Bizi takip edin

Yaşam

Okulsuz ilçede isyan:90 öğrencinin eğitimle sınavı!

->

-> 379

İzmir’in Buca ilçesinde, binadaki çökme nedeniyle 2012 yılında boşaltılan Zeki Püskülcü İlkokulu’nda okuyan öğrenciler, caminin altında, ardından da okul bahçesine konulan konteynerlerde ders görmeye başladı. 40 metrekarelik konteynerlerde eğitim alan öğrencilerin velileri artık yeni okul yapılmasını istedi. Çocukları için bir an önce okul yaptırılmasını isteyen velilerden Özlem Toker, konteynerlerin sağlıksız olduğunu vurguladı. Fadime Dirbizoğlu de, “Çocuklarımız, 4’üncü sınıftan sonra okuyamıyor. Çünkü okul uzak, gönderemiyoruz. Servisler çocukları yollarda indiriyor, güvenemiyoruz” dedi.

Bir çocuk okul yolunda öldü

Velilerden Kadriye Özen ise, “Çocuklarımızın ısınabileceği, oturup kalkabilecekleri sınıflar olmasını istiyoruz. Çocuğum hastalıktan kurtulmuyor. Sürekli hastanedeyiz. Ayrıca çocuğu buraya araçla getiriyoruz. Öğle arası yemek yemesi için yemek getiriyoruz. Akşam da yine araçla almaya geliyoruz. Her şey sorun. Çocuğumu tek başına okula gönderemem, çünkü bir öğrenciye araç çarptı ve çocuk yaşamını yitirdi.” diye konuştu.

Köprü ve sağlık ocağı yok

Çocuklarının okula getirmek için dereden geçmek zorunda kaldığını söyleyen Hasan Çavuş Sokağı’nda ikamet eden Güllü Bir de, çocukların yaşamından endişe ettiğini vurgulayarak, dereye üst geçit yapılmasını istedi. Dereden, çocuklarını sırtında taşıyarak geçirdiğini anlatan Güllü Bir, “Sürekli pis suyun içerinden geçtiğimiz için ben de çocuklar da hasta oluyoruz. Buraya köprü ve sağlık ocağı yapılmasını da istiyoruz” dedi.

Yapılmayan okula kılıf

Buca İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman Can da, okul binasını yapmak istediklerini, ancak arsanın imar sorunu çözülmeden bina yapamayacaklarını söyledi.

İZMİR