Bizi takip edin

Haber

‘Ne zaman o zaman, ne Kürt eski Kürt; Erdoğan yenilecek!’

->

-> 1.011

Katliamın, talanın ve vahşetin giderek arttığı Efrîn için uluslararası kurumlar nezdinde harekete geçilmesi gerektiğini ifade eden örgüt temsilcileri, ‘Türkiye geçmişte Dersim, Ağrı, Zilan, Maraş’ta bugün ise Efrîn’de katliamlarını sürdürüyor. Fakat ne zaman aynı zaman, ne Kürt eski Kürt. Erdoğan’a şunu söylemek istiyoruz; başarmayacaksın’

Yeni Özgür Politika’ya konuşan Kürt, Asuri, Ermeni ve Alman örgüt temsilcileri, Türk rejiminin işgali altındaki Efrîn’le dayanışmanın büyütülmesi çağrısı yaptılar.

Partiya Jiyana Azad a Kurdistanê (PJAK) Temsilcisi Siyamand Moani:

Türkiye, dünyada topladığı tüm teröristlerle birlikte, NATO’yu da arkasına alarak küçücük bir yerleşim yerine saldırdı. Türkiye işgal girişimi, Efrîn şahsında halkların ortak iradeleri ile oluşan Rojava sistemine karşı bir işgaldir. Türkiye gücüne güvenerek Efrîn’e girebilir ama Efrîn’i asla işgal edemez. Efrîn gösterdiği irade ile direnişin sembolü olmuştur. İşgalciler tarihten silinir ama semboller hiçbir zaman silinmez. Efrîn konusunda Kürt halkının birliğinden övünerek bahsederken, dört parçadaki Kürt partilerin tutumu konusunda ne yazık ki aynı övgü ile bahsedemiyoruz. Maalesef bazı Kürt güçleri Efrîn saldırılarını kınamakla yetindiler pratikte hiçbir adım atmadılar. Şu bir gerçek ki bugün Efrîn saldırısına karşı suskun kalan Kürt çevreleri tarih karşısında hesap verecekler.

Kürdistan Demokratik Sosyalist Partisi (PSDK) Temsilcisi Hama Rashid Doulashi:

Dört parça Kürdistan’ın birbirlerine karşı sorumlulukları var. Her Kürt bireyinin Kürdistan’ın herhangi bir yerine bir saldırı düzenlendiğinde kesinlikle orayı savunma gibi bir zorunluluğu var. Rojava Kürdistan’ı en küçük parçadır. Bundan dolayı diğer üç parçanın Rojava’yla dayanışması gerekiyor. Daha önce Kobanê sürecinde dört parça Kürdistan görev sorumluluklarını yerine getirdi. Efrîn için de aynı sorumluluğu yerine getirmeliler.

Biz parti olarak Efrîn için gerek Güney Kürdistan’da gerekse Avrupa’da diplomasi çalışmaları yapıyoruz. Güney Kürdistan halkı tamamen Efrîn’in yanındadır. Efrîn halkının yanında olduklarını göstermek için her gün eylemler gerçekleştiriyorlar. Yine Güney Kürdistan Meclis’i toplanarak Efrîn için karar alabildi. Türkiye’nin saldırılarının işgal girişimi olduğunu dile getirdi.

Mezopotamya Halk Kongresi Yöneticisi George Aryo:

Efrîn’de yaşayan haklımız yediden yetmişe büyük bir direnişin içine girdi. Rojava’da herkesin kendini ifade edeceği bir sistem oluştu. Emperyalist güçler özellikle Türkiye’nin de karşı duyduğu kabullenmediği şey Rojava’da kurulan sistemdir. Herkesin kendini ifade ettiği yönetime ortak olduğu bir sistemi kendileri için bir tehdit olarak görüyorlar. Türkiye’nin işgal girişimine karşı direnmekten başka bir yol da gözükmüyor.Suriye’de yaşanan savaşlar bizi özellikle Asuri, Süryani halkımızı çok etkiliyor. Rojava’ya bağlı Cizre Kantonu’nda halkımız çoğunluktaydı. Maalesef yaşanan savaşlar sonunda Rojava’da yaşayan insanlar topraklarını bırakıp gitmek zorunda kaldılar.

Horam Platformu Eşbaşkanı Jalane Horaman:

Efrîn’deki savaş aslında yüzyıldır sömürgeci güçlerin Kürtlere karşı yürüttükleri savaş ve katliamın devamıdır. Rusya, Efrîn saldırısında Suriye hava sahasını açarak Türkiye’ye açık destek sunmuştur. Amerika’da bu saldırıya karşı sesiz. Avrupa ise Rusya ve Amerika’nın sahada olması nedeni ile üç maymunları oynamayı tercih ediyorlar. Ne yazık ki Kürt halkı arasında var olan ittifak ve birlik, Kürt liderleri ve Kürt partileri arasında gözükmüyor. Toplantılarda çok güzel sözler söyleniyor, hep birlik ve beraberlikten bahsedilir, ittifaklardan bahsedilir. Ama ne yazık ki bu birlik ve beraberliği alanlarda, eylem etkinlikler de ve savaş cephelerinden göremiyoruz. Aldıkları kararlar sözde kalıyor.

