Bizi takip edin

Haber

Çukurova ‘Bijî Serok Apo’ ve ‘Bijî berxwedana Efrin’e’ sloganlarıyla inliyor

->

-> 619

Çukurova’nın 4 kentinden baskı ve engellemelere rağmen Newroz alanlarında buluşan Kürt, Türk, Arap ve diğer halklar, inançlar, barış, adalet, özgürlük taleplerini dile getirdi. Efrin’e yönelik saldırıya tepki gösterilen alanlarda sık sık, ‘Bijî Serok Apo’ ve ‘Bijî berxwedana Efrin’e’ sloganları atıldı

Adana’da binlerce kişi “Newroz Direniştir. Faşizme Karşı Halkların Baharıdır” şiarıyla Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu’nda devam eden Newroz kutlaması için halk sabahın erken saatlerinden yola koyuldu. Kimisi yürüyerek kimisi de özel araçlarıyla akın ettiği alana, Kürt kadınlarının giydiği rengarenk kıyafetler dikkat çekti. Alana çıkan tüm yollar polisin ablukası altına alınmasına rağmen, tecritte, işgale, tutuklama ve gözaltılara, OHAL’e tepkilerini dile getiren binlerce kişi, engel tanımadan Newroz’a akmaya devam ediyor.

Faşizme karşı demokrasi

3 ayrı arama noktasından geçen halk ile polis arasında zaman zaman taşıdıkları flama, pankart ve simgelerden kaynaklı tartışma yaşanıyor. Başına sarı, kırmızı ve yeşil flama bağlayan bir çocuk polis tarafından gözaltına alındı. Adeta renk cümbüşünü andıran alan HDP bayrakları ile süslendi. Newroz berxwedane li dijî faşizme bihara gelan e”, “Direnişin ve özgürlüğün rengi kadındır”, “Halkın iradesi gasp edilemez”, “Faşizme karşı yaşasın demokrasi mücadelemiz”, “Newroz ateşiyle iradeleşelim, özgürlüğümüz oluşturalım” gibi pankartlar asıldı. Kitle sık sık, “Biji Newroz”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” gibi sloganlar atıyor.

Demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından kitle hep bir ağızdan Çarxe Şoreşe Marşı okudu. Daha sonra “Biji Serok Apo” ve “Biji berxwedana Efrin’e” gibi sloganlar atan kitle, halay çekerek kutlamayı sürdürüyor. Yerel sanatçıların sahne aldığı kutlama, HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen’in konuşması ile devam edecek.

Mersin

Mersin HDP, DBP il örgütleri ve HDK İl Meclisi tarafından organize edilen Newroz kutlaması için halklar ve inançlar Akdeniz ilçesi sınırları içinde bulunan Tırmıl Miting alanına akıyor. Newroz’un kutlanacağı alan HDP bayrakları ile süslenirken, alanda Türkçe ve Kürtçe “Newroz pîroz be”, “8 Mart’tan Newroz’a, özgürlük için alanlardayız”, “Em bi stran u govenden xwe kom dibin” “Türkülerimizle halaylarımızla buluşuyoruz” pankartları asıldı.

Kadınlar renkleri alana taşıdı

Newroz alanının çevresi polis bariyerleriyle kapatılırken, alana çıkan yollarda kurulu arama noktalarında didik didik arama yapıldı. 7’den 70’e katılım sağlandığı Newroz alanında anneler ve genç kadınların giydiği rengârenk yöresel elbiseler ve taşıdıkları sarı, kırmızı, yeşil flamalar alanda renkli görüntüler oluşturdu. Müzik eşliğinde halaylar çekip, zafer işareti yapan kitle, sık sık “Bijî bexadana Efrin’e”, “Newroz piroz be”, “Bijî Serok Apo”, “Disa disa serhildan Seroke me Öcalan” gibi sloganlar attı. Newroz ateşinin yakılmasından sonra il eşbaşkanlarının konuşması ve HDP Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat’ın halkı selamlamasının ardından kutlama, Van Milletvekili Bedia Özgökçe’nin konuşması ile devam edecek.

Osmaniye

Osmaniye’de HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen’in katılımıyla kent merkezde bulunan Ali Boğan Mahallesi’nde yapılacak kutlamaya binlerce kişi katıldı. Kadınlar yöresel kıyafetleriyle alanda yerini alırken, ellerinde taşıdıkları Kürtçe ve Türkçe “Newroz pîroz be” yazılı pankart ve bayraklarla alan rengarenk görüntüye büründü. Sık sık “Bijî Serok APO”, “Bijî berxedana Efrin’e” ve “Dişe diş kana kan seninleyiz Öcalan” sloganları attı. HDP, DBP ve HDK İl Meclisi tarafından organize ettiği Newroz kutlamasını birçok polis ve zırhlı araçlarla arama kontrolleri oluşturdu. Alana giren yurttaşlar, didik didik aranırken, kutlama saygı duruşu ile başladı. Newroz ateşini yakan kadınlar, “Biji Serok APO” sloganını atarken, platformda barış güvercini uçuruldu.

Hatay

Hatay’ın İskenderun İlçesi Yıldırımtepe Mahallesinde buluşan halklar, Newroz kutluyor. Kadınlar rengarenk yöresel kıyafetleriyle kalırken, polisin ablukası dikkat çekti. HDP PM Üyesi Serpil Kemalbay ve Gezi direnişinde yaşamını yitiren Ahmet Atakan’ın annesi de kutlamaya katılanlar arasında. Saygı duruşuyla başlayan kutlamalar yerel sanatçıların seslendirdiği ezgiler eşliğinde devam ediyor.

HABER MERKEZİ

Kaynak: MA