Bizi takip edin

Dünya

KARŞILIKLI RESTLEŞME KESKİNLEŞTİ

->

-> 539

İngiltere’de casus zehirleme krizi kapsamında AB’nin 15 ülkesi, ABD, Kanada ve Ukrayna’dan sonra NATO, Avustralya da diplomatları sınır dışı etti. May ‘Düşmanca etkinliğe’ yanıt verdiklerini söylerken Lavrov, ‘Batılı ülkelerin kabalığına mutlaka yanıt vereceğiz’ dedi

AB üyesi çok sayıda ülkenin yanı sıra ABD, Kanada, Ukrayna’nın 100’den fazla Rus diplomat ve istihbarat görevlisini sınır dışı etme kararı sonrası konuşan İngiltere Başbakanı Theresa May, Kimyasal Silahlar Sözleşmesi’nin ihlal edildiğini belirterek “Hep birlikte Rusya’ya uluslararası hukukla alay etmesine ve değerlerimizin altını oymasına hoşgörü gösterilmeyeceği mesajı gönderdik” dedi. Gözlerin çevrildiği Rusya’da misilleme hazırlığı var.

Avustralya ve İrlanda da Rus diplomatları sınırdışı etti. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Bugün 7 Rus temsilcinin akreditasyonunu iptal ettim. Ayrıca Rusya’nın 3 diplomat için yaptığı akreditasyon başvurusunu onaylamadım” açıklaması yaptı.. İngiltere Başbakanı May, İngiliz Parlamentosu’nun alt kanadı Avam Kamarası’na geçen hafta katıldığı AB liderler zirvesinde ve marjında yürüttüğü resmi temaslar hakkında bilgi verirken Rusya’yla tırmanan kriz için mesajlar verdi. Zirvede, çifte ajan Sergey Skripal ile kızı Yulia’nın zehirlenmesinin ardından Rusya’ya karşı alınan yaptırım kararlarıyla ilgili AB üyesi müttefik ülkeler ile dayanışma adımları atmaları için temaslarda bulunduğunu anlatan May, AB’nin Moskova büyükelçisini geri çekmek de dahil bazı doğrudan adımlar konusunda anlaşıldığını belirtti. May, AB üyesi çok sayıda ülkenin yanı sıra ABD, Kanada, Avustralya, Ukrayna’nın da aralarında yer aldığı bazı ülkelerin 100’den fazla Rus diplomat ve istihbarat görevlisini sınır dışı etme kararı aldığını kaydetti. Skripal olayının AB ve NATO’nun kuruluşundan bu yana Avrupa topraklarından sinir sistemi üzerinde etkili bir kimyasalın saldırı amaçlı ilk kullanılışı olduğunu belirten May, “Bu Kimyasal Silahlar Sözleşmesinin açık bir ihlalidir ve yasa dışı güç kullanımı olarak da BM Sözleşmesinin çiğnenmesidir… Bu aynı zamanda Rusya’nın Avrupa’ya ve ortak değerler ile çıkarlarımıza karşı düşmanca etkinliğinde yeni ve tehlikeli bir aşamayı temsil ediyor. Hep birlikte Rusya’ya uluslararası hukukla alay etmesine ve değerlerimizin altını oymasına hoşgörü gösterilmeyeceği mesajı gönderdik” ifadelerini kullandı.
İngiliz Dışişleri Bakanı Boris Johnson da çeşitli ülkelerce alınan sınır dışı kararlarının tarihte Rusya’ya karşı alınan en büyük toplu sınır dışı kararı olduğunu söyledi.

Moskova: Yanıt vereceğiz

Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te açıklamalarda bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bazı Rus diplomatları sınırdışı eden Batılı ülkelerin “bu kaba tutumuna mutlaka yanıt vereceklerini” söyledi. Lavrov “Yanıt vereceğiz, şüpheniz olmasın. Zira bu kabalığa tahammül etmeyi kimse istemez. Bunu yapmayacağız” dedi. Lavrov’a göre Rus diplomatların sınır dışı edilmesinin altında ‘Washington’un uyguladığı devasa baskı ve şantaj’ yatıyor. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı da ABD ile yapıcı bir işbirliğine hâlâ açık olduklarını söyledi.

Yeni Soğuk Savaş mı?

Kriz “soğuk savaş yeniden mi doğuyor” tartışmalarını yeniden alevlendirdi. Ancak Soğuk Savaş döneminde SSCB ve Varşova Paktı ideolojik bir zemin üstündeydi. İttifakta çok sayıda sosyalist ülke vardı. Şimdi ise böyle ideolojik bir bağ yok. Rusya, İran, Kuzey Kore, Suriye ülkeleri şimdi Türkiye’yi de yedekledi. Soğuk Savaş döneminde diğer blokta ise NATO, ABD, AB ülkeleri yanında dünyanın birçok bölgesinde ülkeler aynı blokta yer alıyordu. Dolayısıyla bugün Rusya cephesinde soğuk savaşı kaldırcak bir güç ittifakı yok, yoksul nüfusu artıyor.

LONDRA