Bizi takip edin

Dünya

Fransa’da ölü sayısı artıyor

->

-> 402

Fransa’da DAİŞ’li Radouane Lakdim’in rehin aldığı bir kadının bırakılarak kendisinin rehin alınmasını isteyen jandarma yarbayı hayatını kaybetti. Lakdim’in bölge ülkelerinin cihad adı altında iş çevirdiği Suriye’den gidip gitmediği tartışmaları gündemde

Fransa’nın güneyinde Carcassone ve Trebes kasabalarında sivillere ateş açan, ardından bir markettekileri rehin alan DAİŞ’linin ateşi sonucu ölenlerin sayısı arttı. Basına yansıyan ve görgü tanıklarının anlatımına göre, 23 Mart’ta Fransa’nın güneyinde Carcassonne’da bir araç gaspedip bir kişiyi öldüren ve bir kişiyi yaralayan saldırgan, bir grup polise ateş açtıktan sonra Trebes’de Super U isimli süpermarkettekileri rehin aldı. Saldırganın tekbir getirdiği, DAİŞ’li olduğunu söylediği kaydedildi. BBC haberine göre saldırıyı DAİŞ üstlendi. Markette rehine kadının yerine gönüllü olarak kendini saldırgana teslim eden ancak operasyon sırasında ağır yaralanan yarbay, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Jandarma Yarbay Arnaud Beltrame ile birlikte ölenlerin sayısı 4’e yükselirken, yaralı sayısı da 15 olarak açıklandı. Fransa İçişleri Bakanı Gerard Collomb, yaptığı basın açıklamasında, “Askerleriyle birlikte buraya gelen jandarma yarbay komutan kendini gönüllü olarak teröristin eline teslim etti.

Onunla kaldı. Terörist ateş açtı, taktik birimler müdahale etti, terörist vuruldu” diye konuştu. Kendisini feda eden Arnaud Beltrame gündem oldu. Haberlere göre 2015’te Paris’teki katliamın zanlısı Salah Abdeslam’ın bırakılmasını isteyen saldırgan operasyonda öldürülmüştü. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Bunun bir terör saldırısı olduğunu” söyledi. “Fransa’da terör saldırıları ve tehdidinin biçim değiştirdiğini” kaydeden Macron, “Daha önce dışarıdan yönetilen saldırı tehditleriyle karşı karşıyaydık. Şimdi ise Fransa içinde takip edilen, harekete geç- mesi engellenen bireysel bir tehdit söz konusu” ifadelerini kullandı. Macron, bu kişilerin çok farklı psikolojik ve patolojik rahatsızlıklar taşıdığını vurguladı.

Suriye’den mi gitti?

Paris Savcısı François Molins de Carcassonne Mahkemesi’nde düzenlediği basın toplantısında, saldırıları gerçekleştiren saldırganla beraber yaşayan bir kişinin gözaltına alındığını söyledi. Molins, saldırganın 26 yaşındaki Faslı Radouane Lakdim olduğu haberlerini teyit ederek, saldırıda kullandığı silahı nasıl ve nereden aldığına yönelik soruşturma yürütüldüğünü anlattı. Savcı Molins, saldırganın 2014’ten bu yana “Fiş S” olarak bilinen ve takip edilen kişiler arasında yer aldığı bilgisini de paylaştı. Saldırganın 2016 ve 2017’te Fransız istihbaratınca izlendiğini kaydeden François Molins, saldırganın 2016’da adi suçlardan dolayı cezaevinde yattığını belirtti. Basında saldırganın Suriye’den geçip geçmediği tartışmaları yer alıyor. AKP hükümeti, mültecileri pazarlıklarda koz olarak kullanıyor. Zaman zaman kapıları açmakla tehdit ediyor.Irak ve Suriye’den mültecilerle beraber daha önce birçok ülkeye gidenler sivil katliam yapmışlardı.

PARİS