılaştık, iyi ki de birlikte çalışmanın onurunu yaşadık. Özleyeceğiz, gencecik dağıtımcı çocuklarımızdan yetmiş yaşında aramızdan koparılan Musa Amcamızı nasıl özlüyorsak öyle özleyeceğiz seni de. Piponun kokusu da, sıcak gülüşün de hep aklımızın bir köşesinde olacak.

Güle güle sevgili Mamoste. Güle güle Mehmet Abi.
Bizi sorarsan, biz işimizin başındayız işte biliyorsun.
Son ana kadar gerçeğin peşindeyiz, hep olduğu gibi…
Gözün arkada kalmasın.

Özgür Basın Çalışanları