Bizi takip edin

Kültür-Sanat

Sanat solan hayatlar üzerine yeşermez

->

-> 469

Yüzlerce sivilin katledildiği ve binlercesinin de yerinden edildiği Efrîn için ‘Hiç olmazsa Mehter Marşı gibi bir marşı yazamaz mıyız?’ diyen Erdoğan’a cevap veren sanatçılar, ‘Yaşamın sonlandığı yerde sanatın yeşerme ihtimali mümkün değildir’ dedi

Dün olduğu gibi bugün de egemenler katliamlar, yıkımlar üzerine sahte kahramanlıklar yaratmaya devam ediyor. Tıpkı AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın Efrîn için yaratmaya çalıştığı sahte kahramanlık marşları gibi.. Erdoğan geçtiğimiz günlerde Efrîn’deki savaşa ilişkin “Hiç olmazsa Mehter Marşı gibi bir marşı yazamaz mıyız? Evde torunum bile Mehter Marşı’yla yürüyor. Askerimizi de Mehter Marşı’yla yürütür gibi yeni marşlarla yürütelim” açıklamasına sanat çevresinden tepki geldi.

Ismarlama ile itibar kazanılmaz

Sanatçılardan Suavi, ısmarlama sanat siparişlerinin itibar kazandırmadığını belirterek, “Kalıcı bir eser de yaratılamaz. Daha önceki yıllara bakıldığında sipariş üzerine yapılmış birçok çalışma vardır. Ancak hepsi saygınlığını yitirmişler. Bu şekilde ortaya konulan yapıtlar insanlığı kucaklayamazlar” diye konuştu.

Sanat yaşama hizmet eder

Yazar ve düşünür Bertolt Brecht’in “Bütün sanatlar, en yüce sanat olan yaşama sanatına hizmet eder” sözünü hatırlatan Suavi, “Sanat, birebir yaşamı savunmakla yükümlüdür. Yaşamın sonlandığı yerde sanatın yeşerme ihtimali mümkün değildir” diye belirtti. Sanatın savaşsız bir dünyadan yana olması gerektiğinin altını çizen Suavi, “Yüksek sesle barışı söylemelidir. Bunu tüm dünya için tüm medeniyetler için savaşan her taraf için söylemelidir” diye kaydetti.

Güç erkinin arkasına sığınıyorlar

Sanatçının halkın yanında yer alması gerektiğini söyleyen sanatçı Ali Asker ise, “Döneme ve rüzgâra göre yelken açan sanatçı olamaz” dedi. Efrîn sınırına giden sanatçıları hatırlatan Asker, “Neyin cephesine gidiyorlar? Resmen bir ülke işgal ediliyor. O ülkede bulunan insanlar katlediliyor. Ortadoğu kan gölüne döndü. Böyle bir bölgenin içinde yer alana ben sanatçı demem” şeklinde konuştu. Bu kişilerin doğruyu söylemekten kaçınan kişiler olduğunu söyleyen Asker, “Daha rahat bir yaşam için güç erkinin arkasına sığınıyor, yalakalık yapıyorlar” ifadelerini kullandı.

Suni kahramanlıklar yaratılıyor

Osmanlı’dan bu yana egemenlerin işgal ve ilhaktan vazgeçmediğini belirten Grup Munzur üyeleri de, egemenlerin marş tarihinde yaptıkları katliam ve saldırıların anlatıldığını söyledi. Egemen zihniyetin suni kahramanlıklar yarattığını ifade eden Grup Munzur üyeleri, şöyle devam etti: “Dün olduğu gibi bugün de kendi yıkıcı kültürünü yaratmaya devam ediyorlar. İşgal politikalarına başka boyutlar kazandırmak adına da katledilen çocukların, sivillerin hayatı üzerinden hem ırkçılığı körüklemeyi hem de bu haksız savaş politikalarını meşrulaştırmayı hedefliyorlar. Mehter Marşı talebi de onlardan sadece bir tanesi. Elbette bugün bu talebe cevap olanlar olacaktır. Onları ve onların çıkar ilişkilerini zaten hepimiz biliyor ve görüyoruz.”

Grup Munzur üyeleri, bu taleplere karşılık “Tüm haksız işgal, savaş ve yıkım politikalarına karşı, katledilen sivillerin, çocukların, yok edilmek istenilen halkların sesi olmaya devam edeceğiz” diye kaydetti.

İSTANBUL/MA