Bizi takip edin

Politika

Temelli: Eğer Efrin Efrinlilerin ise sen çık oradan!

->

-> 1.653

Partisinin grup toplantısında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, ‘Bir konuşmamda; ‘Efrin, Efrinlilerindir’ dedim. Hükümet Sözcüsü bu sözü beğenmiş olacak, o da ‘Efrin, Efrinlilerindir’ diyor. Evet, sen iktidarsın. Bu sözü bize tekrar söyleme, eğer Efrin Efrinlilerin ise sen çık oradan’ dedi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin haftalık grup toplantısında gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Temelli, geçen hafta bütün saldırılara rağmen milyonların birçok merkezde Newroz meydanlarına aktığını söyleyerek, “Faşizme karşı omuz omuza mücadele yükselmektedir. Efrin ile dayanışma yükselmektedir. Savaştan beslenen siyasilere karşı, Newroz alanlarında büyük bir dayanışma ortaya konulmuştur. Kawa heykelini yıkmaya kalkışanlar, Newroz alanlarındaki on binlerce Kawa’nın yaktığı ateşin sıcaklığında eridi. Kawa taş mıdır? Kawa vicdandır, mücadeledir. Dehaqlara karşı özgürlüğün mücadelesidir. Newroz ateşleri yandıkça da özgürlük mücadelesi devam edecektir. Kemal Kurkut’u da anmak istiyorum. Geçen Newroz’da hunharca öldürülen kardeşimizi unutmayacağız” ifadelerini kullandı.

‘Savaş siyasetinden beslenerek iktidarda kalmaya çalışıyor’

Temelli, Newroz öncesi ve sonrasında yapılan gözaltılara da tepki gösterdi. Temelli, “Aynı 12 Mart, 12 Eylül günlerinde olduğu gibi arkadaşlarımız işkenceye maruz kaldı. 12 Mart’tan 12 Eylül’den biliyoruz. Berat Kıran ve genç arkadaşlarımıza bunu yapanlardan hesap sorulmalıdır. İçişleri Bakanlığını göreve çağırıyoruz. Kimdir arkadaşlarımıza işkence yapanlar? Cezaevlerindeki sistematik işkenceye bir an önce önlem alınmalı, sorumlular yargı önüne çıkarılmalıdır. Savaş siyasetinden beslenen bir iktidar var. Bu savaş siyasetinden beslenerek iktidarda kalmaya çalışıyor. ‘Efrin yetmez Minbiç’e götür’ diye pankart astırıyorlar ya, bu savaş siyasetinden beslenerek iktidarda kalıyorlar. Efrin’den ötesini de konuşuyorlar. İktidarda kalmanın yegane yolu savaş. Ama sadece sınırın ötesinde sürmüyor; cezaevlerinde, sokaklarda evlerimizde savaş” diye konuştu.

‘Televizyonları neredeyse ÖSO’yu BM barış gücü olarak gösterecek’

Temelli, sözlerinin devamında şunları söyledi: “ ‘Şengal’e de gireriz!’ diye tehditler savruluyor ama bunun bir karşılığının olmadığını onlar da biliyor. Giremeyeceklerini onlar da biliyor. Efrin’de ortaya çıkan tablo, tüm çıplaklığıyla savaş siyasetinin nasıl sonuçlar doğuracağını tüm dünyanın gözü önünde sergilemiştir. Yağmacıları, ganimet peşinde koşanları izledik. Türkiye medyasında bunu izleme şansımız yok tabii. Bunu BBC, CNN İnternational’dan izledik. Türkiye televizyonları neredeyse ÖSO’yu BM barış gücü olarak gösterecek. İki tabloyu yan yana izleseniz, nasıl bir algı operasyonuyla karşı karşıya olduğumuzu göreceksiniz. Birinde yağmayı, katliamları diğerinde ÖSO güzellemelerini seyrediyoruz. Bir konuşmamda ‘Efrin, Efrinlilerindir’ dedim. Hükümet Sözcüsü bu sözü beğenmiş olacak, o da ‘Efrin, Efrinlilerindir’ diyor. Evet, sen iktidarsın. Bu sözü bize tekrar söyleme, eğer Efrin Efrinlilerin ise sen çık oradan”

‘Metal değil Erdoğan yorgunluğu var’

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Efrin’e vali atayacağız” sözlerine de sert tepki gösteren Temelli, “‘Efrin, Efrinlilerindir dedikten sonra Efrin’e vali atamaya kalkıyorlar. Nasıl belediyelere kayyum atadılar, aynı şekilde bugün de Efrin’e vali atama peşindeler. Gerçek yüzleri burada ortaya çıkmaktadır. Savaş siyasetiyle, Kürt düşmanlığıyla beslenerek iktidarda kalmak ve sınırda Suriye’nin kuzeyinde kontrol edecekleri bir bölge yaratmak. Nüfus politikası izliyorlar ittihattan beri bu kafa değişmiyor. Bu ittihatçı kafa, insanlığa karşı en büyük suçlardan biridir. Artık her gün televizyonlara çıksın diye ilçe kongrelerine bile giden bir Cumhurbaşkanı var. AKP Genel Başkanlığı ve Cumhurbaşkanlığı kimliğinin bir arada nelere sonuç vereceği ilçe kongrelerinde ortaya çıkıyor. Diyor ki; ‘metal yorgunluğu’ var. Konuştukları aslında metal değil, seçmenleri. Seçmenlerini metal olarak görüyor. ‘Şimdi diriliş zamanı’ diyor, ‘Efrin’de diriliş başladı’ diyor. Bu Efrin meselesinin neye alet edildiğinin itirafı. ‘Efrin’e gitme sebebim, seçim kazanmak’ diyor. Onlarda metal yorgunluğu yok, onlarda yani senin seçmenlerinde Erdoğan yorgunluğu var. O Erdoğan yorgunluğundan da yakında kurtulacaklar.”

