Bizi takip edin

Ekoloji

Kanser cehennemi kent: Dilovası!

->

-> 481

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı’nda görevliyken, Kocaeli’nin Dilovası ve Kandıra ilçelerinde bir proje yürütmüştü. Hamzaoğlu, proje sonrası elde edilen verileri 2011 yılında açıklamıştı

Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde 2017 verilerine göre kanserden ölümler dünya ortalamasının iki buçuk katından fazla. Çevre Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi Başkanı Ağdacı, “Dünyada kanserden ölümlerin tüm ölümlere oranı yüzde 12,5, Türkiye’de yüzde 12,9, Kocaeli’de yüzde 18,9, Dilovası’nda ise yüzde 33,7’ydi” dedi. Çok sayıda sanayi tesisinin bulunduğu Dilovası, yıllardır kanser haberleriyle gündeme geliyor. Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Ağdacı, Uluslararası Çevresel Performans Endeksi’ne göre, Türkiye’nin, çevre konusunda 132 ülke arasında 109’uncu sırada olduğunu hatırlattı. Türkiye’de her geçen gün hava kalitesinin düştüğünü belirten Ağdacı, şunları söyledi: “Hava kirliliği sorunu konusunda tespit noktasında önemli çalışmalar yapılmasına karşın çözüm noktasında yeterince çabanın gerek yerel yönetimler ve gerekse de mülki idare tarafından gösterilmediği artan kirlilikten de anlaşılmaktadır. Ülkemizde her geçen gün hava kalitesi giderek düşmektedir. Yani havamız her geçen gün daha da kirlenmektedir. Türkiye de hava kirliliğine bağlı ölümlerde ilk 20 ülke arasında 15’inci sıradadır.”

Hamzaoğlu gündeme getirdi

Dilovası’nda yükselen kanser oranlarını Türkiye’nin gündemine ilk getiren ve OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Kocaeli Üniversitesi’nden ihraç edilen, geçen şubat ayında da tutuklanan Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu olmuştu. Hamzaoğlu, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı’nda görevliyken, ‘Kocaeli’nin Dilovası ve Kandıra İlçelerinde Yaşayan Gebelerden Doğan Bebeklerde Ağır Metal Maruziyeti ile Büyüme ve Gelişme Durumu’ isimli projeyi yürütmüştü. Hamzaoğlu, elde ettiği verileri 2011 yılında kamuoyuna açıkladı. Ancak Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü ise, Hamzaoğlu hakkında, ‘Araştırma tamamlanmadan kanser konusunda halkın yanlış bilgilendirilmesine neden olmak ve halkı paniğe sevk etmek’ suçlamasıyla soruşturma açmıştı.

‘Kanserden ölüm oranları’

Prof. Onur Hamzaoğlu, 2004 yılında Dilovası’ndaki ölümlerin nedenlerini araştırdığında, 1995-2004 yılları arasındaki ölümlerin yüzde 32’sinin kanser nedenli olduğunu saptadı. Dünyada ve Türkiye’de kanser nedenli ölümlerin yüzde 13’den az olduğu bilindiği için elde edilen sonuçlar hem üniversite hem de il yöneticileri ile resmi olarak paylaşıldı. 2005 yılının hemen başında gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına göre de, Dilovası’nda 100 ölümden 33’ünün kanser nedenli olduğu saptandı. Bununla birlikte, Dilovası’nda 10 yıl ve daha uzun süre yaşayanlarda kanserden ölme riskinin daha kısa süre yaşayanlara göre 4.4 kat fazla olduğunu ve bu durumun kişilerin sigara içme durumu ve yaşından etkilenmediği ortaya konuldu. Dilovası ve Kandıra ilçelerinde gerçekleştirilen araştırmada annelerin sütünde Dünya Sağlık Örgütü tarafından tanımlanmış sınır değerlerin üzerinde ağır metal saptandı. Yani, bebekler daha doğmadan, annelerinin karnındayken etkilenmeye başlamaktaydı. Bunun bir göstergesi olarak Dilovası’nda ve Kandıra’da doğan bebeklerin ilk kakasından alınan örneklerde de kurşun, cıva, kadmiyum, arsenik, alüminyum gibi ağır metaller saptandı.

Araştırma komisyonu kuruldu

Nisan 2006 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Dilovası Araştırma Komisyonu (TBMM DAK) kuruldu ve çalışmalar Kasım 2006 tarihinde tamamlandı. Raporda 29 sorun ve 29 çözüm önerisi yer almaktaydı. Bunlardan en önemlisi de bölgede sanayinin kapasite artışına müsaade edilememesi önerisiydi. Ancak Ekim 2010 tarihinde Kocaeli’ne, şehir merkezine çok yakın bir bölgeye ilin dördüncü demir çelik fabrikasının kurulacağı haberleri ortaya çıktı. 5 Ocak 2011 tarihinde, sanayinin insan sağlığına etkileriyle ilgili daha önce de araştırmaları bulunduğu için Prof.Dr. Onur Hamzaoğlu hem Kocaeli’deki son durumu hem de yeni bir demir çelik fabrikasının olası sağlık etkileri ile ilgili bir röportaj verdi. Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu verdiği röportajda, yürütmekte olduğu araştırma projesinin o zamana kadar elde edilmiş ölçüm ve test sonuçlarına göre hava kirliliğinin ve havada ağır metallerin bulunduğunu, anne sütü ile bebeklerin kakasında da bu ağır metallerin saptandığı bilgisini paylaştı.

EKOLOJİ SERVİSİ