Bizi takip edin

Kadın

Çocuklara sorgulama öğretilmeli

->

-> 345

Çocuk Gelişimi Uzmanı Aynur Özbay, anne ve babaların çocuklarına güven duygusu vermeleri ve sorgulamayı öğretmeleri gerektiğini belirtti

Çocuklara yönelik istismar olaylarına her gün yenileri ekleniyor. Bunu önlemekle sorumlu olan devlet yetkilileri ise çözüm olarak “hadım etme”, “haberlerin sansürlenmesi”, “çocukların istismar eden erkeklerle evlendirilmesini” gösteriyor. Çocuk Gelişim Uzmanı Aynur Özbay konuyu değerlendirdi.

Cinsel istismara maruz bırakılmış bir çocuğu nasıl anlarız? Bunun fiziksel ve psikolojik belirtileri nelerdir?

Cinsel istismara maruz bırakılmış çocuklar genellikle bu durumu diğer travmalarda olduğu gibi bazı duygusal ve davranışsal tepkilerle dışarı vururlar. Dolayısıyla bu tür tepkilerin çocuk dünyasında bir yardım çığlığı olduğu, çocuğun hayatında bir strese işaret ettiği unutulmamalıdır. İstimara maruz bırakılan çocuklarda aşırı bir tepki ya da aşırı bir sessizlik, içine kapanma, iştahsızlık, çevresi ile tamamen iletişimini koparma, aile ile görüşmeme, uykusuzluk, dokunamama, çocuğa dokunucunca aşırı tepki göstermesi, okul başarısında günden güne düşüş, sağlık problemlerinin ortaya çıkması, sosyal hayatına devam edememesi gibi davranışları sayabiliriz. Ancak hiçbir duygusal ya da davranışsal tepki göstermeyen çocukların da olduğu unutulmamalıdır.

Çocuklar çoğunlukla yabancılar tarafından cinsel istismara bırakılıyor gibi bir algı var. Aile içi cinsel istismara maruz bırakılan çocuklarda da aynı tepkileri mi ortaya çıkar?

Yapılan araştırmalarda ya da raporlarda görülen cinsel istismarın çocuğun tanıdığı ve çocuk üzerinde otorite uygulayan biri tarafından geldiğidir. Aile içerisinde istismara maruz bırakılan çocukta aynı tepkiler görülüyor. Fakat çocuk aile içerisinde çok güvendiği birisini tarafından istismara maruz bırakıldığında daha çok etkileniyor. Daha büyük travmalar yaşıyor. Toplumda baba objesi çok önemli. Çocuk baba veya aile içerisinde biri tarafından istismara ve ihmale maruz bırakılınca, bunun etkileri dışarıdaki ihmal ve istismardan daha fazla oluyor. Çocuğun travmasını daha derinleştiriyor.

Çocuk cinsel istismara maruz bırakıldığını bildirdiğinde, ailelerin çocuğa yaklaşımı nasıl olmalı?

Öncelikle istismara maruz bırakılan bir çocuğun herkes tarafından sorgulanmaması gerekir. Çocukla doğru orantıda iletişime geçme, yaşamında, çevresinde, ailesinde ona olayı hatırlatan etkenlerden uzak tutmak gerekir. Böyle bir olay ile karşılaştığımızda çocukla uzman ve avukat eşliğinde sohbet eder tarzda konuşulması gerekir. Önemli olan başka bir şey de, herkes çocuğa istediği gibi her an sorular sormamalı.

Çocukları korumak için ebeveynlere neler tavsiye edersiniz?

Anne ve babaların çocuklarını birey olarak görebilmeleri ve o güveni verebilmeleri gerekir. Çocuklar anne ve babalarına güvenebilmeliler. Çocuklarla iletişim çok önemli. Bu kadar çok istismar vakasının yaşanmasının temel nedeni iletişimsizliktir. Biz çocuklara istismarı ve ihmali anlatırken iyi ve kötü dokunuşlar diye anlatıyoruz. Çocuklarla yapmaları ve yapmamaları gerekenler üzerinden sohbet ediyoruz. Çocuklar herhangi bir olumsuz olayla karşılaştıklarında ilk danışacakları ya da ilk söyleyebilecekleri aile bireyleri olmalı. Okulda ne tür etkinlikler yaptığı, dışarıda arkadaşları ile neler paylaştığı gibi konuları çocukları ile konuşmalılar. Sorgulayan çocuk yetiştirebilmek çok önemli, bir çocuk verdiğin her şeyi almamalı onu sorgulamalı, sevmediği bir rengi giymemeli, ailenin veya çevrenin dayatmasını kabul etmemeli. Güneşi maviye boyamak istiyorsa, o renge boyayabilmeli. Çocuğun yaşamak istediklerine çok fazla müdahale edilmemeli.n

İstismar sadece cinsel değil

Çocuklar sadece cinsel istismara mı maruz bırakılıyor?

İstismara sadece tek bir pencereden bakmamak gerek. İstismar sadece cinsel değildir. Çocuğun yaşam alanlarının ciddi olarak etkilendiği bütün konular ihmal ve istismardır. Çocuğun sağlık, eğitim, beslenme, barınma, sevgi gibi temel gereksinimlerin sağlanmaması ihmaldir. Özellikle ailelerin bu konuda çok dikkatli ve hassas olması gerekir. Sağlıklı bireyler yetiştirmek sağlıklı toplum yaratır.

Kibriye Evren/Amed-Jinnews