‘Kürt sorunun çözümü, demokrasi sorunun çözümüdür’

Kürt sorunun bir turnusol kağıdı olduğunu ifade eden Temelli, “İnsanların demokrasi, barış meselesine nasıl yaklaştığının turnusoludur. Siz Kürt sorununu çözümünden mi yanasınız, ki bu güvenlikçi politikalar çözümsüzlüğe dayalı bir iktidar anlayışıdır, yoksa siz Kürt sorununu çözümünden mi yanasınız? İşte bu mesele, sizin için aslında bir test unsuru. Kürt sorununu nasıl ele alıyorsunuz? Tam da herkesin test edebileceği bir şey. Siz demokrasiden mi yanasınız? O zaman bu sorun sizin açınızdan ayırt edici unsur. Çünkü Kürt sorunun çözümü, Türkiye’de demokrasi sorunun çözümüdür. Kürt sorununun çözümü, Türkiye’nin bu savaş siyasetinden kurtulması için en önemli meseledir” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu’na: 50 Efrin değil, Yurtta sulh, cihanda sulh diyeceksiniz

Temelli, konuşmasında Erdoğan’ın yanı sıra Efrin’e daşr söylemleri nedeniyle Kılıçdaroğlu’nu da hedef aldı. Temelli, şu değerlendirmelerde bulundu: “Bugünlerde bir ilkeler modası var, herkes ilkelerden bahsediyor. İlkelerde anlaşalım, ilkelerde buluşalım… Tamam, harika. Peki, bu ilkeler ne? Bu ilklerin altında demokrasi meselesi varsa iyi. Çünkü o zaman siz, Kürt sorununu çözümünden yana adım atacaksınız demektir. Yok eğer ilkelerin altında demokrasi meselesi yoksa, siz eğer güvenlikçi politikalarla tornistan yapıyorsanız orada bir sorun var demektir. Demokrasiye bağlı ilkeleri Yenikapı’da bulamazsınız. Bu meselede adım atmak istiyorsanız dokunulmazlıkların kaldırılmasında bulamazsınız, tezkerelere ‘evet’ demekte bulamazsınız Sayın Kılıçdaroğlu. Bunu bulacağınız yer, evrensel hukuk kurallarıdır. Bunu bulmak için 50 tane Efrin’i feda etmeyeceksiniz. Tam tersine size hatırlatayım, ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ diyeceksiniz. Bu savaş siyasetinin, bu militarizmin bizi sürüklediği yele karşı ancak anti-militarist bir yaklaşımla dur diyebiliriz.”

‘En çok yolsuzluk yapılan ülke’

Yine “Artan baskı ve şiddetin olanaklı hale gelebilmesinin yolu da savaş siyasetinde geçer. Bugün yolsuzluk ve savaş ekonomisinin bir arada olması bizi şaşırtmıyor” diyen Temelli, Türkiye’de yolsuzluk yapılabilir bir iklimin var olduğuna işaret etti. Temelli, “En çok yolsuzluk yapılan ülke sıralamasında birinci. Yolsuzluk ekonomisinin kaynağını ne oluşturuyor diye baktığımızda, uygulanan ekonomi politikaları bunu açıklıyor. İki yılda 20’ye yakın torba yasa çıkmış. Bir torbacılık var ortada” dedi.

‘Ülkeyi kendi çiftliği sanan bir zihniyet yönetiyor’

Yağmanın her yerde devam ettiğini dile getiren Temlli, “Orada ÖSO kıyafeti giymiş burada Çiftlikbank olmuş, adına ne derseniz deyin” dedi. Temelli, devamında ise şunları söyledi: “Bugün gelmiştir Çiftlikbank’la karşımıza çıkmıştır. Çünkü ülkeyi kendi çiftliği sanan bir zihniyet yönetiyor. Bütün bu soygun, bu talan bu yağma sadece Efrin’de değil, her yerde. Farklı farklı uygulamalarla yağma her yerde devam ediyor. Bütün bunlara karşı hem savaşa karşı hem demokrasi mücadelesinde yan yana gelmeliyiz. Devlet aslında tasarruf da yapıyor. Kızıltepe’den Viranşehir’e kadar olan bölgede 200’den fazla köyde elektrik yok. Köylünün borcu varmış. Köylünün borcunu alsanız Çiftlikbank’ın verdiği hasarı karşılayamazsınız. Peki, bu köylüler elektrikle ne yapıyorlar tarlalarını suluyorlar. Pompaların çalışması için elektriğe ihtiyaç var. Yani gerçek çiftlik var, Çiftlikbank gibi değil. Ama sen oradan nemalanmıyorsun, orada halk var, orada Kürtler var. Bu siyaset sizi bu acze sürüklüyor.”

HABER MERKEZİ

Kaynak: MA