Bizi takip edin

Haber

Yusif: Türkiye Efrîn’e yerleştirdiği çetelerle etnik soykırım yaptı

->

-> 1.161

Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Foza Yusif, Türkiye’nin Efrîn’e yerleştirdiği çetelerle birlikte etnik soykırım yaptığını söyledi. Yusif, ‘Uluslararası toplum ve BM; bölgede Rusya ve Türkiye tarafından yapılan etnik soykırım, göç, demografik yapının değiştirilmesinden sorumludur’ dedi

TSK’nin 18 Mart’ta merkezini işgal ettiği Efrîn’deki duruma ilişkin ANHA’ya konuşan Foza Yusif, Türk devletinin Rusya ile ittifakıyla Efrin’in demografik yapısını değiştirmek için hareket ettiğini ifade etti. Etnik soykırım yapıldığını kaydeden Yusif, “Gelen bilgilere göre Feyleq El Rahman çeteleri Doğu Guta’dan Efrin’e götürüldü. Bu durum, Efrin’de etnik soykırım yapıldığı anlamına geliyor. Halkın her yerde etnik bir soykırıma karşı ayakta olması gerekir. Hainlerin hazırlığı yapılan meclisi, halkımızın iradesini temsil etmiyor. Bu mecliste yer alan kişiler halkımızın kanı üzerinden ticaret yapıyor. Halkımız, bu kişilerden hesap soracak ve onları affetmeyecek” dedi.

‘BM sorumluluklarını yerine getirmeli’

TSK ve ÖSO’nun Efrin’e yönelik soykırım saldırılarında uluslararası kurum ve kuruluşların tutumuna da tepki gösteren Yusif, “Uluslararası toplum ve BM; bölgede Rusya ve Türkiye tarafından yapılan etnik soykırım, göç, demografik yapının değiştirilmesi durumundan sorumludur. Efrin halkımıza karşı sorumluklarını yerine getirmelidirler” şeklinde konuştu.

HABER MERKEZİ

Kaynak: ANF