Bizi takip edin

Kadın

Efrînli kadınlar: Toprağımıza döneceğiz

->

-> 669

Türkiye’nin işgal saldırısından dolayı Efrîn’den göç etmek zorunda kalan kadınlar, dünyanın katlima sessiz kalmasına tepki göstererek kimlikleri için mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi

Türkiye’nin Efrîn’e yönelik kendisine bağlı çeteler ile birlikte başalattığı işgal saldırısından dolayı Şehba bölgesine göç etmek zorunda kalan kadınlar yaşadıklarını anlattı. Bilbilê ilçesinden göç eden Nesrin Huro, “İşgalci ve çetelerinin gelmesiyle her şeyimiz alt üst oldu” dedi. Son nefeslerine kadar kimlikleri için mücadele etmeye devam edeceklerini vurgulayan Nesrin Huso, “Bize yaşamı zehir etmek isteyenler kendi zehirlerinde boğulacaklar. Anaların bedduaları tutar ve yaşadıklarımızı misliyle yaşayacaklar. Efrinimiz için 4 çocuğumu büyütüp çağın direnişini, bize neler yapıldığını bir bir anlatacağım ki onlar şehitlerin izini asla bırakmasın” diye konuştu.

21 yaşındaki Ehlam Hesen, aralıksız olarak her gün uçaklarla saldırıldığını ifade ederek, her türlü vahşete tanıklık ettiklerini söyledi. “Efrin direnen bir yerdir öyle ölüm korkusu yaşayan bir yer değil” diyen Ehlam Hesen, “Halkı ve savaşçısıyla özgürlüğe sevdalı, inançlı bir yer. Toprağımızın her karışında şehitlerimizin kanı var o kanı asla yerde bırakmayız, evimize, toprağımıza döneceğiz” dedi.

İnsan hakları nerede

20 yaşında ki Necah Ebdula da, Efrîn’e saldırılarak neyin elde edildiğini sordu ve tepkisini şöyle dile getirdi: “Sadece çocuklarımızı katlettiler. Barbar çeteleri toprağımıza saldılar, talan hırsızlık yapmaktan başka bir şey mi yaptı? Bu dünyada söz konusu Kürtler olunca adalet denilen hiçbir şey yok. Tüm dünyanın gözü önünde günlerce Efrîn halkı katliamlardan geçti. Herkes kör, sağır, dilsiz bu nasıl bir dünya? Herkesin bahsettiği insan hakları, demokrasi hani nerede? Erdoğan bizim irademizi asla kıramaz.”

Şirin Yaşar Kasım ise “Efrîn şehitler şehridir ve biz şehitlerimizin kanını yerde bırakmayacağız. Yaşasın çağın direnişi” ifadelerini kullandı.

Sozda Oremar/Efrîn-Jinnews