Bizi takip edin

Rojava

Yağmacılar birbirine düştü

->

-> 629

Erdoğan’ın ‘Kuvayi Milliye’ diye övdüğü TSK destekli ÖSO grupları, yağma paylaşımında anlaşamadığı için Efrîn’de birbirine girdi. En az 7 ölü ve 130 esir olduğu kaydedilirken, çatışmalar Fırat Kalkanı bölgesine yayıldı

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın “Kuvayi Milliye” dediği ÖSO grupları Efrîn’de birbiriyle çatışmaya başladı. Katliamın önüne geçilmesi için halkın ve YPG/YPJ güçlerinin bir kısmının kent merkezinden çekilmesi sonrası TSK ve ÖSO grupları kente girmişti. ÖSO grupları TSK gözetiminde Efrîn’e girer girmez yağma ve talana başlamış, halka ait işyerleri ve evler talan edilmişti. Tüm dünyanın izlediği yağma hareketi Kürt kentine yönelik Ankara onaylı gösteri olarak yorumlanırken, DAİŞ ve El Kaide unsurları olarak görülen ÖSO grupları yağma nedeniyle birbirine girdi. Efrîn merkezde Ehrar El-Şerqiye ile Firqa El-Hemzat grupları çatıştı. Çatışmalarda 7 Ehrar El-Şerqiye ile Firqa El-Hemzat elemanı öldürüldü, 130 Firqa El-Hemzat elemanı esir alındı. Edinilen bilgilere göre olaylar Fırat Kalkanı bölgelerine de yayıldı.

‘Ganimeti’ paylaşamadılar

Efrîn’de TSK denetiminde yağmayı sürdüren ÖSO gupları arasında Efrîn kent merkezi ve kırsalında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Edinilen bilgilere göre Ehrar El-Şerqiye ile Firqa El-Hemzat, kent merkezinde çatışmaya başladı. ANHA, ÖSO gruplarının yağma ve talanda elde edilenleri paylaşma konusunda anlaşamadığı için çatıştığını geçti. Şiddetli çatışmalarda karşılıklı ağır kayıplar olduğu öğrenildi. Ehrar El-Şerqiye grubu yaşanan çatışmaların ardından Hemzat çete grubuna ait tüm noktaları ele geçirdi.

7 ölü, 130 esir

Londra Merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) güvenilir kaynaklara dayandırdığı habere göre Ehrar El-Şerqiye’nin bir komutanının da olduğu 3 Ehrar El-Şerqiye elemanı ile 4 Firqa El-Hemzat elemanı toplam 7 kişi öldürüldü. Çatışmalarda yaralıların olduğu da belirtildi. Halep’e yakın bölgelerde çeteler arasında çıkan çatışmalarda sivilllerin de öldüğüne dair bilgilerin olduğu iddia edildi. 130 Firqa El-Hemzat elemanının Efrîn’de esir alındığını gösteren görüntüler de ortaya çıktı.

‘Yağmayı ört’ talimatı

Suriye hükümeti yanlısı el Masdar ajansı ise Ehrar El-Şerqiye’nin bir komutanının El-Hemzat elemanları tarafından öldürüldüğünü, çatışmaların bunun üzerine patlak verdiğini belirtti. SHOR, TSK’nin Ehrar El-Şerqiye’ye El-Hemzat üyelerini tutuklama talimatı verdiğini öne sürdü. Gerekçenin yağmayı bu gruba yıkarak TSK ve ÖSO’nun diğer gruplarının temiz olduğu görüntüsü vermek olduğu da kaydediliyor.

Çatışmalar Fırat Kalkanı’na yayıldı

TSK’nin kullandığı iki selefi ÖSO grubu arasında Efrîn’de başlayan çatışmalar Fırat Kalkanı ile ele geçirilen bölgelere yayıldı. SHOR, iki örgüt arasında El Rae ve El Bab’da da çatışmaların patlak verdiğini, bu çatışmalarda bir sivilin de öldüğünü belirtti. ANHA’da yer alan habere göre Bab’ta Ehrar El-Şerqiye ve Hemzat çete grupları arasında başlayan şiddetli çatışmalarda Ehrar El-Şerqiye’nin Ebû Segir El-Qasidiye isimli komutanı öldürüldü. Ehrar El-Şerqiye ise Hemzat grubuna ait iki noktayı havan atışları ile hedef aldı. Yerel kaynaklar, iki grup arasında ağır silahlarla şiddetli çatışmaların yaşandığını aktardı. Çatışmalarda iki çete grubundan da onlarca öldüğü belirtildi. Öte yandan dün sabah Bab’ın Qubasin beldesinin kuzeyinde bulunan Elkenderiliye köyünde de patlama meydana geldi. Patlamanın detaylarına ilişkin net bilgi edinilemedi. TSK destekli Ehrar El-Şerqiye ve Hemzat grupları son iki gündür burada da çatışıyor.

HABER MERKEZİ