Bizi takip edin

Kültür-Sanat

Kadınlar cesaretli olmak zorunda

->

-> 376

16. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nde Mor Kamera Umut Veren Kadın Sinemacı Dayanışma Ödülü’nü kazanan Emine Gezici Üstündağ, Filmmor’un kendisine güç verdiğini belirterek, ‘En az erkekler kadar cesaretli olmak zorundayız’ dedi

Bu yıl 16’ncı kez düzenlenen Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nde Mor Kamera Umut Veren Kadın Sinemacı Dayanışma Ödülü’nü “Ölçek” isimli animasyon filmiyle kazanan Emine Gezici Üstündağ, tüm kadınlara “En az erkekler kadar cesaretli olmak zorundayız” diyerek seslendi. İlk filminin sinema kadar erkek alanı görülen animasyon olmasının kendisi için bir avantaj olduğunu belirten Üstündağ, “Böylece tüm süreçlere hâkim oldum. Fazla kişiye ve bir ekibe ihtiyaç duymadım” dedi. Üstündağ, filmin senaryo ve yapım aşaması düşünüldüğünde, 2 yılda bitirdiğini söyledi. Filme verilen “Ölçek” isminin dünyaya olan bakış açımızın bir ölçekten ibaret olduğu varsayımı üzerinden şekillendiğini dile getiren Üstündağ, “Dünyayı ölçeklerden görüyoruz aslında. Mesela bir kar tanesi yanı başımızdayken büyük olabiliyor ama galaksiye çıkıp baktığınızda minicik bir kar tanesi oluyor. Baktığımız her obje, olay bizim ona baktığımız ölçek etrafında şekilleniyor. Hatta şunu anlatmak istedim; Dünyayı baktığımız ölçeklerle anlamlandırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Dayanışma güç veriyor

Dünyada ve Türkiye’de kadın yönetmenlerin çok ciddiye alınmadığını ancak kadınların üretimleriyle bu bakış açısını yerle bir edeceğini ifade eden Üstündağ, şöyle dedi: “Ölçek filmi ile bir sürü festivale başvurdum, hepsinden olumsuz geri dönüş aldım. Filmmor gibi bir yerden ödül almak benim için bu nedenle çok anlamlı oldu. Demek ki kadınlar birbiriyle dayanışıyor, bunu burada hissetmek bana ayrıca bir güç verdi.” Filmmor’un kendisine yeni filmler yapması konusunda da cesaret verdiğini kaydeden Üstündağ, metropollerde insanların birbirlerine yönelik negatif davranışları ve tahammülsüzlüklerini anlatan ikinci filmi için kolları sıvadığını söyledi. Tüm kadınlara seslenen Üstündağ, “En az erkekler kadar cesur olmak zorundayız, cüret etmek zorundayız. Neden biz yapmayalım, neden bir şey yapmayalım? Siz yeter ki yapmak isteyin. Kadınlar size her zaman destek oluyor. Kadın dayanışması insani güçlendiriyor” dedi.

Evrim Kepenek / İstanbul – Jinnews