Zagros Platformu Almanya Sözcüsü Cemal Zareh:

Türkiye geçmişte Dersim, Ağrı, Zilan, Maraş’ta bugün ise Efrîn’de katliamlarını sürdürüyor. Fakat ne zaman aynı zaman, ne Kürt eski Kürt. Erdoğan’a şunu söylemek istiyorum; başarmayacaksın. Çünkü Kürtler büyük bir irade ile direniyor. Bugün Efrîn’e saldırı oluyor, yarın Kürdistan’ın başka bir parçasında başka şehrine bir saldırı olmayacağının hiçbir garantisi yok. Eğer Efrîn tüm Kürdistan için direniyorsa, tüm Kürdistan’ın da Efrîn için direnmesi gerekiyor. Avrupa’da yapılan eylemleri küçümsememek gerekir. Yurt dışında yapılan eylemler ülkede direnen YPG ve YPJ’nin direnişi kadar kutsaldır. Avrupa’daki eylemler dünyaya Efrîn direnişini anlatmanın en iyi yoludur. Gün bugündür her Kürt’ün aralarındaki farkı bir kenara bırakarak mücadeleye katılması gerekir. Eylemleri yükseltme zamanı.

Eğitim ve Bilim Sendikası (GEW) Yöneticisi Süleyman Ateş:

Türkiye’nin Efrîn işgaline şiddetle karşıyız. Sendika olarak bunu kınadık. Almanya’daki bütün şubelerimizle Türkiye’nin işgal girişimi, Almanya’nın silahlarının Efrîn’de kullanılması, Almanya’nın Türkiye’ye olan desteğini kınıyor ve baskı uygulayarak savaşın durması için çaba harcıyoruz. Rojava’da ki durum, Kürtlerin onur ve namusu, var olma, yok olma mücadelesi haline gelmiştir. Partiler üstü düşünmek gerekiyor.

Feyli aydın Zeynep Murat:

Türkiye’nin DAİŞ, El Nusra ve dünyadaki tüm gerici güçleri yanına alarak Rojava’nın Efrîn işgal girişimleri kabul edilemez. Bu saldırıya karşı dört parça Kürdistan’ın ayağa kalkması gerekiyor. Sadece dört parça değil diasporadaki Kürtlerin dünyanın her yerinde ayağa kalkması gerekiyor. Biz Feyli Kürtlerin bir bölümü Bağdat’ta yaşıyor. Şunu belirtmek isterim ki şu anda Bağdat’ta yaşayan Feyli Kürtlerinin kalbi Efrîn için atıyor. Bağdat’ta sürekli Efrîn için destek eylemleri gerçekleştiriliyor. Bu saldırı ne kadar zalimane bir saldırı ise uluslararası güçlerin bu suskunlukları da bir o kadar zalimane ve insanlığın katledilmesine karşı bir sessizliktir. Tüm dünyanın şunu bilmesi gerekir ki; YPG/YPJ bugün sadece Efrîn ve Rojava için direnmiyor insanlık için direniyor. İnsanlık değerleri için direniyor. Dünyanın başına bela olmuş insanlık düşmanlarına karşı direniyor. Efrîn sadece Efrîn değil, Efrîn Kürdistan’dır. Kerkük’ün düşmesinin bir nedeni vardı birliğin sağlanmamasıydı. Kürtler arası birlik sağlansaydı Kerkük düşmezdi. Bu saldırılar Şengal’de başladı, Kobanê ile devam etti, Kerkük’ten sonra da son halka olarak Efrîn’e geldi. Bu dalganın burada kesilmesi gerekiyor.

Nor Zartonk Avrupa temsilcisi Sayat Tekir:

Türkiye Cumhuriyeti devleti yüzüncü yılını doldurmadan yıkıldı yerine Erdoğanistan devleti kuruldu. Bugün yasama, yürütme ve yargı Erdoğan’a bağlı. Hakeza medya Erdoğan’a bağlı, futbolcular, sanatçılar, sözde akademisyenler Erdoğan’a bağlı. Bunun en açık örneğini Efrîn işgaline verilen destek eylemlerinden görüyoruz. Bilerek yada bilmeyerek Türkiye’de yaşayan bu kesimler Efrîn’de katledilen sivillerin öldürülmesine destek veriyorlar. Biz Türkiye’de yaşayan halklar olarak, bu savaşa destek sunan kişi şahsiyetleri boykot etmeliyiz. Yapacağımız sivil itaatsizlik eylemleri ile savaşı destekleyen isimleri teşhir ve yalnızlaştırmak gerekiyor. Biz Avrupa’da yaşayan insanlar, bulunduğumuz her alanı eylem alanına çevirmemiz gerekiyor. Politikacı ve siyasetçilerin bulundukları her yerde yüzlerine baka baka, gözlerinin içine baka baka “Sizin suçunuzu biliyoruz. Sizin ayıbınızı biliyoruz” dememiz gerekiyor. Efrîn saldırısına karşı konuşmaktan ve tartışmaktan ziyade eyleme geçmemiz gerekiyor. Eğer biz söz söylemeyi bırakır eyleme geçersek, her yeri eylem alanına çevirirsek işte o zaman gerçekten Efrîn direnişini çağın direnişi haline getirebiliriz. Bu saatten sonra söz bitti eylem zamanı.

HABER MERKEZİ

Kaynak: Yeni Özgür Politika