Bizi takip edin

Kadın

‘Geri adım atmayacağım’

->

-> 494

Adana’nın Çukurova ilçesinde bulunan Güzelyalı Özel Kadın Doğum Hastanesi’nde çalışan iki sağlık emekçisi Gencay Deveci ve Raziye Sevgili, hamile oldukları gerekçesiyle işten çıkarılmıştı. Tıbbi sekreter olarak çalışan Gencay Deveci, konuya ilişkin konuştu.

Gencay Deveci şöyle konuştu: “9 yıl öncede ilk gebeliğimde de çalıştığım hastaneden çıkarılmıştım. O zaman boyun eğmiştim ama artık yeter! Biz kadınlar birileri isteyecek diye çocuk yapmayacağız, birileri zengin olacak diye gece gündüz durmadan emek sömürüsüne maruz kalmayacağız.”

Yalnız değiliz

Bunun sadece kendisinin değil tüm kadın emekçilerin haklarına yapılmış bir müdahale olduğunu vurgulayan Gencay Deveci, “Yaşadıklarımın duyulmasının ardından yüzlerce kadın bana mesaj attı ya da aradı. ‘Seninleyiz biz sesimizi çıkarmadık, hakkımızı aramadık barı sen sesimiz ol’ dediler. Özel sektör haklarımızı elimizden alıyor. Hayatımıza karar verme hakkını kendisinde görüyor. Artık yalnız değiliz ve yüzlerce kadın hakkımızı alana kadar geri adım atmayacağız” diye konuştu.

Mücadele sürecek

Çalıştığı dönemde de esnek çalışma saatleriyle emek sömürüsüne maruz bırakıldıklarını vurgulayan Gencay Deveci, kadınların eve kapıtılmak istendiğini belirterek, hakkını alana kadar mücadelesini sürdüreceğini söyledi.
Öte yandan konuya ilişkin HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş da, Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

Filiz Zeyrek/Adana