Bizi takip edin

Haber

Üniversite Hastanesi’nde nükleer deney yapılmış; radyosyan sızmış…

->

-> 440

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmada, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde Radyasyon Onkolojisi Kliniği’nde kanser hastalarının tedavisinde kullanılan radyoterapi cihazlarının lisanssız çalıştırıldığı, hurdaya ayrılan (HEK) cihazlarla tüm vücut hastalarına (TBI) ışın tedavisi uygulandığı ve ayrıca NUBA tahsis edilen cihazlarla da izinsiz nükleer deney yapılarak radyasyon sızıntısına neden olduğu ortaya çıktı

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi (AÜ) ile ilgili üç profesörün hazırladığı rapor, Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmaya konu oldu. Hürriyet’ten Salim Uzun’un haberine göre, soruşturma raporunda, radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı eski Başkanı Prof. Dr. Melek Nur Yavuz, Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı eski Sorumlu Fizikçisi Yrd. Doç. Dr. Yiğit Çeçen ve Nükleer Bilimler Uygulama ve Araştırma Merkezi (NUBA) eski Müdürü Prof. Dr. İsmail Boztosun’un görev dönemine (2014-2015) ilişkin ifadeler yer aldı.

Kanser hastaları üzerine de kullanılmış cihaz

Dosyadaki ifadeler ve resmi belgeler, Radyasyon Onkolojisi Kliniği’nde kanser hastalarının tedavisinde kullanılan radyoterapi cihazlarının lisanssız çalıştırıldığı, hurdaya ayrılan (HEK) cihazlarla tüm vücut hastalarına (TBI) ışın tedavisi uygulandığı ve ayrıca NUBA tahsis edilen cihazlarla da izinsiz nükleer deney yapılarak radyasyon sızıntısına neden olduğunu gösterdi. Tıp öğrencilerinin güvenlik önlemleri alınmadan izinsiz bir şekilde görev yaptığı ve izni olmadan kanser hastalarının tedavi gördüğü ortamlarda bilimsel ve endüstriyel deneyler yapıldığı, radyoaktif materyaller oluşturulduğu, HEK cihazlarla vücut ışınlaması yapıldığı da yer aldı.

Radyasyon sırasında da hasta almışlar

Hazırlanan raporda şöyle denildi: “Klinikteki tüm cihazlar 19 ay boyunca lisanssız çalıştırılmıştır. HEK’e ayrılan Linak 1 ve Co60 cihazlarıyla deneyler yapıldığı, ışınlanmış radyoaktif numunelerin klinik koridorlarında korunmasız olarak taşındığı tespit edilmiştir. Ayrıca; arıza bildirimi yapılan cihazlara bakım yapılmış gibi gösterildiği, cihazlara ait log kayıtlarının silindiği, kapı ve duvar sızıntıları (radyasyon) olduğu sırada hasta alımına devam edildiği. ‘Tıbbi amaçlı kullanılamaz’ ibaresine rağmen hurdaya ayrılan cihazlarla TBI hastalarının tedavisine devam edildiği, bazı hastaların dosyalarının değiştirilerek sahtecilik yapıldığı anlaşılmıştır.”

HABER MERKEZİ

Kaynak:MA