Bizi takip edin

Haber

Suriye: Uluslararası toplum, Türk işgaline son verilmesi için derhal harekete geçmeli

->

-> 684

Suriye yönetimi, uluslararası toplumu TSK’nin Efrin’den çıkması yönünde acil tedbirler almaya çağırdı

Suriye devlet haber ajansı SANA’nın verdiği habere göre Suriye Dışişleri Bakanlığı, “Suriye bir kez daha işgalci Türk güçlerinin ön koşulsuz olarak Suriye topraklarından derhal çıkmasını talep ediyor. Suriye uluslararası toplumdan, Efrin’de yıkım ve kan akışına neden olan ve binlerce sakinini yerinden eden Türk işgaline son vermek için acil eylemler talep ediyor” açıklamasında bulundu.

‘Güvenlik tehtidi yok edildiyse neden Efrin’den çıkmıyorsunuz?’

Suriye Dışişleri Bakanlığı, “Türkiye’deki iktidar partisi yöneticilerinin açıklamaları diyelim ki gerçek, bu durumda şu soru ortaya çıkıyor: eğer güvenlik tehdidi yok edildiyse Adalet ve Kalkınma Partisi yönetimi daha neyi bekliyor ve neden, varlığı uluslararası hukukun eşsiz bir ihlali olan güçlerini geri çekmiyor?” dedi.

Mısır: Türkiye’nin Efrin’deki eylemleri Ermeni soykırımını andırıyor

Öte yandan Mısır parlamentosunun Arap dünyasından sorumlu komitesi, Türkiye’nin Efrin’deki eylemlerini Osmanlı İmparatorluğu’ndaki Ermeni katliamıyla karşılaştırdı. Mısır medyasının haberine göre komitenin açıklamasında, Suriye ve Irak’taki Kürtlere yönelik “ırkçı temizlik” uluslararası hukukun ciddi bir ihlali ve iki ülkenin bağımsızlığına karşı saldırganlık olduğu kaydedildi.
Açıklamada, “Bu yeni kitlesel imha bizlere, Birinci Dünya Savaşı sırasında Türkiye’de Ermeni halkının maruz kaldığı katliamı hatırlatıyor” dendi.

Açıklamada ayrıca Birleşmiş Milletler ve Güvenlik Konseyi’nin halen susması ve Türkiye’nin Suriye ve Irak topraklarından çıkmasına yol açacak herhangi bir karar almaktan uzak durmasının üzücü olduğu ifade edildi.

HABER MERKEZİ

Kaynak: MA