Bizi takip edin

Haber

İtirafçı, ‘tarlasından PKK’lilere domates ve salatalık veriyor’ dedi mahkeme tutukladı

->

-> 843

Yüzde 96 engelli Hasan Budak (74), köyündeki tarlasında yetiştirdiği sebzeleri köye gelen PKK’lilere verdiği, TİKKO sempatizanı olduğu ve PKK’lilere propaganda yaptığı yönündeki itirafçı ifadesi nedeniyle tutuklandı

Amed’in Dicle ilçesine bağlı Kırkpınar (Heridan) köyündeki tarlasına yaz aylarında bahçe ekmek için giden, kış aylarında ise Amed’te yaşayan yüzde 96 engelli Hasan Budak (74), Çewlik’in (Bingöl) Dara Hênê (Genç) ilçesinde 2017 yılında askerlere teslim olan Ekrem Demir isimli itirafçının aleyhine verdiği ifade nedeniyle 13 Mart’ta gözaltına alındı. İtirafçı Demir, 11 Mart’ta Dicle Cumhuriyet Başsavcılığında verdiği ifadesi ve yaptığı fotoğraflı teşhiste, 2016 yılının sonbahar aylarında bir grup PKK’li ile birlikte Budak’ın sebzeleri yetiştirdiği tarlasına gittiklerini ileri sürerek, Budak’ın yetiştirdiği domates, biber ve salatalıkları kendilerine verdiğini iddia etti. Budak’ın PKK’liler tarafından sevilen biri olduğunu, Türkiye İşçi Köylü Kurtuluş Ordusu’nun (TİKKO) sempatizanı olduğunu öne süren itirafçı Demir, Budak’ın kendileriyle örgütsel ve ideolojik olarak sohbet etmeyi sevdiğini ve kendilerine propaganda yaptığını iddia etti.

Gerekçe gösterilmeden tutuklandı

İtirafçı ifadesinin ardından Budak, bahçesine bakmak için gittiği Kırkpınar köyünde başlatılan askeri operasyon sırasında 13 Mart’ta jandarma tarafından gözaltına alındı. Budak, Dicle jandarma, savcılık ve hakimlik ifadelerinde üzerine atılı suçlamaları reddetti. Budak, meyve ağaçları ve tarlasına bakmak amacıyla köye gittiğini belirterek, son yıllarda sağlık sorunlarının ağırlaşması nedeniyle tarlasında sebze ekemediğini söyledi. TİKKO sempatizanı olmadığını, örgüt ile hiç bir ilgisinin bulunmadığını belirten Budak, örgütsel ve ideolojik konularda kimseyle konuşmadığını, kendisi hakkında ifade veren itirafçıyı görmediğini, hakkındaki iddiaların asılsız olduğunu belirterek, serbest bırakılmasını talep etti. Budak, 15 Mart’ta çıkarıldığı Dicle Sulh Ceza Hakimliği’nde gerekçe gösterilmeden “örgüt üyesi olmak” suçunu işlediği iddiasıyla tutuklandı.

Avukatı itiraz etti

Diyarbakır D Tipi Cezaevine konulan Budak’ın avukatı karara karşı Diyarbakır Sulh Ceza Hakimliğine itiraz etti. İtiraz dilekçesinde, Budak’ın bir itirafçının verdiği asılsız ifade üzerine tutuklandığı, engelli olduğuna ilişkin yüzde 96 oranında raporunun bulunması, cezaevinde tek başına yaşamını idame ettirememesi, hakkında mahkemenin verdiği kısıtlılık kararı ve tutuklama kararına ilişkin hiç bir gerekçenin bulunmadığı belirterek, Budak’ın serbest bırakılması istendi.

Yüzde 96 fonksiyon kaybı var

Öte yandan Budak’ın, kronik kalp rahatsızlığı, şeker, tansiyon ve KOAH hastası olduğuna ilişkin tam teşekküllü devlet hastanelerinden aldığı sağlık raporları var. Bunun yanında çocuk iken geçirdiği bir kaza nedeniyle vücudunda oluşan ağır yanıklar nedeniyle sol elini ve bacağını kullanamayan Budak’ın sol el başparmağı kesilirken, diğer parmaklarını ise tam olarak kullanamıyor. Budak vücudunda oluşan kalıcı sakatlık nedeniyle 1975 yılından beri engelli maaşı alıyor. Hatay İskenderun Devlet Hastanesi Engelli Sağlık Kurulunca Eylül 2017’de hazırladığı raporda, Budak’ın tüm vücudunda yüzde 96 oranında fonksiyon kaybı olduğuna dair engelli raporu verdi.

Mahkeme kısıtlılık kararı vererek vasi atadı

Budak, yaşadığı ağır sağlık sorunları ve yaşlılık nedeniyle günlük yaşamda işlerini yerine getiremediği gerekçesiyle bir yakınının kendisine vasi olarak atanması için 2017 yılında Diyarbakır Sulh Hukuk Mahkemesine başvurduğu da öğrenildi. Mahkeme, akıl ve beden hastalığı nedeniyle işlerini yerine getirmediğini belirten Budak’ın kısıtlanarak vesayet altına alınmasına karar vererek, seçtiği bir yakınını vasi olarak atama kararına imza attı.

HABER MERKEZİ

Kaynak: MA