Bizi takip edin

Haber

HRW: 3 günde TSK saldırılarında 17’si çocuk 26 sivil öldü; sorumlulardan hesap sorulmalı

->

-> 512

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), 7 görgü tanığına ve uydu görüntülerine dayandırarak, Efrin’deki 21-27 ve 28 Ocak’ta TSK tarafından yapılan 3 saldırıda 17’si çocuk olmak üzere 26 sivilin yaşamını yitirdiğini duyurdu. HRW, sivil ölümlerle ilgili Savunma Bakanı’na mektup yazdıklarını fakat yanıt alamadıklarını bildirdi

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile himayesindeki grupların Efrin’e yönelik operasyonuyla ilgili kendi sitesinde açıklama yayınladı. Açıklamada, Efrin’de aralarında başka bölgelerden kaçarak gelen 125 bin kişinin de bulunduğu 323 bin sivilin yaşadığı belirtildi.

‘7 görgü tanığı ve uydu görüntüleri…’

Açıklamada, HRW’nin Efrin’de, 21, 27 ve 28 Ocak günlerinde gerçekleşen ve aralarında 17 çocuğun da bulunduğu 26 sivilin öldüğü üç saldırıyı araştırdığı belirtilerek, “Mağdurlar arasında başka bölgelerden kaçarak gelmiş iki aile de vardı. İnsan Hakları İzleme Örgütü, aralarında hem ilk müdahale görevlilerinin, hem de mağdurların bulunduğu 7 görgü tanığı ile görüştü, onların verdiği fotoğrafları inceledi ve saldırıların gerçekleştiği yerlerin uydu görüntülerini kapsamlı bir şekilde analiz etti” ifadeleri kullanıldı.

‘Mektup yanıtsız kaldı’

Açıklamada, HRW’nin 26 Ocak’ta Türkiye Savunma Bakanına, sivil ölümleriyle ilgili bulgularını paylaştığı bir mektup yolladığını; ancak mektuba bir cevap alamadığı kaydedilerek, “Savaş hukuku sivilleri veya askeri amaçlarla kullanıldıkları durumlar dışında sivil yapıları hedef alan saldırıları ve askeri ve sivil hedefler arasında ayırım gözetmeyen saldırıların düzenlenmesini kesinlikle yasaklıyor. Ayrıca saldırıların orantısız da olmaması gerekiyor ki bu da öngörülen sivil zayiatın ve sivil binalarda oluşabilecek hasarın, elde edilmesi umulan somut askeri avantaja oranla aşırı olmaması anlamına geliyor” denildi.

‘Bölgede yaşayan sivillerle görüşüldü’

“Askeri bir hedef gözetilirken sivillerin maruz kalacağı riski değerlendirmek ve sivil zayiatı en aza indirmek amacıyla gerekli önlemleri almak için, hedefin mahiyetini anlamak büyük önem taşır” denilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Her saldırıda, saldıran taraf, sivil zayiatı bertaraf etmek ve her halükarda, tesadüfi sivil can kayıplarını, sivillerin yaralanmasını ve sivil binaların hasar görmesini en aza indirmek için alınabilecek tüm önlemleri almak zorundadır. İnsan Hakları İzleme Örgütü’ne göre, eğer Türkiye 21, 27 ve 28 Ocak günleri hedef aldığı bölgelerde yaşayan sivillerin varlığını tespit edemediyse, bu durum Türkiye’nin bir hedefin yakınlarında sivillerin bulunup bulunmadığını nasıl tespit ettiğine ve sivillerin zarar görmesini engellemek için alınabilecek tüm önlemleri alıp almadığına ilişkin ciddi kaygılar doğuruyor.”

‘Sorumlu kişilerden hesap sorulmalı’

Türkiye’nin bu saldırıları etraflıca soruşturması gerektiğini belirten örgüt, “Bu soruşturmanın sonuçlarını kamuoyu ile paylaşmalı ve sivil mağdurların veya ailelerinin zararlarını uygun bir şekilde tazmin ve telafi etmelidir. Türkiye, ayrıca bu saldırılardan kaynaklanan uluslararası insancıl hukukun ihlallerinden sorumlu olan kişilerden hesap sormalıdır” diye belirtti.

HABER MERKEZİ