Bizi takip edin

Politika

Erdoğan, Kürtlere karşı destek isteyecek

->

-> 963

AB yetkilileri ile yapacağı Varna zirve öncesi konuşan AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, AB’nin Kürt hareketine karşı attığı adımlardan memnun olduğunu belirterek, daha çok destek beklediğini söyledi

AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-AB Zirvesi’ne katılmak üzere İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Bulgaristan’ın Varna şehrine hareketi öncesi AB-Türkiye ilişkileri ve Şengal’e yönelik hareketle ilgili konuştu. AB üyeliğinin hâlâ stratejik bir hedef olduğunu belirterek, bu zirvede sorunların giderileceğini umduğunu söyledi.

AKP Genel Başkanı şunları söyledi: “AB ile köklü ilişkilerimiz var. İktidarlarımız döneminde Türkiye-AB münasebetleri olmadığı kadar gelişmiştir. Zaman zaman gerilimin arttığı, tıkanıklıkların yaşandığı dönemleri de gördük. Fasıllar konusuna belli çevreler tarafından nasıl siyasi bir boyut kazandırıldığına da şahit olduk. Türkiye olarak yolumuza döşenen mayınlara aldırmadan yolculuğumuzu tam üyelik hedefi ile sürdürdük. Bugün de üyelik, stratejik hedefimiz olmaya devam ediyor.”

Erdoğan, son dönemde AB üyesi ülkelerin Kürt hareketine karşı attığı adımlardan memnuyetini belirterek, Kürtlere karşı daha çok destek istedi. AKP Genel Başkanı şunları söyledi: “Bu konuda AB’den bizzat kendi ilkeleri ile çelişen açıklamaları duyuyoruz. Avrupa’da PKK’ya yönelik bazı adımlar önemlidir ancak beklentilerimizi karşılamaktan çok uzaktır. Afrin operasyonu dolayısıyla bölücü yandaşlarının sergiledikleri şiddet ve barbarlık inanıyorum ki, Avrupalı dostlarımızın da gözünü açmıştır. Avrupa’nın emniyeti için de çok büyük bir tehdittir.” Erdoğan, AB ile diyalog mekanizmaları olduğunu ve bu nedenle olumlu sonuçlar çıktığın belirterek, bu zirvede bu konuların masaya yatırılacağını söyledi. Bir soru üzerine Şengal’e kısmi operasyonlar olmuş olabileceğini söyleyen Erdoğan, bir Iraklı yetkilinin konuyu görüşmek üzere bugün Türkiye’ye geleceğini belirtti.

HABER MERKEZİ