Bizi takip edin

Ortadoğu

HRW: TSK 10 mülteciyi öldürdü

->

-> 418

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), AKP iktidarın politiklarının sonucu olan bir rapor yayınladı. HRW açıkladığı roporunda, TSK’nin çocuklar olmak üzere mültecilere ateş açtığını, işkence uyguladığını belirtti

AKP iktidarının yürüttüğü savaş endeksli dış politika, hem içte hem de dışta krizi derinleştiriyor. İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Türkiye’ye dair bir rapor yayınladı. HRW açıkladığı roporunda, Suriye sınırındaki Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), Türkiye’ye geçmek isteyen Suriyelilere ateş açtığını, biri çocuk olmak üzere 10 kişinin yaşamını yitirdiğini söyledi. Türkiye ise, AKP iktidarın politiklarının bir sonucu olan örgütün bu raporunu yalanladı.

İşkence uygulanıyor

Türkiye sınırından geçebilen bazı mültecilerle iletişim kurduklarını söyleyen HRW, mültecilerin sınırdaki Türkiye askerlerinin kendilerine ve diğer mültecilere ateş açtığını söylediğini aktardı. HRW ayrıca askerlerin mültecilerden bazılarına işkence uyguladığını, gözaltına aldığını ve tıbbi yardımdan yoksun bıraktığı bilgilerini paylaştı.

İdlib ve Efrîn’deki çatışmalar…

HRW Ortadoğu Direktörü Lama Fakih ise, özellikle çatışmaların devam ettiği İdlib ile Efrîn’deki sivillere dikkat çekti. Lama Fakih, “Türkiye sınırına kaçan, güvenlik ve sığınma arayışındaki Suriyeliler, mermiler ve suistimal ile geri gitmeye zorlanıyor” açıklamasında bulunarak şunları söyledi: “İdlib ve Efrîn’deki çatışma binlerce kişiyi daha yerinden ettikçe, Türkiye’ye ulaşmak için yaşamını riske etmeye istekli, sınırda kapana kısılmış Suriyelilerin sayısı yalnızca artacaktır” dedi.

İki yıl önce de yaşanmıştı

Öte yandan örgüt, 2016’da Nisan ve Mayıs aylarında da benzer vakalar yaşandığını, Türkiye’ye girmeye çalışan Suriyeli mültecilerin dövüldüğünü ve onlara ateş açıldığını belirterek, iki yıl önce de açılan ateş sonucu birçok Suriyelinin yaşamını yitirdiğini kaydetti.

Türkiye yalanladı

HRW bu bilgileri, 30 Ocak 2018’de Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya ilettiklerinin bilgisini de paylaştı. Türkiye ise HRW’nin açıkladığı raporu yalanladı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, gazetecilere yaptığı konuşmada, Türkiye askerinin Suriyelileri korumak için orada olduğunu savunarak, Suriye’deki iç savaştan bu yana Ankara’nın “açık kapı politikası” uyguladığını ifade etti.

250 bin Suriyeli göçe zorlandı

Birleşmiş Milletler’in (BM)verilerine göre ise, Suriye’nin İdlib kentinde artan şiddet olaylarından dolayı 15 Aralık – 15 Ocak arasındaki bir aylık zaman diliminde 250 bin Suriyeli yerinden edildi.

HABER MERKEZİ