Bizi takip edin

Köşe yazarları

Efrîn Newrozu…

->

-> 696

Kürtler, zalime, zulme, kan emiciye karşı bir direniş, diriliş ve özgürlük günü olan Newroz’u Efrîn’de devam etmekte olan Çağın Direnişi’nin ruhu ile karşıladı. Newroz’dan birkaç gün önce işgalci Türk ordusu ve DAİŞ, El Kaide gibi çok sayıda suç dosyası BM’de bulunun diğer çete grupları ile Efrîn şehir merkezini katliam, talan ve yıkımla işgal etti. İşgalci Türk ordusu ve çeteleri Efrîn işgal edildiğinde ilk yaptıkları iş Newroz’un yaratıcısı Demirci Kawa’nın heykeline saldırmak oldu. Demirci Kawa’nın heykeline saldırmak hele hele Newroz arifesinde, direniş, diriliş ve özgürlük için mücadele ve talepleri saldırı demekti.

Bu aslında 2618 yıl önce zalim Dehak’a karşı verilen mücadele sonucu kazanılan ve günümüze dek hiçbir zaman sönmeyen Newroz ateşi ile devam eden özgürlük mücadelesini darbelemekti. Sembolü hedef almakla onun yarattığı zihniyet yok edilmez. Efrîn Merkezdeki Demirci ve Devrimci Kawa heykeline saldırı yapıldıktan kısa süre sonra işgalci ordu ve çetelerine şehir merkezinde önce büyük bir darbe vuruldu. Vurulan darbede 48 işgalci ordu ve çetesi öldürüldü. Aynı akşam Efrîn’in Bilbilê ilçesine bağlı köylerde işgalci ordu ve çetelerine bağlı zırhlı araçlar hedef alınarak ikinci büyük bir darbe vuruldu. İşgalci ordu ve çeteleri, işgalin şehir merkezine kadar geldiği günden bu yana Bilbilê, Raco, şehir merkezi, Cindirês taraflarında üst üste ağır darbeler yemeye devam ediyor. Bununla bir kez daha semboller değil, sembollerin yarattıkları ve kültüre dönüşen zihniyetin önemli olduğu kanıtlanıyor. O yüzden Efrîn şehir merkezindeki Demirci ve Devrimci Kawa’nın heykeline saldırılan işgalci ordu ve çetelerine gerçekleştirilen eylemlerle sembolü yıkabilirsiniz, kırabilirsiniz ama o sembolün yarattığı özgürlük, direniş ve direniş kültürü beynimizde ve biz onunla işgalini bitireceğiz mesajları açık bir şekilde verildi. Kaldı ki işgalci Türk devleti, ordusu ve yağmadan başka bir şey düşünmeyen çeteleri de bu mesajı Çağın Direnişi’nin etkili eylemlerle sürdüğü Efrîn merkez ile köy ve ilçelerinde açık bir şekilde aldılar. Eylemlerden dolayı nasıl bir bataklığa sürüklendiklerini de düşünür olmaya başladılar.

Çağın Direnişi’ne Kürdistan’ın dört parçasındaki Kürtler ve Kürdistani halklar ile Avurapa’da yaşayan Kürtler ve Kürtlerin dostlarının verdiği destek Efrîn direniş Newrozu olarak kabul edilen 2018 yılı Newrozu’nda binlerce, onbinlerce, yüzbinlerce ve milyonlarca alanlara akarak Efrîn direnişi ile bütünleşen Newroz’un ne olduğunun açık mesajlarını verdiler.

İşgalci Türk devletinin savaş, Kürtleri yok etmekten başka bir şey bilmeyen, bunun dışında bir planı olmayan RTE, Kuzey Kürdistan ve Türkiye’de estirdiği baskı, faşizan uygulamalarla Efrîn direnişini, bu direnişe destek veren ve yanında yer alanları bastırdığını düşündü. Ancak başta Amed, Wan, Êlih olmak üzere İstanbul, İzmir, Ankara ve Türkiye’nin diğer kentlerinde yüzbinlerin katıldığı Newroz kutlamaları ile Efrîn’de süren çağın direnişi bu kez Newroz kutlamaları ile meydanlara dökülerek sahiplenildi. Meydanlara akan milyonların hepsinin bir ağızdan haykırdıkları şey, heykeli neden yıktınız sorusu oldu. Aslında bu soru ile siz heykeli yıkabilirsiniz ama heykelin yarattığı ruh, bilinç, düşünce ile biz karşınızdayız, heykeli yıktığınız Efrîn’de devam eden çağın direnişinin arkasındayız mesajları verildi.

Efrîn’deki çağın direnişine adanan ve onun ruhu ile karşılanan 2018 yılı Newrozu’na milyonların katılımı bu bakımdan işgalci Türk ordusu, yakma, yıkma, yok etme, talandan başka bir şey düşünmeyen, Kürdü inkâr eden RTE’ye ciddi mesajlar içeriyordu. Çünkü Efrîn’de çağın direnişi ile bütünleşen 2018 yılı Newrozu’na milyonların katılımı Newroz ile başlayan yeni bir başkaldırı, başkaldırının fitilinin ateşlendiğinin işaretleriydi. Bu da RTE’nin klasik devlet politikası olan ve dini kisvesi ile perdelediği, tefkirci çetelerle inşat etmek istediği işgal, talan, yıkım, inkâr ve imha politikasına karşı dalga dalga yeni bir isyanın başlayacağının habercidir. Aslında PKK Yürütme Komitesi üyesi Duran Kalkan geçtiğiz günlerde katıldığı bir TV programında Kuzey Kürdistan ve Türkiye devrimi geliyor değerlendirmesini yapmıştı. Efrîn’de süren çağın direnişi, onunla bütünleşen, birleşen ve milyonların aktığı meydanlara yüksek sesle işgal, talan ve inkâra karşı haykırılan sloganlarla kutlanan Newroz’a katılan milyonların verdiği mesaj Duran Kalkan’ın söylediklerini doğruluyor. Bu da önümüzdeki dönemde işgalci ordu ve çeteleri ile sistemine karşı topyekun yeni bir mücadelenin başlayacağını gösteriyor. Bu durum bir kez daha, Kürt özgürlük hareketine darbe vurduklarını düşünenlerin yanıldığını gösteriyor. Zira Kürt Özgürlük hareketine darbe vurulduğu düşünülen yerden şu ana kadar sürekli güçlü çıkışlar yapıldı. Efrîn şehir merkezini işgal etmekle darbe vurulduğu düşünülen yerden milyonların katıldığı Newroz meydanlarından daha güçlü ve büyük bir çıkış yapılarak cevap verildi.