Bizi takip edin

Kültür-Sanat

Öney: Hep birlikte haykıralım

->

-> 411

Türkiye’nin içinde bulunduğu koşullara rağmen üretimden vazgeçmeyen Kardeş Türküler’den Feryal Öney, ‘Birlikte olmaktan, şarkı söylemekten, yaşadıklarımızı anlatmaktan başka yol bilmiyoruz’ dedi

Geçtiğimiz Eylül ayında Yol albümüyle dinleyicileriyle buluşan Kardeş Türküler solistlerinden Feryal Öney’le, OHAL ile birlikte konserlerin bile izne tabi tutulduğu bir dönemde pek de uğrayamadıkları Amed’de, bir solo konseri öncesi bir araya geldik. Öney ile ‘Yol’ albümünü ve içinde bulunduğumuz koşullara dair konuştuk

Genellikle albümlerden sonra hep yaptıkları “albüm turnesi”ni bu kez gerçekleştiremediklerine işaret eden Öney, her kentte konser veremediklerini, bu durumun sadece kendileri için geçerli olmadığını belirtti.

Bulunduğumuz kaos döneminde albüm yayınlamanın zorluğundan bahseden Öney, “Buna rağmen ‘üretimden vazgeçmemek lazım’ dedik. Hem kendimize hem de insanlara moral vermekten, birlikte olmaktan, söylemekten, yaşadıklarımızı anlatmaktan başka yolumuz yok” diyerek yaptıkları işe odaklandıklarını anlatıyor.

Dinleyici tepkilerinin iyi olduğunu dile getiren Öney, “Albüm ‘sound’ olarak Kardeş Türküler’in eski albümlerini de çağrıştırıyor. Şimdilik besteler beklesin, bu albümde geleneksel şarkıların yorumlanması üzerinden gidelim istedik. Bestelerimizi dönem dönem ‘single’lar yapıp yayınlamayı düşünüyoruz” dedi.

Dinleyici ile bir araya gelmenin öneminden bahseden Öney, “Özellikle karanlık dönemlerde birlikteliği, geleceğe dair umudu pekiştirdiği için de. Sahiden özellikle konserlerde bunu yaşıyorsunuz. Hem müziği yapanlar hem de dinleyicisi…” dedi. Öney, OHAL gerekçesiyle açık alanlarda konserlere izin çıkmadığını ve bu yüzden de alternatif konser/dinleti mekânlarının oluştuğunu söyledi.

Öney, “Umut etmezsek işimiz ne? Geçecek bu dönem de. Konserlerimize gelenlerin gözlerinde, hallerinde o inadı görüyoruz. Müzisyenler olarak biz de şarkı söyleyerek insanların kendi kimliklerini, dünyalarını hatırlatıyoruz. Geçmişlerini ya da geleceklerini. Nasıl bir dünyada yaşamak istediğimizi hep beraber haykırıyoruz. Bunu yaparak barışa hizmet ettiğimizi düşünüyoruz” diye duygularını ifade ediyor.

Dicle Müftüoğlu/Amed-MA