Bizi takip edin

Emek-Ekonomi

Köylüler: Sorunların sebebi özelleştirme

->

-> 302

DEDAŞ tarafından elektriği kesilen 280 köyde yaşamsal ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan yurttaşların duruma tepkisi dinmiyor. Sorunun kaynağının özelleştirme olduğunu belirten Sebahatullah Işık, ‘Bu özelleştirme uygulaması insanların cebinde kocaman bir delik açtı’ dedi

Kürdistan’da keyfi uygulamalar ile halkı mağdur eden Dicle Elektrik A.Ş. (DEDAŞ), 11 gündür bölge halkına elektrik vermiyor. Mêrdîn’in (Mardin) Qoser (Kızıltepe), Dêrik ve Nisêbîn (Nusaybin) ilçelerine bağlı yaklaşık 280 köyde hala elektrik yok. DEDAŞ, “Kaçak elektrik ve ödenmeyen faturalar” gerekçesini ileri sürerek yaptığı kesintiyi, tepkilere rağmen sürdürüyor. Elektrik kesintisinden dolayı içme suyu bulmakta zorlanan yurttaşlar, bu yıl yanan ekinleri için aldıkları borçları için kaygılanıyor.

Ekinler kurudu

Qoser’e bağlı Xêçuk köyünde besicilik yapan Sebahatullah Işık, yaşanan kesintilerden dolayı zor durumda kaldıklarını belirtti. Kesintiden dolayı tarım arazilerini sulayamadıklarını ve hayvanlarına su veremediklerini aktaran Işık, “Mecburen köyün yakınında bulunan göletteki kirli suyu getirip hayvanlara içiriyoruz” dedi. Elektik borçlarının olmadığını ifade eden Işık, “Gelip borcumuzun olup olmadığına baksınlar. DEDAŞ’a bir kuruş borcum yok” diyerek tepkisini dile getirdi. Hibe karşılığında besicilik yaptığı ve borçlanması halinde hibesinin kesileceğine dikkat çeken Işık, DEDAŞ’ın bölge illerindeki yurttaşları mağdur ettiğini kaydetti. Seçim döneminde vaatlerden geçilmediğini kaydeden Işık, hükümetin yaşananlara karışı sessiz kalmasını eleştirdi.

İnsanlar cebinde delik açıldı

Elektrik dağıtımının özelleştirilmesine vurgu yapan Işık, “DEDAŞ soyguncu ve talancı olmuş. Her seferinde 100 ila 200 bin TL arasında ceza kesiyor. Sadece çiftçilik yapan halk bunu nasıl ödesin? Bir an önce bu durumun düzeltilmesini istiyorum. Düzenli ve adaletli bir uygulamanın olmasını istiyorum. Bu özelleştirme uygulaması insanların cebinde kocaman bir delik açtı” dedi.

Hak ve hukuk ortadan kaldırılmış

DEDAŞ’ın elektrik kesintisini hakaret olarak tanımladıklarını kaydeden İbrahim Adar ise, ekinlerinin kurumak üzere olduğunu söyledi. Gübre attıkları toprakları sulayamadıklarına işaret eden Adar, “Elektrikleri tümden kessinler. Onlar da rahatlasın biz de rahatlayalım. Zaten zarardayız. Ekinlerimiz komada. Şimdi sulasak bile yüzde 25 oranında mahsul elde edebiliriz” dedi. Başvurularının sonuçsuz kaldığını aktaran Adar, “Hak ve hukuk ortadan kaldırılmış. Ortada adalet diye bir şey yok. Kesintiden haberimiz olsaydı ekinlerimiz için bu kadar masrafta girmezdik. Şimdiden gübre, mazot ve tohum borçlarımızı nasıl ödeyeceğiz diye kara kara düşünüyoruz” diye konuştu.

Sömürü üzerine kurulu bir şirket

Faturalarını her ay düzenli ödediğini kaydeden Serhan Suer de, ihtiyaçları için 10 kilometre (km) uzaklıktaki kuyulardan su taşıdığını söyledi. Ekinlerinin kuruduğunu vurgulayan Suer, “Kuyudan yürüyerek veya eşek sırtında köye su taşıyoruz. DEDAŞ sömürü üzerine kurulu bir şirket. Bu borçları nasıl ödeyeyim? Buna ekonomik gücüm yetmez” ifadelerini kullandı.

Berzan Güneş/Mêrdîn-MA