Bizi takip edin

Köşe yazarları

Kemal Efrin’de vefat etmiştir: Ne şehit ne gazi malum Niyazi

->

-> 2.248

Artık derin devlet mi, yoksa Saray’ın dehlizlerindeki karanlık eşhas mı bilmem, bunlardan birisi geçtiğimiz seçimde CHP’nin “Dışilişkiler ve Kürt masasına” Öztürk Yılmaz adında bir konsolosu “kayyım” atamıştı.

Bu “kayyım” dün CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun AB elçileriyle yaptığı kahvaltılı toplantı sonrasında, CHP’nin ne olduğunu hayret uyandıracak bir açıklıkta anlattı. Bu konuşma ile CHP’nin “muhalefetteki MHP” olduğu gözler önüne serildi. Konuşmanın özeti şu: “CHP en temel meselelerde AKP-MHP koalisyonunun muhalefetteki tamamlayıcısı, destekçisi, stepnesidir, yanlışlıkla seçimi kazansa, korkulacak bir şey yok, siz ne yapıyorsanız onu yapacaktır, hatta biraz fazlasını” .

“Kayyım” Kılıçdaroğlu’nun elçilere neler dediğini tek tek anlattı. Sıralayalım:

“Afrin operasyonu ele alındı. Bizim Afrin operasyonunun başından beri desteğimiz malumunuz. O destek devam etti. Oradaki yapılanmaya, kent yapılanmasına ve kent meclisi oluşturulması bizim önerimizdi. Bunların hükümet tarafından kabul edilmiş olması, uygulanmaya konulmuş olmasından memnuniyet duyuyoruz. Biz Suriye’deki kapsamlı çözümü destekliyoruz. Bu çerçevede de Afrin operasyonunun esasen PKK’ya ve teröre karşı bir operasyon olduğunu bunun bir işgal olarak nitelendirilmeyeceğini vurgulamış olduk”.

Ha Recep, ha Kemal.

Merkel’in son demecine karşı da şöyle denmiş:

Almanya’nın Afrin operasyonuna tutumuyla ilgili soru üzerine Yılmaz, “Almanya’nın Afrin operasyonu konusunda farklı bir tutumu var. ABD orada, Rusya orada onlara ilişkin Almanya’dan herhangi bir ses duymadık. Ama Türkiye teröre karşı bir mücadele yaptığı zaman farklı bir ses geliyor. Bunu doğru bulmuyoruz.”

Reis’in fotokopisi.

Ve daha beteri de konuşulmuş.

Fırat’ın doğusuyla ilgili Yılmaz, şunları kaydetti: “ABD orada PKK’yı açıkça himaye ediyor. Özellikle Münbiç bölgesini yani Fırat’ın batısında tuttuğu bölgeleri Fırat’ın doğusunda bir devlet veya federal bir birim oluşturabilme karşılığında elinde pazarlık unsuru olarak tutuyor. Bu konudaki müzakereler Fırat’ın batısından çekilmesi Fırat’ın doğusuna gitmesi önemli ama PKK’nın Türkiye’ye tehdit olduğu her yer Türkiye açısından güvenlik riski teşkil edecektir. Bu cümleleri kurarken, bu tanımlamaları yaparken sanki batıdan gittiği zaman doğuda bir zarar olmayacakmış gibi algılaya sebep olacak yaklaşımlardan kaçınmak gerekiyor.Terminolojiyi kendileri oluşturdular. Kuzey Suriye kelimesini biz ilk defa duyduk. Kuzey Suriye kelimesinin kullanılması da yanlıştır. Bunları doğru bulmuyoruz.”

Bırak Rojava demeyi, “kayyıma” göre Kılıçdaroğlu “Kuzey Suriye” lafına bile itiraz etmiş.

Böylece CHP, tüm Rojava’ya karşı Saray’ın savaş kararını resmen desteklediğini açıklamış oldu.

Evet, Kılıçdaroğlu elçilerle tıpkı Erdoğan’ın ağzıyla konuşuyor ve Konsolos eskisi Öztürk Yılmaz da, tıpkı İbrahim Kalın gibi patronunun dediklerini aynı üslupla açıklıyor.

“Efrin yetmez, Rojava’ya da girelim” diyen CHP sarayı destekleme dışında muhalefet yapamaz.

“Yapar” diye bizi azarlıyor CHP’li yönetici. “CNN Türk’te Kemal bey, AKP’yi Afrin operasyonundaki başarıyı kendisininmiş gibi göstermeye çalışmakla en sert şekilde suçlamadı mı?” CHP’li bu yaman muhalefetle böbürlene dursun, biz de “meğer Efrin’de uluslararası hukuku çiğneneme başarısında CHP’nin de payı olduğunu öğrenmiş olduk.”

CHP’li yerinde durmuyor:

“Şeker fabrikalarının özelleştirmesine bir tek biz muhalefet ediyoruz”. Aferin!. Erdoğan, “savaş masraflarını başka türlü nasıl karşılayacağımızı söyle de Şeker fabrikalarının başına seni müdür tayin edeyim” dediğinde Bay Kemal dut yemiş bülbüle dönecektir.

Darbe yaparlar “Yenikapı ruhu yutarsın”, Savaş açarlar, “zaferden pay istersin.”

Sen ne menem bir muhalif Kemalsin? Şah mısın, şahbaz mısın? Dibekte kahve döven Tayyip’in “hınk deyicisi” misin?

Saray Efrin’i bitiremez. Ama Efrin savaşıyla hem Doğan medyasını bitirdi, hem de CHP muhalefetini. Baksanıza CNN Türk’ün “korkunç yengesi” Hande artık “Saray’ın şerbetleri” hakkında yazıyor. Kılıçdaroğlu da Saray’ın “zafer çorbasına” kaşık sallıyor.