Bizi takip edin

Haber

Şengalliler: Türkiye PKK’yi bahane ederek tıpkı Efrin gibi Şengal’i işgal ve ilhak etmek istiyor

->

-> 1.067

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Efrin’den sonra saldırılar için sıklıkla gündeme getirdiği Şengal’deki Êzidîler, Türkiye’nin PKK’yi bahane ettiğini, asıl meselenin tıpkı Efrin gibi Şengal’i işgal ve ilhak etmek olduğunu söyledi

3 Ağustos 2014 yılında tarihe “74’üncü ferman” olarak geçen Êzidî toplumunu DAİŞ zulmünden kurtaran güçler, KCK’nin kararının ardından Şengal’den çekilmeye başladı. DAİŞ katliamına maruz kalmamak için Şengal Dağı’na sığınan Êzidîlere siper olan bu güçler, Êzidîlerden savunma birliklerinin oluşturulmasının güveniyle üslendikleri bölgelerden çekiliyor. Türkiye ise “PKK’nin Şengal’deki varlığını” gerekçe göstererek, saldırı tehditlerini sürdürüyor. Türkiye’nin bu çıkışına sert tepki gösteren Bağdat yönetimi, Irak’ın toprak bütünlüğüne yönelik herhangi bir saldırıda cevap verileceğinin altını çizdi.

Amaç soykırım ve ilhak

Hem askeri hem siyasi olarak kendi kendilerini yönetmeye başlayan Êzidîler, Türkiye’nin çıkışını ve PKK’nin Şengal’den çekilmesini Mezopotamya Ajansı’na (MA) değerlendirdi. Çekilmeyi üzgün karşılayan Êzidîler, kendilerini katliamlardan kurtaranlara şükran duyuyor. Türkiye’nin tehditlerinin temelinde HPG ve YJA-Star güçlerinin olmadığını kaydeden Êzidîler, “Osmanlı zihniyetinin yürütücüsü Türkiye’nin amacının Êzidîlere yönelik soykırım ve Şengal’in ilhakı” olduğunu söylüyor.

‘73 fermanın hepsi de Erdoğan’ın ecdadı Osmanlı’dan geldi’

Şengal Demokratik Özerklik Meclisi Üyesi Til Ezirli Elyas Qasim Çûkê (47), Erdoğan’ın Şengal tehditlerinin yeni olmadığını belirterek, şunları kaydetti: “Êzidî halkının başına gelen 73 fermanın hepsi de Erdoğan’ın ecdadı Osmanlı’dan geldi. Dolayısıyla bu bizim için yeni değil. Cizîra Botan’a da, tüm Kürdistan’a ferman kaldırdılar. DAİŞ de bunların yaratımıdır, zaten tüm dünya bunu böyle biliyor. Êzidîler artık eski Êzidî değil. Saldırılara karşı boyun eğmeyeceğiz. Tehdit ediyor ama bizim fermandan önceki Êzidîler olmadığımızı da bilmelidir. Biz kendi tarihimizi tanıdık. Fermanlara maruz kaldığımız tarihsel gerçekliğimizi öğrendik. Biz siyasi ve askeri anlamda örgütlülüğümüzü gerçekleştirmiş kadim bir halkız artık. Fermanlara boyun eğecek değiliz, savaşacak bir düzeydeyiz artık. Kaldı ki Erdoğan’ın derdi sadece Êzidîler değil, tüm Kürtlerdir.”

‘Öcalan’ın fikirleri artık Êzidxan’dadır’

Çekilme kararına üzüldüklerini ifade eden Çûkê, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fikirlerinin Êzidî yurdunda kök saldığını vurguladı. Çûkê, şöyle devam etti: “Özgürlük savaşçıları nerede bir mazlum halk saldırıya uğruyorsa, eziliyorsa orada onları savunuyor. Biz onlardan bunu öğrendik. Onbinlerce asker ve peşmerge olmasına rağmen biz Êzidîleri bırakıp kaçtılar. DAİŞ büyük bir katliam yaptı, fakat bize yetişen bizi kurtaran onlar oldu. Halkların umudu bir harekete saldırmak bana göre dünyanın en büyük günahıdır. Biz Êzidîler böyle düşünüyoruz. Bugün de ayrılıyorlar Şengal’den ama fikirleri bizimledir. Her ne kadar ayrılışları için hüzünlensek de Öcalan’ın fikirleri artık Êzidxan’dadır.”

‘Düşünceleri Şengal’de filizlendi’

Sinûnê Kadın Meclisi Üyesi Evîn Qasim (20), tehditlerin asıl amacının Êzidî ve Kürt halkını yok etmek olduğunu söyledi. PKK’nin ne gelirken ne de giderken kimseden izin almadığını belirten Qasim, “Çekilebilirler, ancak bizler onların fikirleri, ruhu ve inancıyla bütünleştik. Düşünceleri Şengal’in her tarafında filizlendi. Özellikle Êzidî kadınının örgütlemesi noktasında büyük bir öncülük yaptılar. Onlara her zaman minnettarız” dedi.

‘Gidenlere birlik sözü verdik’

Sinûnê Meclisi’ne bağlı İnanç Komitesi Üyesi Salim Sedûn Hesen (60) ise, Türkiye’nin Şengal’e yönelik tehditlerinin temelinin Osmanlı geleneğiyle ilişkili olduğunu ifade ederek, dünyanın bu tehditlere sessiz kalmasına tepki gösterdi. Hesen, çekilen güçlerin giderken Êzidilerden birlik olmalarını istediğini ve kendilerinin de bu sözü vererek, Êzidîlerin birliği yönünde çalışacaklarının altını çizdi.

‘Efrin gibi işgal etmek istiyorlar’

“Bizler Erdoğan’ın tehditlerini önemsemiyoruz, çünkü bizim artık savaşacak askeri ve örgütlü bir yapımız var” diyen Borik Meclisi Eşbaşkanı Feysel Reşîd de, asıl meselenin Şengal’in Efrin gibi işgal edilmek olduğunu vurguladı. Reşîd, şunları söyledi: “Erdoğan’ın tehditlerinin altında her ne kadar HPG ve YJA-Star gerillaları gösterilse de asıl mesele Şengal’in işgal edilmesidir. Tıpkı Efrin gibi yapmak istiyorlar. Bizler kesinlikle Şengal’e herhangi bir saldırının Êzidî halkına yönelik tarihten gelen ferman anlayışından kaynaklandığını düşünüyoruz. Êzidî halkını katliamdan kurtarmak için geldiler ve bizlere kendimizi örgütlememiz konusunda büyük yardımları oldu. Onlar her zaman kalbimizdedir.”

MA / Selami Aslan