Bizi takip edin

Dünya

Cinayet gibi

->

-> 385

Rusya’da 64 kişiye mezar olan AVM’nin koridorlarının çok dar olduğu, tahliye çıkışlarının gerektiği gibi olmadığı ve alarm sisteminin çalışmadığı ortaya çıktı

Rusya’nın Kemerovo kentinde 41’i çocuk 64 kişinin yaşamını yitirdiği AVM yangında ihmaller olduğu kaydediliyor. Ulusal yas ilan edilirken halk olayla ilgili soruşturmaya güvenmediklerini söyledi. Kentte ayrıca belediye binası önünde AVM’deki ihmallere karşı büyük bir protesto düzenlendi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de, yangının ardından programını değiştirdi ve olayla ilgili soruşturmaya güvenmediklerini belirten vatandaşlarla bir araya geldi. Putin daha sonra yerel yetkililer ve soruşturmacılarla görüştü. Yetkililer olayın nedeninin ihmal olduğunu ifade etti. Rusya Acil Durumlar Bakanlığı’nın arama kurtarma ekibinden Andrey Sergeyev, alışveriş merkezinin koridorlarının çok dar olduğunu ve tahliye çıkışlarının gerektiği gibi olmadığını kaydetti.
Rusya Soruşturma Komitesi Başkanı Aleksandr Bastrıkin de “19 Mart’tan beri yangın alarm sistemi çalışmaz durumdaymış, ancak kimse sorunu çözmekle uğraşmamış” dedi. Yangın sonrasında binada çalışan güvenlik görevlisinin yangın uyarı sistemini açabileceği halde bunu yapmadığı bilgisini veren Bastrıkin “Bunun için hiçbir mantıklı açıklama yapamıyoruz” ifadesini kullandı. Putin de “İnsanlar neden mi ölüyor? Cezai ihmalden, üstünkörü iş yapılmasından…” dedi. Kemerovo Belediye Başkanı İlya Seredyuk’la konuşan Putin, AVM’nin binasının en son 2016 yılında kontrol edildiği bilgisini almasının ardından şaşırarak “Güvenliğin sağlanması gerekmesine rağmen 2 yıldır kontrol yapılmadı yani?… Soruşturma dikkatle yürütülecek. Tüm suçluların cezalandırılacağından şüphe dahi etmeyin” dedi.

Son mesaj

Olayda, 13 yaşındaki Maria Moroz’un ailesine gönderdiği son mesaj ortaya çıktı. İddiaya göre, yangın sırasında şehirdeki okullardan birinin 5A sınıfı öğrencileri film izliyordu. Sinema salonu acil çıkış kapılarının kilitli olduğu, öğrenci ve velilerin tamamının alevler arasında kaldığı belirtiliyor. Yangın sırasında binada kurtarılmayı beklerken ailesine cep telefonuyla mesaj atan Maria Moroz ise “Yanıyoruz, belki de elveda” ifadesini kullandı. Moroz, henüz bulunamadı. Kocası ve küçük oğluyla sinemada olduğunu öğrenilen Anna Zareçneva, “Ne yangın alarmı çaldı ne de kimse uyarıda bulundu. Yangını diğer müşterilerden öğrendik” dedi.

KEMEROVO