Bizi takip edin

Haber

Gever’de jandarmadan köylülere müdahale; 4 kişi hastaneye kaldırıldı

->

-> 492

Gever’de elektrik sayaçlarının direklere çıkarılmak istenmesine karşı çıkan köylülere jandarma müdahale etti. Atılan gaz bombalarından etkilenen 4 kişi hastaneye kaldırıldı.

Vangölü Elektrik Dağıtım A.Ş. (VEDAŞ) tarafından Colemêrg’in (Hakkari) Gever (Yüksekova) ilçesindeki elektrik sayaçlarının direklere çıkartılması kararı yine gerginliğe yol açtı. Daha önce Büyükçiftlik (Xirvatê) Beledesi’ne bağlı Ünlüce (Kiyatê) köyünde yaşanan gerginlik bu kez Adaklı (Alekana) köyünde yaşandı.

Sabah saatlerinde Jandarma ve çevik kuvvet polisleri eşliğinde köye gelen VEDAŞ ekipleri, evlerin duvarlarındaki sayaçları elektrik direklerine çıkarmak istedi.

Bunun üzerine ekipler ile köy sakinleri arasında tartışma çıktı.

Bunun üzerine polis ve askerler uygulamaya karşı çıkan köy sakinlerine gaz bombaları ile müdahale etti. Atılan gazdan etkilenen 4 köylü, ambulansla Yüksekova Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Köy sakinlerinin dağıtılmasının ardından VEDAŞ ekipler, söktükleri sayaçları elektrik direklerine takmaya başladı.

Aynı köyde daha önce de yine bu nedenle gerginlik yaşanmış ve köyün elektriği kesilmişti. İki haftadan fazla bir süredir karanlıkta olan köy sakinleri, bu duruma tepki göstermişti.

HABER MERKEZİ

Kaynak: MA