Bizi takip edin

Rojava

Kuzey Suriye’de gösteri

->

-> 503

TEV-DEM koordinesiyle yüzlerce Til Koçer halkı düzenledikleri eylemle, Türk devletini kınayarak bir kez daha Efrîn’e destek çıktı. Düzenlenen yürüyüş, kentin Hefsa El-Umerî Okulu önünde başladı. Yürüyüşe bimler katıldı. Binlerce Derikli de alanlara çıkarak Efrîn halkına desteklerini sundu ve Antep Meclisi’nin düzenlediği eylemleri hainlik ile suçladı. Yürüyüşte, “Hain Antep Meclisi Efrînli çocukları temsil etmiyor, Efrîn savaşçılarıyla başaracaktır, Sessizliğiniz bizi öldürüyor” yazılı pankartlar taşındı.

Brüksel’de büyük miting

NAV-DEM, Efrîn’e dönük soykırımcı saldırılardan uluslararası çevrelerin de sorumlu olduğuna dikkat çekerek, bugün Efrîn için Brüksel’de yapılacak mitinde çağırdı. NAV-DEM, Türk devletinin NATO ve uluslararası güçlerin gözetiminde, DAİŞ, El Nusra, ÖSO barbar çeteleriyle Efrîn’de soykırımcı işgal saldırısı yaptığına dikkat çekti. Saldırılarda NATO başta olmak üzere BM, Avrupa Birliği, ABD ve sessiz kalan uluslararası kurum ve güçlerin, en az Türkiye ve Rusya kadar bu kirli savaşın ortağı olduklarına vurgu yaptı. NAV-DEM, “Tüm halklar Efrîn etrafında kenetlenmeli” dedi.

Sokaklar Efrîn’e çıkıyor

Avrupa’da Efrîn Direnişi’ne destek ve TSK/ÖSO saldırılarıa tepki amacıyla başlayan eylemler aralıksız sürüyor. İtalya’nın Pisa ve Floransa kentlerinde Efrîn’deki Çağın Direnişi ile dayanışmak amacıyla İtalyanlar bir dizi eylem düzenledi. Avustralya’nın Sydney kentinde de Demokratik Kürt Toplum Merkezi Dünya Efrîn Günü dolayısıyla bir yürüyüş düzenledi. Yürüyüşe sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcileri, sendikalar ve Kürdistanlılar katıldı. İsveç Kürt Federasyonu, Efrîn’i işgal eden Türk devletini protesto etmek ve Efrîn direnişiyle dayanışmak amacıyla Stockholm’de bir gösteri gerçekleştirdi. Avrupa’nın diğer pek çok yerinde de Efrîn’le dayanışma eylemleri yapıldı. Yine ABD’nin Los Angeles kentinde Efrîn için dayanışma eylemleri yapıldı. Kürtler, hükümet binasının önünde bir haftadır nöbette. Komalen Ciwanen Kurde ise San Diego’nun işlek caddesi Road’ın üst geçidinde ışıklı protesto eylemi yaptı ve YPG/YPJ bayrakları açtı. Yine Los Angeles Türk Konsolosluğu önünde devam eden eyleme de Amerikalılar destek verdi.

BRÜKSEL/ANF- QAMIŞLO/ANHA