Bizi takip edin

Haber

Gençlerin öncülüğünde yüzbinlerin cevabı…

->

-> 610

Daha 4 gün öncesinden Efrîn üzerinden “zafer” ilan eden AKP-MHP bloğuna yanıtı Kürtler yüzbinlerle Amed Newroz Alanı’na akarak yanıt verdi. Bu kitleye ise öncülüğü gençler yaptı. Newroz programına başlamasına daha saatler kala kitle Newroz Alanı’na gelmeye başladı.

Özellikle ilk gelen kitlenin çok büyük bölümünü gençlerin oluşturması dikkat çekti. Bu korku ikliminde gençler erkenden alana akarak adeta “Biz buradayız korkmuyoruz. Herkesi Newroz ateşi etrafında toplanmaya çağırıyoruz” mesajı verdi. Gençler daha program başlamadan çalınan müzikle halaya durdular. Geçen ay HDP kongresini izleyen arkadaş “ilk defa bu kadar az gencin olduğu bir kongre izledim” demişti. Newroz gösterdi ki, gençler mücadeleden geri durmuyor, mücadelenin bir diğer alanı olan meydanları işaret ediyorlar.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü için Amed’de yapılan mitingde de genç kadınların çokluğu ve öncülük etmesi de böyle okunabilir. Efrîn direnişine selam Amed Newrozu’na gönderilen en anlamlı mesaj Efrîn Kanton Yönetimi’nin gönderdiği mesajdı. DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk’ün okuduğu mesajda özetle Efrîn yeniden özgürleşmene kadar direnişin süreceği mesajı verilirken mesaj okunurken yüzbinler sık sık hep bir ağızdan “Bijî berxwedana Efrînê” sloganıyla direnişin yanında olduklarını gösterdi. Efrîn’e giren işgalciler ilk iş olarak Demirci Kawa’nın heykelini yıkmıştı. Kürtlerin hafızasında yıllar da geçse bu sahne silinmeyecektir. Ancak Amed Newroz alanında toplanan kitle Newroz ateşi yakıldığında coşkusunu zirveye çıkararak Demirci Kawa’nın yaktığı ateşin asla sönmeyeceğinin mesajını verdi.

Öcalan’a özgürlük talebi

Her Newroz’da olduğu gibi bu Newroz’un birinci gündemi PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü oldu. Sloganlarla Öcalan’ı sahiplenen kitle, Öcalan’ın üzerindeki tecride dikkat çekip, Öcalan’a özgürlük talep etti. Özellikle saygı duruşunda tüm kitle hep bir ağızdan “Bijî Serok Apo” sloganı attı.

Kilometrelerce yürüdüler

Geçen hafta sonu AKP İl Kongresi için seferber olan, kongre salonuna AKP’lileri ücretsiz taşıyan kayyum yönetimindeki Büyükşehir Belediyesi, Newroz’u görmezden geldi. Buna rağmen kimi mahallelerde insanlar kilometrelerce yürüyerek alana ulaştı. Yine alandan ayrılırken şehir içi ulaşım araçları yetersiz kaldığından insanlar kilometrelerce yürüyerek evlerine ulaşmak zorunda kaldı.

Yine hafta sonu Erdoğan’ın etkinliklerine bazı devlet kurumları memurlara ve diğer çalışanlarına katılma zorunluluğu getirmiş. Hatta etkinliğe katıldıklarına dair fotoğraf çekmelerini isteyen mesajlar basına yansımıştı. Tüm bunlara rağmen katılım sınırlı kalmıştı. Newroz’da ise kutlama hafta içine gelmesine rağmen yüzbinler kendi iradeleriyle alanı doldurdu. Gazeteciye 4 arama Gazetecilerin ve protokolün Newroz Alanı’na ulaşması ise tam 4 arama noktasından geçerek oldu. Polislerin gazetecilere “ üzerinizde kesici alet ve kalem var mı?” diye sorması dikkat çekti.

 

Haber Analiz- İhsan Polat