Bizi takip edin

Dünya

Efrîn ile dayanışma büyüyor

->

-> 517

İsviçreli siyasetçi, akademisyen, gazeteci ve kilise papazının da arasında olduğu birçok insan Efrîn ile dayanışma mesajı vererek, Efrîn’deki katliamı ve işgali durdurun çağrısı yaptı

Türkiye ve ÖSO ortaklığının Efrîn’e dönük işgal saldırılarına karşı uluslararası dayanışma gün geçtikçe daha da büyürken, İsviçreli siyasetçi, akademisyen, gazeteciler, “Efrîn ile dayanışmayı büyütelim. taraf olun, Efrîn’in işgaline hayır deyin” dedi.

Efrîn ile dayanışma mesajı verenler arasında İsviçre Yeşiller Partisi Eşgenel Başkanı Regula Rytz, Siyaset ve İslam Bilimci Prof. Elham Mena, Ordusuz Bir İsviçre İnisiyatifi üyelerinden Lauisse Schneider, İsviçre’nin önde gelen gazetecilerinden Kurt Pelda, insan hakları aktivisti Jannik Böhm, Bern Heiliggeistkirche Kilisesi Papazı Andreas Nufer, Yeşiller İsviçre Federal Parlamento Milletvekili Simone Machado Rebmann, Sosyalist Parti İsviçre Federal Milletvekili Corrado Pardini’de bulunuyor. “Efrîn ve tüm Suriye’de insani yardımı destekliyor musunuz” sorusunu sorarak duyarlılık çağrısı yapan İsviçre Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Regula Rytz, “Efrîn ile dayanışmayı büyütelim” dedi.

“Siz de Yeni Osmanlıcılık sömürge politikasına karşı mısınız?” diye sorarak mesaj vermeye başlayan gazeteci Kurt Pelda ise “Efrîn’de katliamı durdurun” diyerek çağrıda bulundu. “İnsanlığın ve halkların özgür olmasını destekliyor musunuz?” sorusunu yönelten Yeşiller İsviçre Federal Parlamento Milletvekili Simone Machado Rebmann, “Efrîn ile dayanışma büyütülmeli” dedi. “Efrîn’de 300 bin mültecinin korunmasını destekliyor musunuz, Türkiye ile imzalanan mülteci antlaşmasına karşı mısınız?” sorularını soran insan hakları aktivisti Jannik Böhm ise, “Cevabınız evetse, öyleyse taraf olun, Efrîn’in işgaline hayır deyin, Türk rejimi ve cihatçı ortaklarına hayır deyin” diye seslendi. “Demokratik Kuzey Suriye Federasyonu’nu politik bir partner olarak tanınmasını desteliyor musunuz?” sorusunu soran Bern Heiliggeistkirche Kilisesi Papazı Andreas Nufer’da, “Efrîn’deki soykırımı durdurun” diyerek çağrıda bulundu. “Siz de Kuzey Suriye’nin hava sahasına kapatılmasını destekliyor musunuz?” sorusunu soran Sosyalist Parti İsviçre Federal Milletvekili Corrado Pardini’de “Efrîn’deki katliamı acilen durdurun” diye seslendi.

Belediyelerden kampanya

İsveç’te halk diplomasisi kapsamında Avesta Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nin oluşturduğu bir heyet Dalarna bölgesindeki Avesta kenti Belediye Başkanı Lars Isacsson ile görüştü. Toplantıya Sosyal Demokrat İşçi Partisi Milletvekili Patrik Engström de katıldı. Dalarna Avesta Belediye Başkanı Isacsson, Efrîn’le dayanışmak için ülke çapında bir kampanya başlatacaklarını açıkladı.

Vietnam Savaşı gibi

ABD, Rusya, Fransa, Almanya ve AB’nin BMGK ateşkes kararının tüm Suriye için dolayısıyla Efrîn için de olduğunu açıklamasıyla Ankara sıkıştı. VOA haberine göre, Siyaset Bilimci Cengiz Aktar, Efrîn’e savaş açılmasını ABD’nin Vietnam Savaşı’na benzetti. Aktar, operasyonun gerilimi tırmandırmaya yatkın olduğu görüşünü dile getirdi. Prof. Dr. Hüseyin Bağcı da, Türkiye’nin mali, diplomatik ve askeri alanda sıkıntı yaşayabileceğini kaydetti.

 Serkan Demirel/Bern-ANF