Bizi takip edin

Ortadoğu

Rusya ile gizli askeri pakt

->

-> 989

Eldeki bilgilere göre, Türkiye Rusya ile gizli bir askeri pakt kuracak. NATO’dan ayrılmadan Rusya’ya uyum sağlayacak. ABD’nin İncirlik ve istihbarat faaliyetleri Rusya denetiminde olacak. Karşılığında Kürtlere saldırı onayı alırken, paktın faturasının olacağı kaydediliyor

Rusya, Türkiye ile savaş noktasına gelmişken, nasıl oldu da böyle can ciğer oldular? Türkiye, Rusya uçağını düşürmekle kalmamış, sorunu NATO’ya götürerek Rusya’yla onları karşı karşıya getirmek istemişti. Rusya, Türkiye’ye ekonomik kısıtlamalar getirmiş, DAİŞ’le olan ilişkilerini deşifre etmişti. Erdoğan bu gelişmelerden sonra çok sıkışmış, İsrail başta olmak üzere Rusya ile yelkenleri indirerek uzlaşma yolları aramaya başlamıştı. Halbuki Rus uçağını düşürdüğünde efelenmiş, gerekirse bir daha düşürürüz, demişti.

Tek hedefleri Kürtler

Türkiye NATO ve ABD’yi Kürt düşmanlığında istediği noktaya getiremedi. Özellikle koalisyonun Suriye’de YPG’den, Kürtlerden uzak durması için büyük çaba harcadı. Kürt düşmanlığı tavan yapmıştı. Irak’ta Kürtlerin bir statüsü olmuştu, Suriye’de de olursa dünya yıkılacak, Türkiye de altında kalacaktı. Ne olursa olsun mutlaka Kürtler ezilmeli ve devreden çıkarılmalıydı. Bunun için milyonlarca Suriyeli mülteciyi el altında tutup Avrupa’ya karşı bir tehdit ve şantaj aracı olarak kullanmaktan vazgeçmedi. Ayrıca DAİŞ ve El Nusra’dan, diğer çetelerden Türkiye’ye sığınmış olanları ve kamplardaki Araplardan silahlı güçler toparlayarak Kürtlere karşı hazırladı.

ABD ve koalisyon Türkiye’nin Suriye’deki ilişkilerini iyi biliyordu. Türkiye DAİŞ’e karşı mücadelede güven vermiyordu. Türkiye, Kürtlere karşı Batı’dan istediği desteği alamayacağını görünce ağırlığını Rusya’ya verdi. Rusya’nın ABD ile bölgesel rekabeti vardı. Suriye’de etkinlik mücadelesi içindeydiler. Erdoğan bundan yararlanarak Rusya ile Türkiye’nin geleceğini etkileyecek açık gizli anlaşmalara gitti. İşte bu anlaşmaların sonucu olarak Efrîn işgali ortaya çıktı. Efrîn’deki durum açık ki, sadece bir işgal de değil. Aynı zamanda bir etnik temizlik. Yani uluslararası hukuka göre açık bir soykırım. Rusya nasıl oldu da Kürtler üzerinde bir soykırım üzerinde anlaştı? Erdoğan ve yönetiminden hangi çıkarları sağladı, nasıl bir anlaşmaya vardı?

Rusya’ya teslim oldu

Türkiye bilindiği gibi Rusya’dan S-400 füzeleri satın alacağını açıkladı. Anlaştıklarını ilan ettiler. Bu füzeler NATO sistemine uygun değil. Türk ordusu bir NATO ordusu. Türkiye bununla hem Batı üzerinde bir baskı kurmayı hedefliyor hem de Rusya’ya bir rüşvet paketi sunuyor. Eldeki bilgi ve yorumlara göre Türkiye Rusya’dan en az 6-7 milyar dolarlık silah satın alacak. Ayrıca görünüşte NATO’dan ayrılmayacak ama Rusya ile gizli bir askeri pakt, ittifak kuracak. Bu ittifakın pratik adımları olarak Kafkasya’da Türkiye Rusya’nın inisiyatifini kabul edecek. Ermenistan, Azerbaycan sorunları dahil bölgede Rusya belirleyici olacak. Türkiye Rusya’ya uyum sağlayacak.

Putin denetleyecek

Anlaşmanın en önemli ayaklarından birisi de Türkiye hızla Suriye ile ilişkilerini geliştirecek, yakın zamanda Şam’da resmi temsilciğini açacak. En önemlisi de ABD’nin istihbarat faaliyetlerine Rusya’nın istediği kısıtlamaları getirecek. Yani ABD, Türkiye’de nasıl etkinlik kuracak, buna artık Rusya müdahil olacak. Ayrıca İncirlik’deki ABD faaliyetleri de Rusya denetiminde olacak. İncirlik üzerinde Rusların etkin olması için gerekli yerlerde yerleşip çalışmaları yürütmesine ortam hazırlanacak. Ayrıca ABD’nin Türkiye’deki faaliyetlerini denetlemek için Rusya bir izleme komisyonu kuracak. Bu çalışmayı Türkiye ile ortaklaşarak yürütecekler.

Efrîn son değil başlangıç

Görüldüğü gibi Efrîn, Rusya ve Türkiye’nin karanlık çıkarlarına kurban edilmiş durumda. Bu kirli pazarlık ve soykırım saldırılarına ABD ve NATO seyirci kaldı. Efrîn bir son değil. Aslında yeni dönem için bir başlangıç. Nitekim Türkiye, Rusya ile yaptığı anlaşmaya dayanarak ABD’yi de tehdit ediyor. ABD Minbic’den çıksın Kamişlo’yu da vuracağım, Dêrik’e kadar gideceğim, diyor. ABD tümüyle Suriye’den çıksın, Kürtlerle ilişkilerini kessin naraları atıyor. Türkiye’nin tek başına bunları ABD’ye dayatma gücü var mı? Hayır. Niyeti açık, Kürt düşmanlığını tırmandırarak, bölgeye yayarak hiçbir şekilde bir statü elde etmelerini istemiyor. Bunun için Türkiye’yi Rusya ile sonu belli olmayan bir angajmana soktu. Bunun Türkiye’ye bir faturası mutlaka olacak. Erdoğan ve Bahçeli hep iktidarda kalıp Rusya ile uyumlu bir Türkiye olacak mı? ABD ve Avrupa bu ilişkilere kayıtsız mı kalacak? Bunlar önemli bölgesel ve uluslararası gelişmeleri hem etkileyecek hem de etkilenecek olgular.

Kürde saldıran kalıcı olamaz

Rusya büyük bir devlete yaraşır bir politika izlemediğini ortaya koydu. Türkiye gibi ırkçı ve soykırımcı bir devleti yanına çekmek için Kürtleri feda etti. Farklı politika ve ortaklıklar uygulayabilir ama dünya ve Ortadoğu krizinin faturasını Kürtlere çıkararak, Kürtlerin topraklarından sürülmesine ortak olarak Ortadoğu’da kalıcı bir güven ve ilişki de sağlayamayacaktır. Rusya istediği kadar demagoji yapsın, Kürtleri suçlasın soykırımın sorumlusu ve ortağı rolünü gizleyemez. Türkiye’nin Suriye’deki asıl hedefi Kürtlerdi. Rusya’nın da ABD ve müttefikleriydi. Rusya’nın Türkiye ile yaptığı bu anlaşma Ortadoğu’yla da sınırlı değil tabi. Taraflar buna göre mevzilenip ilişkileri yeniden dizayn edecekler.

Zeki Akıl/Qamişlo-ANHA