Bizi takip edin

Köşe yazarları

Til Rıfat toplantısı: Rusya onay verdi mi?- Erdoğan Altan yazdı…

->

-> 933

Efrîn’den sonra Til Rıfat’ı gündeme getiren Erdoğan, sık sık operasyon sinyali veriyor. Rusya ve rejim askerlerinin de bulunduğu Til Rıfat’a Efrîn gibi “onay” çıkar mı sorusu yanıt ararken, Rusya ve Türkiye yetkililerin Kifir Neyê’de dün “Til Rıfat toplantısı” yaptığı ortaya çıktı. Partisinin Trabzon 6. Olağan İl Kongresi’nde konuşan AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, “Kısa sürede Tel Rıfat’ı da kontrol altına alıp harekâtı amacına ulaştıracağız” diyerek, gözleri Kuzey Suriye’nin Şehba Kantonu’na çevirdi.

Coğrafik konumu

Şehba, Kuzey Suriye’nin en batısındaki Kürt yerleşim yeri Efrîn ile Kobanê’nin batısındaki Fırat Nehri arasındaki bölgeyi kapsıyor. Eskiden idari olarak Suriye’nin ikinci büyük vilayeti Halep’e bağlı olan Şehba bölgesinde bulunan Cerablus, El Rai ve Ezaz yerleşim yerleri, sırasıyla doğudan batıya Türkiye-Kuzey Suriye sınır hattı boyunca yer alıyor. Minbic, Cerablus’un güneyinde; El Bab, El Rai’nin güneyinde ve Til Rifat, Mare ile Exterin gibi yerleşim yerleri ise Ezaz’in güneyinde bulunuyor.

Halklar ve inançlar merkezi

Uzunca bir zaman Suriye ve Ortadoğu’nun ticaret başkenti olarak bilinen Halep’in kuzeyinde yer alan Şehba’da, Arap, Kürt, Türkmen, Çerkes, az da olsa Ermeni ve farklı inanç grupları bir arada yaşıyor.

Kemerin halkası

Bölge, aynı zamanda 1960’lı yıllarda Suriye ile Mısır’ı “Birleşik Arap Cumhuriyeti” ismiyle birleştiren dönemin Mısır Devlet Başkanı Cemal Abdulnasır’ın gündeme getirdiği, ancak birliğin dağılmasından sonra Baas (Uyanış) Partisi’nin, “Arap kemeri” politikasını hayata geçirdiği bölgelerden biri. Arap Kemeri ile o dönem Şehba’nın sayısı 200 ile 250 arasında ifade edilen köylerinin arasına yeni köyler kuruldu ve Arap nüfus buralara yerleştirilmeye başlandı. Yeni yerleşim yerlerinin kurulması ve bazı Kürt köylerine Arap nüfusun yerleştirilmesiyle Şehba’daki köy sayısı şimdilerde 400 ile 450 arasında ifade ediliyor.

Şehba kimlerin denetiminde?

Şu anda ise Şehba’nın 13 Ağustos 2016’te alınan Minbic, Aralık 2015’te alınan Tişrîn kentleri, Şubat 2016’te alınan Til Rifat, Arîma kasabaları Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) denetiminde. Minbic ve Tişrin’de ABD askerleri varlık gösterirken, diğer bölgelerin tamamında ise Rus ve rejim askerleri bulunuyor. Öte yandan kantonun El Bab, Qabasin, Cerablûs, El Rai, Ezaz ve Mare gibi yerleşim yerleri ise, Türkiye’nin desteklediği Suriye Ulusal Koalisyonu (SUK) grupları (Sultan Murat Tugayları, Ehrar El Şam, Feyleq El Şam, Liwa Hemze, Liwa 99, Feyleq 16, Cindul Aksa gibi onlarca irili-ufaklı grup) ve TSK denetiminde.

Rusya ve rejim izin verir mi?

Şehba Kantonu, son günlerde TSK ve ÖSO gruplarının saldırılarından kaynaklı nüfusundan fazla Efrînlinin de sığındığı bir bölge. Til Rıfat’a işaret eden Erdoğan, bunu ancak tıpkı Efrin’de olduğu gibi Rusya onayı ve desteğiyle yapabilir. Ancak Til Rıfat’ta bulunan Rusya ve rejim askerleri buna onay verip vermeyeceği şu an netlik kazanmasa da Türkiye’nin, Rusya ve rejime rağmen böylesi bir operasyonu yapma ihtimali ise çok düşük.

Şehba’daki Efrînlilerin durumu

Türkiye’nin kontrol ettiği Şehba kentlerinden Halep’e inmesinin de tek yolu Til Rıfat. Rusya ve rejimin Türkiye’nin Halep yolundaki denetimine izin vermesinin zor olduğu söylense de, Efrîn konusunda sergilenen tutumdan kaynaklı her ihtimal masada duruyor. TSK’nin Til Rıfat’a saldırısının Efrîn’den Şehba’ya sığınan yüzbinlerce sivilin yaşamını tehdit edeceği için, uluslararası toplumun ne tepki vereceği de merak konusu.

Kifir Neyê’de toplantı

Tam da bu ihtimaller masaya konulurken, sahadan önemli bir bilgi geldi. Edinilen bilgilere göre, Halep’in kuzeyinde bulunan ve rejim denetiminde olan Kifir Neyê köyünde dün Türkiye ve Rusya yetkilileri toplantı yaptı. Toplantıda, Til Rıfat’ın geleceğinin konuşulduğu aktarıldı. Rusya, bu konuda Türkiye’nin “kulağını mı çekti” yoksa onay mı verdi, önümüzdeki günlerde atılacak adımlarla netleşecek.

Erdoğan Altan/ MA