Bizi takip edin

Politika

Yargı eliyle linç siyaseti

->

-> 409

HDP önceki dönem Eşbaşkan Yardımcısı ve eski Milletvekili Aysel Tuğluk’a 10 yıl hapis cezası verilmesine tepki gösteren HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Besime Konca, yargı eliyle bir linç siyasetinin devrede olduğunu belirtti. Tuğluk’a verilen hapis cezasının Halepçe Katliamı’nın yıl dönümüne denk gelmesinin manidar olduğunu belirten Konca, “Kürtler, üzerinden 30 yıl geçmesine rağmen hala Halepçe Katliamı’nın acılarını yaşarken, bir kez daha yargı soykırımıyla karşı karşıya kaldı” dedi. Duruşma günü salonda olduğunu ve ceza açıklandığında aklına Tuğluk’un annesinin geldiğini dile getiren Konca, “Aynı hukuksuzluk, vicdansızlık ve linç siyaseti bu sefer yargı eliyle yapıldı” diye konuştu.

Hukuksuzluğun göstergesi

Tuğluk’un üyesi olduğu partinin tüzüğü ve yaptığı konuşmalarından dolayı yargılandığını vurgulayan Konca, “2013’ten 2018’e kadar yaptığı ve o dönemlerde hiçbir soruşturma açılmayan konuşmalar bu gün suçlama konusu yapıldı. Aslında bizlere ‘Sizi siyaseten tasfiye ediyorum, linç ediyorum’ denildi. 1993’lerden bu yana Kürt siyaseti bu anlayış ve zihniyetle karşı karşıyadır. Aysel arkadaşımızın şahsında da bu yapıldı. Beraat etmesi ve tahliye edilmesi gereken dosyada 10 yıl ceza verilmesi ülkede artık hukukun kalmadığının göstergesidir” ifadelerini kullandı.

Tüm dosyanın baştan aşağı hukuksuzlukla dolu olduğunu ifade eden Konca, “FETÖ” ile mücadele ettiğini iddia edenlerin hazırladığı dosyalarla bugün Kürt siyasetçilerin yargıladığını belirtti. “Oysaki tek başına bu bile dosyanın düşmesi, iade edilmesi için bir gerekçedir” diyen Konca, şöyle devam etti: “Bugün arkadaşımız parti tüzüğü ve programı kapsamında yürüttüğü çalışmalardan, DTK Eş Başkanı olmaktan dolayı 10 yıl ceza aldı. Parti tüzüğü Anayasal güvence altında ancak bu tüzüğe ve programa göre tartışma yürüttüğünde ve açıklama yaptığında bunların hepsi suç sayılıyor. Bizlere ‘Vekil olabilirsiniz, eşbaşkan olabilirsiniz ama konuşamazsınız’ deniliyor. Siyasette sözümüzü engelleyemeyen iktidar, sindirme aracı olarak yargı kılıcı ve kırımını kullanıyor. Bu gün faşizm yargı üzerinden meşrulaştırılmaya çalışılıyor.”

ANKARA