Bizi takip edin

Rojava

İşte sömürge komiteleri

->

-> 901

Erdoğan’ın Efrîn’e atayacaklarını söylediği vali ve yerel yönetim komitelerine ilişkin yeni bilgilere ulaştık. Bu komitelerde yer alan isimler netleşti. Ulaştığımız bu isimlerin bazılarının MİT elemanı olduğu, bazılarının ise kirli savaş suçlarına bulaştığı kaydediliyor

Halil Dalgakıran/ Ankara

Türkiye’nin ÖSO grupları ile birlikte başlattığı Efrîn’e dönük saldırı, kent merkezine girilmesiyle yeni bir aşamaya geçmişti. Sivil katliamlar dolayısıyla halkı ve güçlerinin çoğunluğunu geri çektiğini açıklayan YPG, gerilla savaşına yöneleceğini ilan etmişti. Bu kapsamda YPG’nin eylemleri sü- rerken, Ankara, Efrîn’in demografik yapısını yeniden düzenlemeye dair planlarına hız verdi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, “Birkaç gün içerisinde başta vali olmak üzere yerel yönetime ilişkin diğer atamalar yapılacak” dediği Efrîn konusunda dikkat çekici yeni bilgilere ulaştık.

Komitelerin adları

Ankara’dan edindiğimiz bilgilere göre 20 Mart’ta Dîlok’ta (Antep) başta MİT ve Genelkurmay olmak üzere devletin birçok kurumu, kendisine yakın ÖSO mensupları ile bir toplantı yaptı. Toplantıda Erdoğan’ın “Birkaç gün içerisinde başta vali olmak üzere yerel yönetime ilişkin diğer atamalar yapılacak” dediği isimler ve komiteler belirlendi. Yerelden de teyit ettiğimiz bilgilere göre, Afrin Kurtuluş Kongresi adı altında yapılan toplantıdan sonra “Afrin sivil meclisi komiteleri” kuruldu. Bu komiteler şunlar: A – Genelİlişkiler Komitesi, B – İnsani Yardım Komitesi, C – İzleme Komitesi, D- Göçmenleri Geri Döndürme Komitesi, E- Eğitim Komitesi, F – İletisim Komitesi, G-Adalet Komitesi. Her bir komiteye seçilen isimler de tek tek belirlendi.

Çoğu Selefi yapılardan

Yine edindiğimiz bilgilere göre seçilen kişilerin çoğunluğu Selefilerden oluşuyor. DAİŞ ve El Nursa gibi gruplara yakın. Yine MİT ile doğrudan çalışan ve ENKS’ye yakın olan ‘Kürt’ kimlikli olanlar da özellikle seçildi. Bu şekilde demografik yapıda yapılacak değişikliğe tepkinin en alt düzeye çekilmesi planlanıyor. Bu komitelerin genel sorumlularından birinin Hesen Şindi olduğu öğrenildi. Hesen Şindi geçtiğimiz günlerde AA’ya yaptığı açıklamada, “En önemli şey YPG/PKK’yı tamamen Afrin’den temizlemek” diyerek kendisine verilen görevi açıklamıştı. Hesen Şindi’nin DAİŞ ve El Nusra gibi Selefi yapılarla kirli ilişkilerinin Halep çevresinde bilindiği bilgilerine ulaştık. Yine yerelden edindiğimiz bilgilere göre, Hesen Şindi “uyuşturucu” işiyle de bölgede tanınan bir isim. Komitelerde yer alan diğer isimler de benzer profilde. Çoğunun Suriye içsavaşında kirli işlere ve ilişkilere bulaşan kişiler olduğu, Efrîn’le hiçbir bağları olmadığı, daha çok Efrîn’e yerleştirilecek ÖSO (DAİŞ ve El Nusra) gruplarının örtüsü olarak kullanılacağı belirtiliyor.

Halksız sivil meclis 

Dikkat çekici bir diğer konu ise Kuzey Suriye’de uygulanan demokratik yönetim modelinin şeklen kopyalanması. PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fikirlerinden yola çıkılarak kurulan sivil meclis ve diğer komiteler Kuzey Suriye’de tüm halkların katıldığı demokratik modelin özünü oluşturuyor. Halk bu model vasıtasıyla kendi kendini yönetiyor. Ankara’nın kurduğu “sivil meclis ve komiteler”de ise halk yok. Yüzbinlerce Efrînli kentten çıktığı için halk dayanağı yok. Tıpkı barış simgesi olan zeytinin savaş adı olarak kullanılması gibi “sivil meclis” modeli de halkı dışlayan bir model olarak kurgulanmış. Türkiye’deki kayyum uygulamasının Suriye versiyonu olarak da okumak mümkün. Yine sahadan yansıyanlardan şunu söylemek mümkün. Nasıl kayyumlarla Kürt iradesi bastırılamadı ise “sivil meclis” örtüsü de Efrîn’de tutmayacak.

İşte o isimler

A – Genel İlişkiler Komitesi
Azad Osman
Hesen Şindi
Mihemed Sebri
Fadil Horo
Seid Silêman
Ehmed Hesen
Zuhar Eli

B- İnsani Yardım Komitesi

Hisên Selmo
Enwer Sino
Aslan Hesen
Seid Silêman
Mistefa Ebdo
Mehmud Dawud
Sena Ebdo
Hesen Qasim Axa

C – İzleme Komitesi

Hisên Selmo
Mihemed Kurco
Mihemed Sebri
Mihemed Rişti Hemo
Enwer Sino

D- Göçmenleri Geri Döndürme Komitesi

Ehmed Behri
Henan Sini
Mihemed Yusif
Mihemed Mihemed
Aslan Hesen
Mihemed İbrahim
Ednan Ehmed Reşid
Zuher Eli
E- Eğitim Komitesi
Ehmed Hesen
Ferhad Xorto
Mihemed Sido
Ehmed Siphi
Mihemed Mihemed
Akkaş Xelil
Kifah Murad
Salah Hemid
Xalid El Hec

F- İletisim Komitesi

Hesen Şindi
Mihemed Sebri
Ferhad Xorto
Fewzi Elo
Mehmud Bekir

G- Adalet Komitesi

Mihemed Erebo
Mercan İbo
Mehmud Dawud
Heyder Huri