Bizi takip edin

Rojava

Efrînliler: Direnişle döneceğiz

->

-> 419

TSK ve ÖSO’nun katliam tehdidi nedeniyle Şehba’ya göç etmek zorunda kalan yüzbinlerce Efrînli, ‘Bu kadar kan döktüğümüz topraklarımız için zorluklara göğüs germeye değer’ diyor. Zor şartlara rağmen umutlu olan Efrînliler, ‘Berxwedan Jiyan e’ diyor

Türk devleti ve El Kaide türevi ÖSO gruplarının Efrîn’e yönelik saldırıları sonrası yüzbinlerce Efrînli Şehba bölgesinde zor şartlar altında direnişlerini sürdürüyor. Şehba bölgesinde çadırlarda, okullarda ve işyerlerinde birkaç aile bir arada yaşayan ve aynı battaniyeyi paylaşan Efrînliler, direnişi zafere taşıma sözünü yineliyor.

Dükkanını beş aile paylaştı

Efrîn Zarê köyünden 10 gün önce göç etmek zorunda kalan ve Şehba Kantonu’nun Ehres nahiyesinde küçük bir dükkanı beş aileyle paylaşan Ewîş Bekir isimli kadın, çok zor şartlar yaşadıklarını ancak bunun karşılığının zafer olacağına inandığını belirtiyor. Ewîş Bekir, “Yardımlar geliyor ama nüfus çok fazla olduğu için yetmiyor. Mesela bize ekmek yardımı yapılıyor ama yetmiyor. Fakat bunların hepsi geçecek. İnşallah çektiğimiz eziyetlerin karşılığı zafer olacak ve şehitlerimizin kanı yerde kalmayacak” diyor.

Tekerlekli sandalye ile göç

Şehba bölgesindeki tüm okul ve camiler de Efrînlilerle dolu. Okulların her bir sınıfını birkaç aile paylaşıyor. Ehres’teki bir okulun sınıfını iki aile ile daha paylaşan Mistefa Kurdo da engelli eşini tekerlekli sandalye ile Efrîn’den çıkardığını ve kilometrelerce yürüdüğünü belirtiyor. Mistefa Kurdo, Mabeta ilçesine bağlı Dimilya köyünden Efrîn’e göç eden ve şimdi de Ehres’te bir sınıfa serdikdikleri bir hasır ve bir battaniye ile direnişlerini sürdürdüklerini ifade ediyor.

‘Berxwedan Jiyan e’

Kurdo’nun eşi Sewriye Nibîş de Kürtlerin makus talihine sitemde bulunarak şunları dile getiriyor: “Biz Kürtler tarih boyunca devletlerin elinden bunu çektik. Erdoğan’a hiçbir şey söylemiyorum. Sözüm Birleşmiş Milletler’e, Rusya, ABD ve İran’adır. Sizler Kürtler üzerinde ne hesaplar yapıyorsunuz? Neden bu işgale destek verdiniz? Biz Kürtlerin hiç mi bir dostu yok.” Sewriye Nibiş, sözlerinin sonunda ise direnişçileri selamlayarak, Kürtlerin bu kapandaki tek çıkış yolunu ise “Berxwedan jiyan e (Direnmek yaşamaktır)” sözleriyle dile getiriyor.

‘Efrîn için değer’

Ehres’te bir bahçeye kurduğu çadırında direnişini sürdüren Fîdan Hebîb ise saldırılar sonrası Şêrawa ilçesine bağlı Basûtê köyünden göç etmiş. Topraklarını asla bırakmayacaklarını vurgulayan Fîdan Hebib, “Bizler bu kadar kan verdikten sonra asla toprağımızı Türk devletine bırakmayız. Zorluklar yaşıyoruz ama toprağımız için göğüs germeye değerdir. Üzerimize kirli siyasetler yapılıyor ama zafer kesinlikle bizim olacaktır” diyor.

Hîvda Hebûn/Ersin Çaksu-Şehba/ANF