Bizi takip edin

Dünya

Newroz buluşmaları: Direnenler kazanacak!

->

-> 445

İsviçre’nin bütün kentlerinden gelerek Luzern’de buluşan 10 bini aşkın kişi Newroz’u kutladı. Luzern Messe Centre salonunda kutlanan Newroz’da gün boyunca büyük bir coşku yaşanırken, sloganlarla Efrîn direnişi selamlandı.

İlk olarak konuşan NCDK-İsviçre Eşbaşkanı Metin Mintaş, Newroz’un Kürt halkı acısından önemine değinerek, “Newroz direniştir, Newroz Efrîn’dir” dedi. Mintaş, Kürt halkının Newroz ruhuyla direnerek, Efrîn’i işgalcilerden özgürleştireceğini ifade etti.

HDP Şirnex Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Kürdistan halkının Newroz’unu kutlayarak Efrîn direnişine değindi. Sarıyıldız, Türk devleti ve Erdoğan’ın Kürdistan halkının direnişi kırmak için Efrîn’i istila ettiğini söyledi. Dünyanın ve BM’nin Efrîn’e dönük sessizliğini kırmak için BM önünde açlık grevinde olduklarını hatırlatan Sarıyıldız, şöyle devam etti: “Bugün Efrîn’i işgal etmiş olabilirler ama unutmasınlar ki; Efrîn halkı, Mazlumun Amed zindanındaki, Mehmet Tunç’un Cizre’deki, Ciyager’in Sur’daki ruhuyla direniyor. Bu direnişin önüne kimse geçemez.” Sarıyıldız direnenlerin kazanacağını söyledi.

Ardından konuşan Cizîr Belediyesi Eşbaşkanı Leyla İmret ise Türk devletinin Cizre’de yaptığı katliamların bir devamını bugün Efrîn’de gerçekleştirdiğini söyledi. İmret, Avrupa’daki halkları Efrîn’i daha çok sahiplenmeye çağırdı.

Futbolcu Deniz Naki de şölye dedi: “Buradan bütün Kürdistan’a, özellikle Efrîn’e, Newroz’un ateşi ile selam olsun. Gücünü, tarihindeki isyanlarından alan Seyit Rızaların, Şêx Saitlerin evlatlarıyız. Biz isyancı ruhumuzla zalimlere baş kaldıran Demirci Kawa’nın torunlarıyız. Amed zindanında bedenini ataşe veren Mazlum Doğan’ın yoldaşlarıyız. Bizler ‘Yaşamı uğruna ölecek kadar çok seviyoruz’ diyen Kemal Pir’in yolundayız. Bu mücadelemiz, Sakine Cansızların, Leyla Şaylemezlerin, Fidan Doğanların mücadelesidir. Bizler Cizre bodrumlarında diri yakılan arkadaşlarımızın bedenleriyiz. Biz Silopi’de sokak ortasında katledilen Taybet ananın çocuklarıyız. Dün Halepçe’de katledilen ama yok edilmeyen Kürtleriz, bugün Efrîn’de direnen gerillayız. Dersim’de Zilanız, Silvan’da Delilayız, Kobane’de, Efrîn’de Arîn Mîrkanız, Nusaybin’de, Cizre’de, Silopi’de, Sur’da isyanız. Ve bizler, bizleri var eden Serok Apo’nun mücadelesiyiz.”
Öte yandan Kürtler ve dostları Almanya, İtalya, Rusya, Avusturya ve Avustralya’nın birçok kentinde biraraya gelerek Newroz’u kutladı. Kutlamalarda Efrîn direnişi selamlandı.

LUZERN/ANF