Bizi takip edin

Köşe yazarları

Lebensraum ve Putin’e operasyon

->

-> 623

Adolf Hitleri’in 1933’te başına geçerek Nazileştirdiği Almanya, ikinci dünya savaşı öncesi Lebensraum diye bir motto ortaya attı. Bunun anlamı “Yaşam alanı”, “hayat sahası” idi. Bunu ilk etapta Avusturya’yı işaret edip “Anschluss” yani “birleşme”, “bağlantı kurma”, “tek millet, tek devlet, tek Führer” sloganıyla besledi.

Almanya içindeki çocuk-yaşlı herkesi Nazi kalıbına dökmek yetmiyordu, sınırlar yetmiyordu. Harita sınırlarının dışında hangi ülkede Alman varsa onlarla da birleşmek gerekiyordu. Yani eldeki topraklarla yetinilmemesi gerekirdi. Gücü topladıkça Almanların yaşadığı her yeri işgal edebilirlerdi.

Böylece kendi ırkının hükümranlığı yani Nazi-Alman hakimiyeti adım adım istenilen coğrafyaya yayılacaktı. “Kurtarmak” adı altında Avusturya, Çekoslovakya, Polonya işgal edilmiş, yetinilmemiş Fransa, Danimarka, Belçika, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Yunanistan, Yugoslavya, SSCB işgal edilmişti. Moskova’ya kadar Nazi ordusu ilerlemişti. SSCB’ye yönelik Barbarossa Harekatı, Tayfun-Moskova ve Stalingrad Savaşı, Musevilere, Romanlara soykırım yapan Nazizmi çöküşe çevirmişti. Irak Başkanı Saddam Hüseyin de benzer saiklerle Kuveyt’i işgal etmişti.

Onun akıbeti de Naziler gibi yenilgi ve tarihin karanlıkları oldu. Efrin’e (Afrin) saldırı da Türkiye’de siyasetçisinden sanatçısına, gazete ve televizyonlardan habercisine, yazarından üniversitesine kadar herkesin maskesini düşürdü. Çehrelerde AKPMHP blokunun Lebensraum’un Türk versiyonunu “Kuvayi Milliye ÖSO”, “Milli ve yerli silah”, “Kızıl Elma”, “Turan” “fetih” tedavüldeydi. Halklar ve sekülerizm düşmanlığıyla Efrin’de demografik yapıyı değiştirmek, bölgeyi Kürtsüzleştirmek iştahı kabardı. Teotokratik (teokratik-dinsel otoriter sistem) ve teo-liberal (teokratik-dinsel liberal anlayış) sistem inşa etme yolunda Efrin’i basamak yapmak isteyenlerin korosuna kimler katılmadı ki? Erdoğan “Afrin operasyonumuza vatandaşlarımızın tamamı çok büyük destek veriyor… ‘Nereye gidiyorsun’ sorusuna cevap ‘Kızıl Elmaya gidiyoruz’ evet, bizim bir kızıl elmamız var” diyordu. (23.1.2018/yenisafak.com)

Erdoğan: “Şu anda Afrin yavaş yavaş düşüyor. Gerek Mehmetçiklerimiz gerek ÖSO bu mücadeleyi omuz omuza sürdürüyorlar. İnşallah şimdi de Afrin’de fetih bekliyoruz” (25.2.2018/TRT Haber) Erdoğan: “Özellikle de Afrin savaşında, Rabbim bizlere fethini yakın kılsın diyorum.” (16.03.2018/AA) İktidar ortağı MHP Başkanı Bahçeli de “Kızılelma, Türk milletinin cihana hakimiyet mefkuresi ve sembolüdür” sözüyle (24.01.2018/AA) Nazi sloganının kendi versiyonunu işaret ediyordu.

Antep toplantısı ve Rusya’yı sınama

Bugünün Lebensraum’u Putin itmesiyle sanlanırken, TSK, MİT’in organize ettiği, içlerine Hamza Tümeni’ne bağlı mezhepçi-dincilerden Kürt Şahinleri Tugayı’nı alarak 2012’den ber ambargo uygulanan Efrin’e girdi. Rusya’nın Hama gibi yerlerden koridrola taşıdığı gruplar elbet buharlaşmadı, İdlib’deki HTŞ ve Suriye Kurtuluş Cephesi (Ahrar-u Şam ve Nureddin Zengi Tugayı birleşimi) bünyesine katıldı. TSK İdlib Gözlem Noktaları çevresinde konuşlandılar. TEV-DEM’in 3 bin civarında IŞİD’linin de Efrin’e girdiğine dikkat çekmesinin üstünde durmak gerekir. YPG, şehir savaşına girmeyip, gerilla savaşı için kentte dağınık gruplar bırakarak Şehba Kantonu’na çekilince 58. gün (18 Mart) işgal dilen Efrin merkezinden yansıyan fotoğraflar dünyanın nasıl bir barbarlıkla karşı karşıya olduğunu yansıtıyordu. Zulme, tiranlığa karşı halkların diriliş, direniş, özgürlük sembolü olan Kawa’nın heykelini yıkıyorlardı.

Alman malı tankların korumasında kenti yağmalıyorlardı. Erdoğan’ın partisinin milletvekilleriyle toplantıda “Bazı gruplarda ganimet gibi bir anlayış var. Onlarla konuşularak düzeltildi” sözleri (Abdülkadir Selvi-Hürriyet/22 Mart) zihniyet kodlarının aynasıydı. İşte Fransa’nın güneyinde Trebes kasabasında 23 Mart’a polise ateş açtı, bir süpermarkete girip sivilleri rehin aldı, 3 kişiyi öldürdü. Bu zihniyeti bozguna uğratmak için insanlık vicdanını ayaklandırmaya ve farklı denklemlere ihtiyaç var. Bu olursa ırk-din-mezhep iktidarı peşindekilerin tarihsel akıbeti Lebensraum heveslilerinki olacaktır. Nazilerin Fransa’yı işgal etmesi sonrası Henri Philippe Petain başkanlığında Vichy’de kurulan kukla Vichy hükümeti nasıl anılıyorsa, Antep’te “Afrîn’in Kurtuluş Kongresi” (18 Mart) adı altında AKP’nin oluşturduğu “meclis” de öyle anılacak. Bağlarken çarpıcı bir altüst oluş yaklaşıyor gibi.

Trump’ın yeni Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Trump’ın George Bush ekiplerinden Ulusal Güvenlik Danışmanı yaptığı John Bolton ile İsrail; Türkiye-Rusya anlaşmalarının alevlerinin kendilerini etkilemesini önlemek; Rus ajan Sergey Skripal ve kızı Yulia’nın İngiltere’de zehirlenmesini ve İran-Şam’ı güçlendiren Şam-Guta’da Rusya’nın Ceyş-ul İslam, Ahrar-u Şam ve Feylak El Rahman’la koridor anlaşması (Mart 2018) yapmasını bahane olarak kullanılıp Suriye’de Putin-Esad-İran güçlerine operasyon çekebilir. Rusya’yı sınayacaklar gibi. Erdoğan Minbic’i, İdlib’i “sırada” diye sayarken “yanlışlıkla” TSK-ÖSO da vurulabilir.