Bizi takip edin

Kültür-Sanat

Dünya sahnesine özgürlük yaz

->

-> 311

OHAL koşulları altında sanata ve sanatçıya uygulanan baskılar, Dünya Tiyatrolar Günü’nde dile getirildi. Akademisyen Süreyya Karacabey’in Tiyatroya Özgürlük! bildirisi ile birçok kişi yasaklayan, sansür uygulayan karanlığa karşı ses çıkarttı

Sanat etkinliklerinin yasaklandığı, kitaplara, filmlere, heykellere ve oyun metinlerine sansürün her geçen gün arttığı, oyuncunun ‘savaş’a hayır dediği için yargılandığı Türkiye’de Dünya Tiyatrolar Günü’nde sanatçılar özgürlük istedi. KHK ile Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü Dramatik Yazarlık Anasanat Dalı Başkanlığı görevinden ihraç edilen Süreyya Karacabey, Dünya Tiyatrolar Günü için alternatif Tiyatrolar Günü bildirisini kaleme aldı. “Sahneye özgürlük yaz” çağrısı ile yayımladığı bildirinin ardından ise sosyal medyada #Tiyatroyaözgürlük etiketi ile eylem başlatıldı.

Karanlığa karşı…

Kısa sürede Twitter’da Türkiye gündemine giren eylemde sanata ve sanatçılara uygulanan baskılar, festivalleri yasaklayan, sansür uygulayan karanlığa karşı ses çıkartıldı. Eyleme başta sanatçılar olmak üzere ihraç edilen akademisyenler, gazeteciler, sendika başkanları, Oyuncular Sendikası olmak üzere çok sayıda sanatsever destek verdi. Başta bildiriyi paylaşan DTCFtiyatro’nun “Bizi indirmeye çalıştığınız sahnelere, kostümler giydirilip propaganda için çocukların çıkartılmasına hayır” şeklindeki paylaşımı olmak üzere birçok tiyatro topluluğu ve sanatçı benzer açıklamalarda bulundu.

Sen deleceksin suskunluk mermerini!

Süreyya Karacabey’in yayımladığı bildiri şöyle: “Geldi ve bir daha gitmedi gül biçicileri, ülke bozguna uğramış bir bahçe şimdi. Ezilmiş çiçeklerin, savrulmuş fidelerin toprağı ol tiyatro. Sahneye özgürlük yaz! Çocuklar gittikleri yoldan dönmedi, kayboldu annelerin neşesi, hayatlar parçalandı, acıya açılıyor kapıları artık evlerin, anlat ki unutulmasın hikayeleri. Sahneye özgürlük yaz! Zincire bağlandı hayal gücünü yükselten kanatlar, tutsak edildi ortak iyiye ait rüyalar. Rüyalarını onlara verme tiyatro, sen var oldukça uçacak o kanatlar. Uzun bir kışa benzedi ülke, içinden karanlık suların geçtiği, herkes ayrı ayrı üşüyor şimdi, yaktığın ateşle ısınacak herkes. Sahneye özgürlük yaz! İnsanların birbirini yeniden bulacağı kökene çağır bizi tiyatro, sonsuz kardeşliğin ve barışın dünya sahnesine, birlikte oyun seyretmenin neşesine çağır bizi, tarihte ustaların yaptığı gibi, cesarete ve dürüstlüğe çağır bizi. Sahneye özgürlük yaz! Geldi ve bir daha gitmedi gül biçicileri, azaldı sesler, çığlıklar fısıltıya döndü, her yer ıssız bir mezar şimdi. Sen deleceksin tiyatro bu suskunluk mermerini. Sahneye özgürlük yaz!

HABER MERKEZİ