Bizi takip edin

Kültür-Sanat

MESAM ile sınırlı kalmayacak

->

-> 459

MESAM’a kayyum atanmasını gazetemize değerlendiren sanatçı Ferhat Tunç, ‘Kayyumun Kürtlerin demokratik kazanımlarıyla sınırlı kalacağını düşünenler büyük yanıldı’ diyerek, artık herkesin hedef alındığını belirtti
rhan Gencebay’ın Arif Sağ başkanlığındaki MESAM’da yaşadığı anlaşmazlığı, siyasal ve mezhebi açıdan tartışmaya açmasının ardından MESAM’a kayyum atandı. Kültür Bakanlığı’nın el koyduğu yönetim kurulunun yerine aralarında iktidara yakınlığı ile bilinen ve son günlerde sık sık sarayda görüntü veren Yavuz Bingöl’ün de olduğu Recep Ergül, Polat Yağcı, İpek Açar, Turhan Taşan, Fuat Güner ve Coşkun Sabah üye olarak atandı. Kayyum kararına birçok kesim tepki gösterirken; gazetemize konuşan sanatçı Ferhat Tunç, kayyum kararını değerlendirdi. “Kayyumun sadece Kürtlerin demokratik kazanımlarıyla sınırlı kalacağını düşünenler büyük yanıldılar” diyen Tunç, muhalif herkesin hedef alındığını belirtti.

Sıra MÜYOBİR’de

Bu uygulamanın MESAM’la sınırlı bir uygulama olmadığını vurgulayan Tunç, “Sırada MÜYORBİR ve daha başka kurumlar var. Bu kurumların yönetiminde yer alan sanatçıların bir çoğu iktidar ve saraya muhalif olanlardır” dedi. Tunç, “MESAM’ın seçimle gelmiş meşru bir yönetimi var ve bu yönetim 18 Mart tarihinde kongre kararı almıştı zaten. Önce, Gencebay açıklamalarıyla MESAM’ı hedef haline getirdi. Ardından Yavuz Bingöl kayyumcu başı olarak atandı” dedi.

Kendilerine bağlı bir yönetim

“Sanatçı” geçinen bazı isimlerin de iktidarın bu baskı rejimine ortak olduğunu söyleyen Tunç, “İktidar bütün alanlarda kendi korucularını yaratıyor. Yavuz Bingöl de baş aktörlerinden biridir” dedi. Kararı “Nerden bakarsanız bakın, hukuksuz, keyfi bir uygulama” olarak yorumlayan Tunç, “Atadıkları bu kayyumla 18 Mart tarihinde gerçekleşmesi planlanan kongreyi sabote ettiler. Şimdi kongre sürecini uzatarak, kendilerine bağlı bir yönetim planlayacaklardır” dedi.

Bakanlığın kararı taraflı

Kayyum kararının ardından MESAM’ın eski Yönetim Kurulu tarafından basın açıklaması yapıldı. Yönetim yaptığı açıklamada kararın hukuksuzluğuna dikkat çekerek itiraz edeceklerini belirtti. Açıklamada, “Geçici bir yönetim kurulu atanması ve olağan genel kurulumuzun ileri bir tarihe ertelenmesi, öncelikli olarak anayasal savunma hakkımızı engelleyen hukuk dışı bir yaptırımdır” denildi. Kararın mevcut yönetim kuruluna bir yaptırım olarak değerlendirildiği açıklamada, MESAM’ın maddi ve manevi zarara uğrayacağı ifade edildi. Atananlar arasında daha önce MESAM yönetiminde yer alan kişilerin de olduğu vurgulanarak “Birliğimiz içindeki anlaşmazlıklarla ilgili, ne yazık ki bakanlığın da taraf olduğunun bir göstergesidir” denildi.

Sanatçı hakları gasp ediliyor

Birçok sanatçı da karara sosyal medya hesaplarından tepki gösterdi. Oyuncu Barış Atay, “Orhan Gencebay’ın ‘Aleviler ele geçirdi’ diye hedef gösterdiği MESAM’a kayyum atandı, başına ‘Alevi’ Yavuz Bingöl getirildi. Gün geçtikçe ‘yavuzlaşanı’ yeterince yalarsan, devletin alevisi olursan, elbet oturduğun kucağı temsilen bir koltuk çekerler altına…” şeklinde yaptığı paylaşım ile tepkisini dile getirdi. Tiyatro oyuncusu Orhan Aydın ise, AKP’nin sanatçı haklarını gasp ettiğini belirtti. Sanatçı Erdal Erzincan da, “Orhan Gencebay dinlemeden almadan 40 yıl boyunca bağlamayı taşımanın da başka bir onuru varmış. Şimdi bunu doyasıya yaşıyorum” şeklinde bir paylaşımda bulundu.

HABER MERKEZİ