Bizi takip edin

Kültür-Sanat

Bu yolculuk devam edecek

->

-> 403

Kürtçe tiyatro ile ilgili düşüncelerini paylaşan MKM sanatçılarından Ömer Şahin, Kürtçe tiyatro yapmanın korsan eylem yapmakla eşdeğer olduğunu söyleyerek, “Yasaklı dilin repliklerinin bodrum katlarında fısıldandığı 1990’lardan günümüze ulaşan uzun bir yolculuğu var Kürtçe tiyatronun. Uzun bir yolculuktu ve elbette daha da uzun olacak. Çünkü hâlâ onurlu özgür, demokratik bir yaşam kurmak için mücadele veren bir halk var ve halkın tiyatrosu da elbette bu özleme ulaşmanın sanatını yapmaya devam edecektir” dedi.

Kürtçe tiyatronun engelleri aşarak yoluna devam ettiğini söyleyen Şahin, “Elbette bir çok zorluk ve engelleme ile karşılaşıyoruz. Fakat tüm bunlara rağmen çağımıza ışık tutmaya, insanlarımızın sorunlarını dertlerini sahneye taşımaya devam ediyoruz. Her ne kadar son süreçte olduğu gibi siyasi ekonomik sorunlar olsa da, yaratım süreci devam ediyor” diye konuştu.

Tiyatronun asıl zorlu süreçlerde izleyiciye ulaşması gerektiğini ifade eden Şahin, “Aksine her şeyin düzgün ilerlediği bir toplumda edineceğiniz dertler, genelde geçmişin muhasebesi oluyor. İşte bu noktada bizler günümüzün tanığı olan tiyatrocular olarak bugünü ve yaşananları kendimize dert ediyoruz” dedi.

Ortadoğu’da yaşanan kaosa da değinen Şahin, “Biz tiyatrocuların misyonu ise tüm bu kafa karışıklığı ve dezonformasyona rağmen halka gerçeği haykırabilmektir. Şatafatlı sahnelerimiz yok, oyunlarımız düşük bütçe ile çıkıyor. Tüm ekipler çok büyük fedakârlıklarla sahneye çıkıyor fakat hepimizde kendimizi ifade etmiş olmanın güveni ve tüm korkulara rağmen gerçekleri ortaya koymanın verdiği cesaret var” dedi.

Dağ Tiyatrosu

Kürtçe Tiyatro bir de dağ tiyatrosu olarak gelişmeye başladı. Tev-Çand Şehit Sefkan Kültür Sanat Akademisi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Şanoya Çiya Tiyatro grubu birçok oyunu Kürtçe sahneliyor. Grup, yakın zamanda, tragedyanın büyük yazarlarından Sofokles’in Antigone oyununu ‘Kürdistan’ adıyla dağ sahnesine uyarlayarak, seyirci ile buluşturdu. Antigone oyunu, Yunan tragedyası yazarı Sophokles’in 2 bin 500 yıl önce yazdığı ve iktidar, ölüm, yas ve kamu vicdanı ilişkisinin irdelendiği bir oyun.

Sovyet Kürt Tiyatrosu

Kürtçe Tiyatro’nun gelişim sağladığı yerlerden biri de Sovyet Rusya. Kürtçe tiyatro, ilk gösterimini Tiflis’te 1928’de Ahmedê Mirazî’nin “Zemanê Çûyî”(Geçmiş Zaman) oyunuyla yaptı. 1937-1947 yılları arasında çoğu çeviri ve uyarlama olan onlarca oyun Elegez Sovyet Kürt Tiyatrosu’nda sahnelendi. 1956-75 yılları arasında seslendirilen bu oyunların çoğu radyofonik oyunlar olarak Erivan Radyosu’nda yayınlandı. 1979-1991 yılları arasında ise Gürcistan ve Ermenistan’da, Sovyetler Birliği’nin dağılmasına kadar, dönemin birçok popüler oyunu Kürtçe sahnelendi. Bu dönemin son yazarı olan Ezîzê Gerdenzerî’nin “Zarîna Çiya”(Dağların Feryadı) oyunu 1989’da Gürcistan’da kitap olarak yayınlandı.