Bizi takip edin

Kültür-Sanat

Kültür ve sanat soykırımına HAYIR!

->

-> 420

Şanoya Çiya Grubu, Dünya Tiyatrolar Günü’nde yaptığı açıklamada, tüm sanatçıları demokratik kültür ve sanat mücadelesi bayrağını yükseltmeye çağırdı

Tev-Çand Şehit Sefqan Kültür Sanat Akademisi’ne bağlı olarak çalışmalarını sürdüren Şanoya Çiya Tiyatro Grubu, 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’ne ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. 27 Mart 2004’te Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve Rojava halkına dönük baskılara tepki olarak bedenini ateşe veren Erdoğan Kahraman (Yekta Herekol) anısına yapılan açıklamada “Yekta, dünya tiyatrolar gününde yaptığı bu eylemle kültür ve sanat faaliyetlerimizin devrimci çizgisinin sembollerinden olmuştur” denildi.

Aydın ve sanatçıların, doğru bir anlayışın ve tutumun sahibi olması gerektiği belirtilen açıklamada “Hele sanat ve halk sanatçıları söz konusu oldu mu bin kat daha coşkulu, hassas ve itina ile ama büyük bir ahlaki duruş ve disiplinli olarak sanat yapmak ve aydınlanmaya hizmet gerekmektedir” denildi. Açıklamada Kürt kimliği ve toplumsallığından kopuk sanatın yapılamayacağının da altının çizilerek şu ifadelere yer verildi: “Tarihi ve kültürü doğru tanıyanlar, farkına varanlar; çelişkiyi daha derinden yaşar ve duyumsarlar. Hakiki sanatçılıkta budur!”

Sanatın, özelikle de tiyatro sanatının hangi anlayış ve felsefe ile ele alındığının önemine dikkat çekilen açıklamada son olarak şu ifadelere yer verildi: “Kürdistan’ın özgür dağlarında bir gerilla tiyatro grubu olan biz Şanoya Çiya grubu olarak bugünün anlamı nedeniyle kapitalizmin yaşamı ve insanı bitiren bireyciliğine inat daha çok toplum ve daha çok devrimci tiyatro diyoruz. Başta tiyatro sanatçıları olmak üzere tüm sanatçıları bu anlamlı gün nedeniyle, kültürel soykırıma HAYIR! demeye ve demokratik kültür ve sanat mücadelesi bayrağını yükseltmeye çağırıyoruz.”

ANF/BEHDİNAN