Bizi takip edin

Haber

Anne, oğlu ve torunu cıvadan zehirlendi

->

-> 964

Amed’te yaşayan Medine Kaya (39), büyük oğlunun parkta bulup eve getirdiği metal bir cisimden yayılan cıva nedeniyle 16 yaşındaki oğlu ve 3 yaşındaki torunu ile birlikte zehirlendi. Ankara’ya sevk edilen her üç kişi, tedavi altına alındı

Amed’in merkez Bağlar ilçesi Kaynartepe Mahallesi’nde yaşayan Medine Kaya (39), 3 çocuğu ve 6 yaşındaki torunuyla cıvadan zehirlenerek hastanelik oldu. Kaya’nın 21 yaşındaki oğlu Mehmet Kaya’nın parkta bulduğu metal bir cismi eve getirmesinin ardından rahatsızlanmaya başlayan aile bireylerinin hastaneye başvurmalarıyla cıvadan zehirlendikleri anlaşıldı.

Eve gelen polisler ve uzman ekipler de söz konusu cismi incelemek üzere götürdü.

Ankara’ya sevk edildiler

Metal cismi eve getirildikten 15 gün sonra rahatsızlıkların etkisini gösterdiğini aktaran Hanefi Erdoğan, oğlu B.E’yi (6) sık sık kayınvalidesi Medine Kaya’ya bıraktığını ve orada zaman geçirdiğini dile getirdi.

Erdoğan, ancak son günlerde iştahsızlık, aşırı kilo kaybı ve hareket etme kabiliyetini yitirme belirtileri fark etmeleri üzerine çocuğunu özel bir hastaneye götürdüğünü ancak hiçbir düzelme gerçekleşmediğini dile getirdi. Oğlunun B.E.nin aşırı ateşlenmesi üzerine bu sefer Diyarbakır Selahattin Eyyubi Çocuk Hastanesi’ne götürdüğünü, ancak burada da herhangi bir teşhis konulamaması üzerine önce Elâzığ’a oradan da Ankara Keçiören Hastanesi’ne sevk edildiklerini ve halen müşahede altında olduğunu söyledi.

Oğlunun ardından kayınvalidesi Medine Kaya’nın hafıza kaybı yaşaması, 16 yaşındaki oğlu Y.Kaya’nin da aynı belirtileri göstermesi üzerine onların da hastaneye başvurduklarını belirtti. Bilinci kaybolan Medine Kaya ile oğlu Y. Kaya da aynı hastanede müşahede altında.

Muhtar: Dezenfekte etmek için kimse gelmedi

Kaynartepe Mahallesi Muhtarı İlhami Altun ise, 3 gün önce mahallede yaşanan olayın kendilerini çok üzdüğünü dile getirdi. Ailenin yaşadığı evin hala tehlikeli olduğunu belirten Altun, “Olay üç gündür yaşanmış ama henüz evi dezenfekte etmek için ne Sağlık Müdürlüğü ne de başka bir kuruluştan kimse gelip buradaki insanların sağlık koşullarını değerlendirmedi. Başka bir yer olsaydı şimdi bir sürü ekip gelirdi. Bizim ricamız acilen evin temizlenmesi ve aileye bir yardım elinin uzatılmasıdır” ifadelerini kullandı.

Ankara / MA