Bizi takip edin

Haber

KESK: Boğaziçi ‘fethedilmek’ isteniyor

->

-> 967

Cumhurbaşkanı tarafından hedef gösterilen Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine destek amacıyla açıklama yapan KESK İstanbul Şubeler Platformu, ‘Ülkenin itibarlı kurumları özellikle biate zorlanmakta buralar ‘fethedilmek’ istenmektedir. Boğaziçi’nin başına gelen de budur’ diye kaydetti.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) İstanbul Şubeler Platformu, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hedef gösterdiği Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine ilişkin basın toplantısı düzenledi. Eğitim Sen Şişli Şubesi’nde yapılan toplantının olduğu salona, “Akademi biat etmeyecek, Boğaziçi öğrencileri yalnız değildir” pankartı asıldı. KESK İstanbul Şubeler Platformu adına açıklamayı Eğitim Sen İstanbul 3 No’lu Şube Başkanı Ayfer Koçak yaptı.

Boğaziçi’ndeki olayın kasıtlı bir şekilde yanlı medya ve sosyal medya aracılığıyla bir algı operasyonuna dönüştürüldüğünü söyleyen Koçak, “Okul dışından gelen sivil gruplar üniversiteye girmeye çalışmış, AKP Gençlik Kolları kampüs önünde toplanarak açıklama yapmıştır. Üniversite yönetimi durumu yatıştırmak, sükûnete davet etmek yerine kamuoyunda oluşturulan algıyı güçlendirecek bir açıklama yayınlamıştır. Yaşanan bu provokasyon kasıtlı bir şekilde yandaş medya ve sosyal medya trolleri aracılığıyla hakikatle bağdaşmayan haberlerle bir algı operasyonuna çevrilmiştir” dedi.

‘YÖK eğitim hakkını tamamen ortadan kaldırıyor’

Koçak, şöyle devam etti: “Tüm bu gelişmelerden daha vahim olan ise OHAL döneminde binlerce akademisyeni üniversitelerden ihraç eden Yükseköğretim Kurulu (YÖK) da öğrenci disiplin yönetmeliğinin güncelleneceğini açıklamış olmasıdır. Cumhurbaşkanının yurttaşların eğitim hakkının siyasi görüşleri doğrultusunda engellenebileceğini ifade eden açıklamasına paralel YÖK açıklaması ülkemizdeki eğitim hakkının fiilen ortadan kaldırılması anlamına gelecektir. Devletin tüm yurttaşlarına ayrım gözetmeksizin eğitim sağlaması anayasal zorunluluk olmasına rağmen ülkenin içinden geçtiği siyasal ortama uygun biçimde bir yurttaş hakkı daha çiğnenmektedir.”

‘Ülkenin itibarlı kurumları ‘fethedilmek’ isteniyor’

Üniversitelerin topyekun saldırı altında olduğunu belirten Koçak, düşünce ve ifade özgürlüğünün uluslararası sözleşmelerde birinci kuşak haklar içerisinde evrensel bir insan hakkı olduğunu hatırlattı. Bilimsel çalışma yürütebilmenin temel koşulunun özgürlükçü akademik ortamın yaratılabilmesine bağlı olduğunu kaydeden Koçak, “OHAL dönemi politikalarıyla üniversiteler sınırsız itaate zorlanmakta, iktidardan farklı düşünen herkes ‘terörist’ olarak yaftalanıp hedef gösterilmektedir. Bilimsel çalışma yürütebilmenin temel koşulu özgürlükçü akademik ortamın yaratılabilmesine bağlıdır. Ülkenin itibarlı kurumları özellikle biate zorlanmakta buralar ‘fethedilmek’ istenmektedir. Boğaziçi’nin başına gelen de budur” diye kaydetti.

Koçak, son olarak temel hak ve özgürlükleri savunacak özgür ve demokratik bir üniversite için var güçleriyle mücadele edeceklerini belirtti.

HABER MERKEZİ

Kaynak: MA