Bizi takip edin

Köşe yazarları

Newroz ateşi

->

-> 402

Kimi günler halkların tarihinde önemli bir yer tutar. Newroz da içerdiği anlamla böyle bir gün oldu hep.
Bin yılların mirasıdır Newroz, güneşin havayla, toprakla ve suyla buluşması… Doğanın merhabası, insanın kutsanması. direniş ruhunun canlanmasıdır Newroz.

Newroz’un sanatsal bir imge gibi anlam katmanları oldu ve bu anlam yaşanan sürece dair oldu hep. Kimi zaman barışın, kimi zaman eşitlik, özgürlük ve adaletin, kimi zaman direnişin sembolü oldu. Bu yıl da engellemelere, yasaklara, gözaltılara rağmen tarihin hafızası tazelendi, hafta boyunca birçok yerde: “Newroz Direniştir; Faşizme Karşı Halkların Baharıdır” şiarıyla kutlandı.
***
Çekicin örsle buluşması. Dağların ormanların uğultusuyla, Kawa’nın peşkirinin bayraklaşmasıyla başlayan direniş bin yıllar sürdü ve bu günlere ulaştı. O günden bugüne Newroz Dehakların korkulu rüyası oldu.
Newroz, zulmün ve sömürünün son bulacağı günlerin özlemidir. Özgürlüğün haykırıldığı bir direniş, bir isyan geleneğidir.

Newroz ateşi; ezilen mazlum halkların özgürlük, bir arada yaşama ve ortak gelecek özlemlerini simgeler. Bu ateş bu günlere büyük bedeller ödenerek taşındı. Yıllarca talan ve yalan üzerine kurulan sisteme karşı yandı, inkâr ve imhaya karşı yandı, savaşa karşı barış özlemiyle yandı Newroz ateşi.
***
Sanki doğa da bu eşitlik kavramına selam çakarcasına bir eşitlenmeyi gerçekleştiriyor. 21 Mart gece ile gündüzün eşitlendiği bir gün olarak gerçekleşir. 21 Mart aynı zamanda Birleşmiş Milletlerce onanmış “Dünya Irkçılıkla Mücadele Günü.’’

Yine bugün “Dünya Şiir Günü” olarak da kutlanan bir gün. İlk kez 1999 yılında UNESCO tarafından ilan edilen ve dünya çapında kutlanan Dünya Şiir Günü’nün amacı “farkındalık yaratmak ve ulusal, evrensel, bölgesel şiir hareketlerine taze bir enerji sağlamak” olarak nitelendiriliyor. Şiirin sorgulayarak çeşitlilik yarattığını belirten UNESCO, dil çeşitliliğini kutlamak için bugünü şiir günü olarak ilan etmiş.

Newroz ateşi şiirin ateşiyle buluşunca da Necîrvan Şengali’nin dizelerinde olduğu gibi cemreler düşürür yüreklere, kanımızı kaynatır: “Newroza dilê min, / Bi te şin dibe evîna dilê min. / Tu ye bihara jîna min, / Tu ye hêvî ya min ya serxwebûnê, / Roja min ya şevên tarî, / Derya hesreta min, / Şilêr u berfîna welatê min. / Awaza bilbil û qumrîyên azadîya min, / Newroza dilê min. / Bi te dikele xwîna min, / Tu terr dike dara hêvîya min, / Tu geş dike dengê neya min… / Newroz a dilê min; / Bi evîna te çend kawa serî hilda, / Bi evîna te çend / Dehhak hatin kuştin / Tuye evîn û hesreta dilê min. (Gönlümün newrozu;/ Seninle yüreğimdeki aşk filizleniyor,/ Hayatımın baharı sensin, /Özgürlük umudum sensin,/ Karanlık gecelerimin güneşisin, / Hasretlerimin denizisin, / Memleketimin şıler ve berfinisin, / Özgürlüğümün bülbül ve kumrularının sesisin. / Yüreğimin newrozu; /Sensin kanımı kaynatan, /Sensin umut ağacımı yeşerten, /Sensin coşturan neyimin sesini. / Yüreğimin newrozu; / Aşkınla kaç Kawa başkaldırdı, / Aşkınla kaç Dehhak yok oldu /Sensin gönlümün aşkı ve hasreti.)
Bir kez daha kutlu olsun… Newroz pîroz be!