Bizi takip edin

Haber

Gever Newrozu’ndan AKP hükümetine: Kürt düşmanları kaybetti yine kaybedecek!

->

-> 606

Gever’de büyük bir coşku ile süren Newroz kutlamasına PKK lideri Öcalan ve Efrîn damga vurdu. Yapılan konuşmalarda ‘Kürt düşmanlığı tarih boyunca kaybettirmiştir. Yine kaybettirecektir’ denilerek, çıkış yolu olarak İmralı işaret edildi

Colemêrg’in (Hakkari) Gever (Yüksekova) ilçesinde yüksek bir katılımla gerçekleşen Newroz kutlamasına Öclan ve Efrin mesajları damga vurdu. Sahneye çıkan HDP Milletvekili Lezgin Botan, ilçe halkının Newroz’unu kutlayarak başladığı konuşmasında, işgal edilen Efrîn’de yaşanan yağmaya dikkat çekti.

Botan, “YPG’ye olan öfke ile toplanma çetelerle işbirliği yapılıyor. Yağma olunca ‘ÖSO yaptı’ deniliyor. Ama kör ile yatan şaşı kalkar. Öldürmek ile övünen Saddam Hüseyin ile Adolf Hitler’in yolunda gidiliyor. Onlar da ırkçı nefret söylemler ile kitlelere oynuyordu. Ama sonları belli” dedi.

Kürt düşmanlığı kaybetti yine kaybedecek

Botan’ın ardından DTK Divan üyesi Selim Sadak konuştu. PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ve halkın Newrozu’nu kutlayan Sadak’ın Öcalan’a dair sözleri üzerine kitleden alkış koptu. Sadak, dakikalarca süren alkışlar sonrası devam ettiği sözlerinde “Bugün buradaki kitlenin Öcalan’a olan sevgisi ortada. Sizi kutluyorum. Yıkım, baskı, tutuklama, gözaltı hiçbir şey sizi yıldırmadı” dedi.

Efrîn’e dönük işgale de değinin Sadak, “Burada asıl hedef Kürtlerdir. Bunlar Kürdün hiçbir kazanımına tahammül edemiyorlar. Kerkük’te YPG mi vardı? Ama orada da çeteleri desteklediler. Kürt düşmanlığı tarih boyunca kaybettirmiştir. Yine kaybettirecektir” diye konuştu.

‘Çözüm İmralı’da’

HDP Milletvekili Dilek Öcalan ise, konuşmasında şunları söyledi: “Devlet katliamlarla Kürtleri yok etmeye çalışıyor. Efrîni yakıp, talan ettiler. 3 yaşındaki bebekten 70 yaşındaki anneye kadar katledildiler. Ancak Efrîn, Kürtlerindir ve hiçbir zaman onlara kalmaz. Direnişin sembol yerlerinden olan Yüksekova’dan tüm direniş alanlarına bin selam olsun. Tüm halkların Newroz’u kutlu olsun.”
PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin üzerinde de duran Dilek Öcalan, “Çözüm İmralı’da. Oradaki masayı devirmenin bedeli, devirenler için çok ağır oldu. Olmaya da devam ediyor” dedi.

Dilek Öcalan’ın konuşmasının sonlanmasının akabinde tutuklu bulunan HDP Hakkari Milletvekilleri Selma Irmak ile Abdullah Zeydan’ın mesajları okundu.

HABER MERKEZİ

Kaynak: MA