Bizi takip edin

Emek-Ekonomi

Sıfırları atınca cebimize ne oldu?

->

-> 442

Bir ülkenin para biriminden altı sıfır atarsanız ne olur? Hiçbir şey! Çünkü malların fiyatından atılan sıfır, sizin gelirinizden de atılmıştır. Ama Erdoğan’ın akılları zorlayan mantığında işler böyle yürümüyor ve bu arada ucuzlayan siyasetin kendisi oluyor

Dolar ve euronun zirveyi bulması ve ekonomik krizin kendini iyiden iyiye hissettirmesi karşısında AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’dan halkın aklıyla dalga geçercesine açıklamalar gelmeye devam ediyor. Her seferinde ülkedeki “ilerleme”yi “Batı’nın kıskandığını” iddia eden Erdoğan, partisinin Giresun mitinginde yaptığı konuşmada işi tuvalet ücretlerine kadar götürdü. Erdoğan, yaşanan pahalılığı, TL’nin olağanüstü değer kaybını görmezden gelerek, “Tuvalete 1 milyon liraya gidiyorduk, nasıldı o günler. 6 sıfırı attık, 1 milyonluk tuvalet 1 liraya düştü” diye konuştu.

Hani dolar 1.97 TL olacaktı?

Erdoğan’ın akla ziyan bu açıklamaları ve dolar/euro kurunun yükselmesi karşısında, AKP’nin 2023 hedeflerini özetleyen 10. Beş Yıllık Kalkınma Planı’daki iddiaları akıllara geldi. AKP’nin 2013 yılında açıkladığı öngörülerine göre dolar kuru 2018 yılı için 1.97 TL olacaktı. Oysa gittikçe artan cari açık, çift haneli enflasyon ve sıcak para çıkışı ile ciddi bir ekonomik kriz yaşanırken, buna bir de 21 Mart’ta ABD Merkez Bankası’nın (FED) faizde 25 puanlık artışa gitmesi eklendi. Bütün bunların yansıması ise doların 4 lirayı geçmesi ve eurunun da 4,95 seviyesine çıkarak tarihi bir yükseliş göstermesi oldu.

Borç azalmadı arttı

Bu artış karşısında AKP ise 2013’te Meclis’e sunulan 10. Beş Yıllık Kalkınma Planı’nda 2018’de Türkiye’nin GSYH’sinin 2 trilyon 535,2 milyar lira olacağı ileri sürülmüştü. Yine bu bağlamda 2018 için GSYH’nin dolar karşılığı olarak ise 1 trilyon 285,5 milyar dolar ibaresi yer alırken, bu hesaba göre aynı yıl 1 doların 1.97 TL olması öngörülüyordu. Plana göre TL dolar karşısında 2018 için yüzde 21 değerlenecekti. Ancak bugün gelinen noktada dolar 4 lirayı aşarak tarihi rekor kırdı ve GSYH ise öngörülen verilerin çok uzağında. TÜİK verilerine göre, GSYH 2016’de 862,7 milyar dolar olurken 2017’nin ilk üççeyreğinde ise toplam 615,5 milyar dolar oldu.

Reuters: Düşüş sürecek

Reuters önceki gün yayınladığı bir makalede Türkiye ekonomisini mercek altında aldı. Ajans’ta yer alan analizde Türkiye’de yüksek enflasyon ve cari açık gibi dengesizliklerin ekonominin yumuşak karnı olmaya devam edeceği ve gelişen ekonomiler arasında en kırılgan olmaya ve TL’nin değer kaybetmeye devam edeceği belirtildi. Analizde, ABD’de devam eden Reza Zarrab ve Halkbank eski yöneticisi Hakan Atilla davasına da atıf yaparak, bankaya verilecek cezaların ekonomi için risk canlılığını koruduğu yazıldı. Enflasyondaki katılık, cari açıktaki yükseliş, yabancı yatırımcıların ülkeden çekilmesi, Moody’s’ın notunu düşürmesi, Efrîn işgali ve erken seçim riskinin TL’de negatif ayrışmaya yol açtığı belirtilen analizde, TL’nin değer kaybetmesi kaşsında dolar ve Euro’nun tarihin zirvesini yaşadığı vurgulandı.

Çiftçi bunu hayal bile edemezdi

Erdoğan, dünkü konuşmasının devamında ise yine son süreçte neredeyse her gün benzine, gübreye yapılan zamları ve son olarak tarlalara verilen suyun dahi paraya bağlanmasını da görmezden gelerek, çiftçinin desteklendiğini iddia etti. Erdoğan, “Bundan 15 yıl önce bizim hedef olarak gördüğümüz seviyelerin birileri hayalini bile kuramıyordu” diyen sözlerini sürdürdü.