Bizi takip edin

Emek-Ekonomi

Her ay daha da yoksullaşıyoruz

->

-> 255

Türk-İş’in Mart ayı ‘açlık ve yoksulluk sınırı’ raporuna göre yoksulluk ve açlık sınırı artış gösterdi. Buna göre, asgari ücretin bin 603 TL olduğu Türkiye koşullarında Mart ayı açlık sınırı bin 662,70 TL olarak hesaplandı
öviz kurlarında yaşanan artış ve TL’deki değer kaybıyla birlikte her gün gelen zamlarla hali hazırda düşük olan ücretlerle daha da yoksullaşmaya devam ediyoruz. Asgari ücretin bin 603 lira olarak belirlenmesinin ardından fiyatlarda yaşanan yükselişle birlikte Türk-İş’in Mart ayı verileri de daha da yoksullaştığımızı ortaya koydu. Buna göre, 4 kişilik bir aile için açlık sınırı Mart ayında bin 662,70 TL, yoksulluk sınırı ise 5 bin 415,96 TL oldu.

60 lira daha yoksullaştık

Türk-İş’in “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırma raporuna göre, Mart ayında 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması (açlık sınırı) tutarı bin 662,70 TL, gıda harcaması ile birlikte giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının (yoksulluk sınırı) toplam tutarı ise 5 bin 415,96 TL oldu. Asgari ücret yılbaşından bu yana tek başına olan bir işçi için aylık net 1.603,12 TL olarak uygulanırken, geçen yılın sonunda 1.989 TL olan bir kişinin yaşama maliyeti bu ay 2.055 TL oldu.

Ankara’da yaşıyorsanız şayet…

Aynı şekilde, dört kişilik bir ailenin geçimi için gerekli harcama tutarı, fiyat artışları nedeniyle, giderek arttığı kaydedilen rapora göre; yılın ilk üç ayı sonunda bu tutar 178 TL arttı. Aynı dönemde sadece gıda için yapılması gereken harcama tutarı ise 55 TL arttı. Türk-İş araştırmasına göre; Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin “gıda için” yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 1,60 oranında artarken, yılın ilk çeyreği itibariyle fiyatlardaki artış yüzde 3,39 oranında gerçekleşti. Gıda enflasyonunda son on iki ay itibariyle artış oranı yüzde 12,29 oldu. Yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 10,44 olarak hesaplandı.

ANKARA