Bizi takip edin

Köşe yazarları

Esma Yılmaz, bebeği Arin’le birlikte cezaevinde

->

-> 410

Mardin’in Ömerli ilçesi DBP eski ilçe eşbaşkanı Esma Yılmaz’ın 4 yıllık hapis cezası onaylandı. 2016 yılında gözaltına alınarak tutuklanmış ve üç ay sonra ise tahliye olmuştu. 29 Kasım 2017’de yeniden tutuklanan Esma Yılmaz, 9 aylık bebeği Arin ile Ş.Urfa 2 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunuyor.

Astım hastası olan Arin bebeğin düzenli olarak sağlık kontrolünden geçmesi ve ek gıda alması gerekiyor. Arin’in annesine denetimli serbestlik uygulanamaz mı? Selman Yelboğa, Kasım 2016’da, 18 yaşının sonlarında tutuklandı. Batman M Tipi Cezaevi’nde iki ay kaldıktan sonra, birçok kişiyle birlikte Van T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Orada kaldığı 13 ay boyunca, diğer cezaevindekilerde yaşananlara benzer hak gasplarına maruz kaldı.

En son olarak 26 Ocak 2018 günü, aynı cezaevi kampüsünde bulunan Van Yüksek Güvenlikli CİK’e sürgün edildi. Birlikte getirildiği birçok kişi, önce cezaevi girişinde çıplak aramadan geçirilmek istendi. Ardından tekli hücrelere konuldular. Haftalarca tekli hücrelerde kaldıktan sonra odalara verildiler.

Selman Yelboğa, kendisinin artık Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde olduğunu arkadaşlarına ve akrabalarına hatırlatıyor. Van doğumlu Kadir Durukan Adıyan, 24 yaşında ve İstanbul’un Sarıyer ilçesindeki Küçükarmutlu mahallesinde oturuyor. 11 Haziran 2016 günü tutuklandı. İlk duruşması 12 Eylül 2017 günü yapıldı ve mahkeme ilk kez heyetini gördüğü duruşma beş dakika sürdü. İkinci duruşması ise 7 Aralık 2017 günüydü. Mahkemeye götürmedikleri gibi, SEGBİS’le de duruşmaya katılmasına izin vermediler. Duruşmada mahkemenin 20 Mart 2018 gününe ertelendiğini ve tahliye kararı çıkmadığını aynı dosyada yargılandığı arkadaşlarından birinin kendisine yazdığı mektuptan öğrendi. En son duruşma günü ise 20 Mart 2018 günüydü. Bunu bana Burhaniye T Tipi CİK’ten bildiren mektubunu 7 Mart 2018 günü yazdı; ancak mektup bana 22 Mart 2018 günü ulaştı. Tahliye olup, olmadığını internet arama motorlarında aradım ama bulamadım. Sanırım halen cezaevinde kalmakta.

Sahi, Kadir Durkan Adıyan, niçin mi tutuklanmış? Valla Küçükarmutlu’da yaşıyor olmak, yetmez mi, desek anlarsınız herhalde… Mardin E Tipi Cezaevi’nde bulunan 41 kişi, geçen ay, Tarsus 1 nolu T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Cezaevine girişte çıplak arama işkencesi dayatıldı. Mardin’de serbest olan eşyaların birçoğu burada içeriye alınmadı. Son bir-buçuk aydır, mahpuslara verilmeyen disiplin cezası kalmadı. Daha önce varolan birçok hak, OHAL bahane edilerek, ya tamamen yok edilmiş durumda ya da azaltılmış halde. Oda içine takılmış kameralarla mahpuslar 24 saat izleniyor. Tarsus 1 nolu T Tipi Cezaevi’nde 6 Mart 2018 günü üç kişi mahkeme dönüşünde ringten indirilmiş ve ters kelepçelenerek darp edilmiş.

7 Mart 2018 günü bir odaya sayım için giren gardiyanlar, yemek masasında oturanların yüzlerini kendilerine dönmesini istemiş ve Nusret Kaya, Ekrem Baydoğan, M. Fatih Bingöl, Serhat Yıldırım, Zeki Yıldırım ve Vahdettin Çoban önce süngerli odaya ve sonra da başka bir odaya götürülmüş. Arkadaşları söz konusu kişilerin can güvenliğinden endişe etmekte. Yaklaşık yedi yıldır cezaevinde bulunan Ramazan Çınar, Afyon’dan Edirne F Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiğinde, “İki aylık gözlem süreniz var. Ondan sonra aynı davadan yatmakta olan kişilerin yanına veririz,” denilmesine rağmen, ayrı odada tutuluyor. Böylesi durumda olanların isimler şöyle: Kemal Argıç, İ. Wezir Abbosoviç, Adem Arslan, Orhan Şahin,İbrahim Akbaba, Hadi Yalçın, Hasari Emlik… Yaklaşık 6 ay önce Muş E Tipi Cezaevi’nden Tarsus 3 nolu T Tipi Cezaevi’ne sürgün edilenlerden Şifa Erdoğan, aynı cezaevinden başka cezaevlerine sürgün edilen arkadaşlarından kimilerinin nerede olduklarını halen öğrenemediklerini belirtiyor. Dahası bu cezaevinde kitap sıkıntıları var. Okunmuş kitaplarından göndermek isteyenler için adres verelim: Şifa Erdoğan / 3 nolu T Tipi Cezaevi / A-9 / Tarsus – MERSİN Patnos L Tipi Cezaevi’nde bulunan Avni Uçar, tedavi amaçlı olarak Diyarbakır D Tipi Cezaevi’ne getirildi. Arkadaş ve akrabalarının dikkatine…

MEKTUBU GELENLER:

Esma Yılmaz – Ş.Urfa 2 nolu T Tipi CİK
Nazlı Soglin – Tarsus Kadın Kapalı CİK
Ayhan Kavak – Bandırma 1 nolu T Tipi CİK
Nimet Çaçan – Bandırma 2 nolu T Tipi CİK
M. Zeki Deniz – Bolu F Tipi Cezaevi
Ramazan Yavuz – Bolu F Tipi Cezaevi
Kadir D. Adıyan – Burhaniye T Tipi CİK
Ebedin Abi – Bünyan 2 nolu T Tipi CİK
Ferhat Gültek – Diyarbakır D Tipi Cezaevi
Ramazan Çınar – Edirne F Tipi Cezaevi
İsmet Ayaz – G.Antep L Tipi Cezaevi
Ozan Alpkaya – Kandıra 2 nolu F Tipi CİK
Bêhrûz Şucayî – Şakran 2 nolu T Tipi CİK
Nurullah Sertkaya – Tarsus 1 nolu T Tipi CİK
Savaş Deli – Tarsus 1 nolu T Tipi CİK
Serhat Varol – Tarsus 1 nolu T Tipi CİK
Nurullah Sertkaya – Tarsus 1 nolu T Tipi CİK
Şifa Erdoğan – Tarsus 3 nolu T Tipi CİK
Tufan İlbaş – Tekirdağ 1 nolu T Tipi CİK
İbrahim Kul – Tekirdağ 2 nolu T Tipi CİK
Seferi Yılmaz – Van Yüksek Güvenlikli CİK
Selman Yelboğa – Van Yüksek Güvenlikli CİK

Posta Kutusu: 253 Yenişehir – ANKARA