Bizi takip edin

Kadın

Her kadın doğal delege

->

-> 365

Wan’da kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarlarına karşı 23 bileşenin bir araya gelmesiyle oluşturulan Ahtamara Kadın Platformu, kadınların yeni adresi oldu. 8 Mart’ta tüm kentte yoğun bir çalışma yapan platform, daha sonra bir araya gelerek yol haritasını belirledi.

Platformda yer alan Sevil Rojbin Çetin, “Ahtamara Kadın Platformu, deklarasyonda da açıkladığı gibi kadına yönelik her türlü şiddetle mücadeleden tutun yaşanan çocuk istismarına, kadınların yaşadığı sosyal, ekonomik, kültürel her türlü soruna karşı mücadele yöntemlerini geliştiren ve bu sorunlara ciddi çözüm geliştirebilecek bir platform olacak” dedi. Platformun 8 Mart etkinliğini bir dönüm noktası olarak gördüğünü ifade eden Rojbin, “Sonrasında platform kendi yol haritası, çalışma esasları, komisyonları, sosyal, kültürel, ekonomi ve ekolojik anlamda kadınların sorunlarını çözümü için tartışmalar yürütüyor” diye konuştu.

‘Sürekli gelişmeyi hedefliyoruz’

Kadına yönelik şiddetin politik bir sorun olduğunu belirten Rojbin Çetin, “Kadına yönelik şiddet basına yansıyor ama görsellikten öteye gidilmezken, bu durumu erilleştiren anlayışı ele alıyoruz. Bu kentte kadına sorun teşkil eden, kadın yaşamını daraltan, kültürel yozlaşmayı geliştiren her türlü anlayış, zihniyet, yapı ve mevcut gelişmeler karşısında da platformun refleksi ve yöntemleri olacaktır. Bundan sonraki süreçte kamuoyuyla da paylaşılacaktır. Şu çok önemli ve bizi ayrıca heyecanlandıran bir durum. Ahtamara Kadın Platformu 23 bileşeni ile kendi önüne sürekli gelişmeyi ve büyümeyi hedef koydu. Bizim için Van kentinde yaşayan her kadın aslında bu platform bir doğal delegesidir” dedi.

Dayanışma için başka alternatif yok

“Gözyaşları aynı renkte olan kadınların dayanışma için birbirlerinin dışında başka bir alternatif yoktur” diyen Çetin, platformun ayrıca kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarı davalarına müdahil olmayı esas aldığını ifade etti. Platformda hukukçuların da yer aldığını belirten Rojbin Çetin, “Vanlı kadınlara söylüyoruz. Üreten, çoğaltan kadın olarak sorunlarımız ortak. Bu sorunlarımıza dayanışma ve buluşma çözüm olacak. Bin bir renkteki kadınlar olarak başladık ve bin bir renkte kadınlar olarak yolumuza devam edeceğiz” diye konuştu.

Dilan Babat/Wan-Jinnews